Duyuru

Collapse
No announcement yet.

tedavi olmak

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• tedavi olmak

bir sorum olacakti. biri bana tedavi sürecini detayli bir bicimde anlatabilir mi aceba ? gercegi gidecegimi düsünmüyorum ... buna dahil gücüm yetmiyor. dertlerimi anlatamiyorum ve anlatmak istemiyorm zaten ... bir ben bilim bir de allah.
    psikiyatri´ye gittigimde biri beni görüp de bunun depresyon´u mu var demesinden korkuyorum.

diyelim gittim, psikolog tam olarak neler yapiyor ? ne sorular soruyor ? ne tür ilaclar veriyor ? tedavi ne kadar zaman aliyor ? bir günde kac saat tedavi görülüyor ? o zaman icinde ne gibi hamleler yapiliyor ?

yenimi başladı sorunların
    YAŞAMAK BUYSA ÜSTÜ KALSIN

Yorum

Orjinal yazı sahibi: 899405 View Post
      yenimi başladı sorunların
      hayir. baya bir zamandir var herhalde, tam olarak bilemiyorum. kendim farkina asagi yukari 2 sene önce vardim. basta emin degildim, biraz arastirdim ve bunun normal bir "üzüntü" olmadigini anladim.
      okul´da 1 ders olsun bile aksatmazdim, bayram olsa bile. tabi belki 1 gün mide bulantisindan falan gidemedigim olmustur. taa ki lise´ye kadar. karnelerime baktigimda acik ve net görüyorum. 133 saat, 112 saat, 98 saat, 105 saat ve 120 saat "tühmüsüm" derslerden. buna ragmen bitirmeyi basardim (ögretmenimin yardimiyla) ve üniversite okumaya hak kazandim ... son ümidim de bu gibi.
      kimsenin derdimi bilmesini istemedigim halde ögretmenlerime de danismistim hastaligimi. cogu inanmadi, inanmak istemedi yahut umursamadi bile. 2-3 kisi haric. onlar sayesinde bitirebildim.

kendim gurbet´te bügüdüm ve yasiyorum, o yüzden türk imla kurallarina hakim degilim ve türkcem de eksikler var ... bundan dolayi da özür dilerim.
      Last edited by fullmetal; 02-12-2011, 02:10 AM.

Yorum

doktora gitmen gerekiyor gibi.
        daha gençsin.ailene söylemeden gidemezmisin.
        bende hasta olduğumun anlaşılmasını istemiyorum
        ama anlaşılıyor ister istemez

Yorum

doktora gitmen gerekiyor gibi.
          daha gençsin.ailene söylemeden gidemezmisin.
          bende hasta olduğumun anlaşılmasını istemiyorum
          ama anlaşılıyor ister istemez
          biliyorum. ögretmenim de dedi zaten. depresyon´dan kendi basina cikamazsin diye, tedavi sart diye. ama tedirginim ... derdimi anlatamam ben. niye böyle oldugunu, temel sorunum ne diye sorsalar ne cevab veririm ben ? kendim bilmiyorum ...
          zaten o yüzden bu konuyu actim... doktor tam olarak nasil tedavi etmeye calisiyor onu ögrenmek icin ... detayli bir bicimde ... ... belki biraz tedirginligimi giderir diye

Yorum

konuşuyor soru soruyor duruma göre ilaç veriyor.
            ben detaya girmeyeyim benim sicilim pek parlak
            değil çünkü.ama ihmal etme dediğim gibi daha gençsin

Yorum

hangi ülkedesin

Yorum

hangi ülkedesin
                el´in almanyasinda

Yorum

orada bu tür tedaviler daha kolay diye biliyorum

Yorum

kaç yaşındasın sorunun ne çok özel değilse yazsana

Yorum

psikolog bir anda sorunun nedeni ne? neden depresyondasın diye sormaz pek. senin bunu sebebini bilememen normal, bilinçli olarak yaptığın bir seçim değil sonuçta. bilinçaltı, duygular, aklımızdan geçen milyarlarca düşünceler sebep olmuş olabilir.
                      - Psikoloğa gitmekten çekinme, ben de kendi kendimi iyileştirebilirim, onların söyleyeceği herşeyi biliyorum diye düşünürdüm ama yine de psikologla konuşmak çok farklı.
                      - Depresyonda olmanın utanılacak bir yanı yok, ben de anksiyete var ( yanında depresif duygular da oluyor tabi ki) ve ben bunu artık karşıma çıkan neredeyse herkese anlatır hale geldim. O nedenle insanların senin depresyonda olmasını bilmesini dert etme. Merak etme herkesin az ya da çok sorunları var.
                      - psikolog öncelike kendini nasıl hissettiğini sorar, sonra da onunla konuşarak zamanla sebeplerin ne olduğu ortaya çıkar ve ne gibi çözümler olabileceği. Farklı bir bakış açısı kazanmanı sağlayabilir.
                      - ilaç verilip verilmeyeceğine doktorunla beraber karar verebilirsiniz, yalnız ilacı psikiyatr yazabilir

eminim Almanya'da bu konuda klinikler, sosyal olanaklar vardır. araştır ve git. Kronikleştirmemek lazım. Ben belki de bundan 10 sene önce psikolojik tedavi görmüş olsaydım o zaman sadece hayatımın bir alanını etkileyen bu rahatsızlıktan tüm hayatımı ele geçirmeden önce kurtulabilirdim... şimdi çok daha zorlanıyorum, hastalığım neredeyse kararkterim haline gelmiş durumda.

Yorum

tesekkür ederim.
                        cekinme diyorsun. cekinmek istemiyorum zaten ama evden cikamiyorum.
                        mesela en son carsi´adn ne zaman alisveris yaptim onu da bilmiyorum... su an daha annem aliyor ama büyünce ne yaparim ben ?
                        bir kac kez denedim ... gittim, gördüm, döndüm ve göz yaslarimi akittim. orda benim yasitlari hep arkadaslariyla, sevgilileriyle, güler yüzleriyle gördükce kendimden utaniyorum.

simdi konuyu saptirdim bende ... bu derdimi anlatsam sonu gelmez

Yorum

Daha karar aşamasındaysanız gidip gitmemekle ilgili çokta kötü durumdasınız denemez bende çok önceden bir piskologa gitsemmi, gitsem orda ne anlatabilirimki, etrafta bu nasıl duyulur, bunu aileme nasıl kabul ettiririm gibi düşüncelerim vardı.ama sonradan öyle bir boyuta geldimki doktora gideceğim saati bile dar gözle bekledim geceyi hiç uykusuz ağlama nöbetleriyle geçirirken aileme ağlayarak beni piskologa götürmelerini rica ettim yani o zaman öyle bir anki birilerine acaba gitsemmi yada ne oluyor ne anlatırım gibi düşünceleriniz tamamen kalkarak adım atıyorsunuz zaten işinde usta piskiyatirlerimiz sizi öyle bir konuşturuyorki siz bile orda saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz o boyuta gelmeden bence daha önceden önleminizi alın sosyal hayatınızdada kaygılarınız varsa bunları doktor terapisiyle yada ilaçların etkisindeki özgüvenle zamanla aşabilirsiniz
                          Denizdeki damlaları sayın desem sayar mısınız? Canlar damladır, sonunda aynı denize damlayacağız.

Yorum

Yanlış yazdım ve silemedim O yüzden bu yazıyı yazdım.
                            Last edited by turgay_1990; 12-12-2011, 10:06 PM.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: fullmetal View Post
                              tesekkür ederim.
                              cekinme diyorsun. cekinmek istemiyorum zaten ama evden cikamiyorum.
                              mesela en son carsi´adn ne zaman alisveris yaptim onu da bilmiyorum... su an daha annem aliyor ama büyünce ne yaparim ben ?
                              bir kac kez denedim ... gittim, gördüm, döndüm ve göz yaslarimi akittim. orda benim yasitlari hep arkadaslariyla, sevgilileriyle, güler yüzleriyle gördükce kendimden utaniyorum.

simdi konuyu saptirdim bende ... bu derdimi anlatsam sonu gelmez
                              Seni anlıyorum kadeşim. Aynı şeyler bendede var. Hiç dışarlara çıkasım yok. Bakıyorum eski arkadaşlarıma nışanlanmış. Evlenmiş ev almış araba almış askere gitmiş gelmiş vs vs sende tık yok. Adam sana kenini anlatıyor sevincini seninle paylaşıyor nidpet yapıyor bide seni eleştiriyor. Aynı dert bendede var. İsmin ne kardeşim?

Yorum

İşleniyor...
                              X