Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Algılama Sorunu Öğrendiğini unutma LÜTFEN YARDIM EDİN :((

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Algılama Sorunu Öğrendiğini unutma LÜTFEN YARDIM EDİN :((

Merhaba. TARİH : 02.10.2012
    Ben 14 yaşındayım. 8. sınıfa bu sene geçtim. Bu yazacağım rahatsızlık bende yaklaşık olarak 2011-2012 eğitim öğretim döneminin Nisan-Mayıs Aylarından beri var.
    İlk başlarda beynim dolu gibiydi.
    Ondan sonra haziran-temmuz aylarından bu yana ise tekrar etme sorunu çıktı. mesela: Bir yere gidecekken yarın şuraya gideceğim buraya gideceğim gibi. Ondan sonra yanıma alacağım eşyaları tekrar etmeye başladım: yarın antrenmanım var çantamın içine şunları koydum. tamammı diye kendi kendime tekrar ediyordum. Beynim hiç boş kalmıyordu sürekli saçma sapan şeylerle meşgul ediyordum beynimi. Bide yaz tatilinde sabahtan akşama kadar bilgisayar oynuyordum bilgisayara kafamı verirsem tekrar etmem durur diye çünkü test çözersem veya kitap okursam onlara yoğunlaşamıyordum ister istemez tekrar ediyordum bilgisayar oynarken bile tekrar ediyordum: hmm yerde terlik, selpak,su cep telefonu mouse bilgisayar. O derece kötü bişey. O tarihten bu yana o da devam ediyor.
    Sonra 2012-2013 eğitim öğretim dönemi başladı...
    Derslerde hocanın anlattıklarını pek anlamıyorum eskiden böyle değildi. geçen seneye kadar çok başarılıydım hocanın her anlattığını anlardım
    derste aktif olurdum, ama şimdi pek pasifim. Hoca bana soru sorduğu zaman hocanın yüzüne aval aval bakıyorum. Şuan bunları yazarken dönüp 2-3 kere kontrol etmişimdir. Bi ara test çözmeye kalktım çözerken hiç bir şekilde anlamıyorum kitap okurkende öyle. Artık hiç bişey yapmaya hevesim kalmadı... Kitap okurken 2-3 kere aynı yeri okuyorum. Şuan sanki yaşamıyorum gibi hiç bi duygu,his hissetmiyorum.
    Hayal gücümde yok oldu sanki hayal bile kuramıyorum. Bide son dönemlerde bu tekrar etme daha çoğaldı. Okula giderken mesela yarını düşünüyorum : Yarın kalkıp elimi yüzümü yıkarım ondan sonra yemeğimi yerim biraz ders yaparım(böyle diyorum ama çalışsam bile anlamıyorum, genelde veya anlasam bile 5-6 dk sonra unutuyorum) üstümü giyerim anahtarı parayı ve selpağı cebime koyarım çantamı hazırlarım dişlerimi fırçalarım okula giderim gibi... Kendi kendime içimde tekrar ediyorum o kadar kötü bişeyki bazen bir ses bile çıkınca 2. kez tekrar ediyorum o yüzden TV ve diğer ses çıkaran aletleri kapatmak zorunda kalıyorum. Günde bi 50-60 kez tekrar ediyorum beynim her boş kaldığında.
    Okuldayken bile arada sırada elimi cebime sokup anahtar para orda diye kontrol ediyorum. Kaybetme korkusundanmıdır acaba bilmiyorum.
    Bundan bi sene öncesine kadar beynim çok iyiydi Açıktı herşeyi algılardım duygularım vardı hislerim vardı, ama şimdi hiç bişey yok sanki beynim kapalı gibi. Bu kadar yazıyı nasıl yazdım ona bile şaşırıyorum. Derste'de dinlediklerimi tenefüste tekrar etmek istiyorum ama unuttuğum için aklımda hiç bişey kalmıyor. Bu sene OKS'ye gireceğim böyle devam ederse hiç güzel sonuçlar elde edemem. Bu arada tekrar ettiğim herşeyi aklımda canlandırmam gerekiyor. Eğer canlandırmadan sadece tekrar edersem içim rahat olmuyor. Yani tekrar etmeden beynim rahatlamıyor sürekli tekrar etmem lazım sanki. Bi araştırma yaptım beyin yorgunluğunun belirtileri var sanki bende. Eğer bendeki beyin yorgunluğuysa sizce geçer mi ? Çok kötü durumdayım yaşamak istemiyorum lütfen yardım edin. Ne yapmalıyım sorularınız varsa sorun cevaplıyayım. Bugün yine okula gideceğim yine anlamadan döneceğim
    Aklıma gelenler bunlar şimdilik zaten bunları bile zor düşünerek yazdım daha sanırsam bişey yok ama olabilirde. Lütfen yardım edin bi yol gösterin bana.

Yardım edin

Yorum

Konu hakkında bilgisi olan yardım edebilirmi arkadaşlar?

Yorum

Hicmi kimse bilmiyor

Yorum

dr a gitmelisin bencede
          uykunu düzenli alıyormusun

Yorum

okb var birz okduğum kadarıyla, ayrıca unutkanlık çoksa dehbde olabilir(internetten belirtilerine bak) uzmana gözk bence.. ilaç özellkle dehb için işe yarayabilir..
            3 kuruşluk insana 5 kuruşluk değer verirsen 2 kuruşa seni satar.

When you lose small mind, you free your life..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: tavşan View Post
              dr a gitmelisin bencede
              uykunu düzenli alıyormusun
              Uykumu düzenli alıyorum sanırsam ama yatağa yatınca 30 dk - 1 saat arasında uyuyorum, yani kafamı koyunca yastığa hemen uykum gelmiyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mihrimah
                takıntıların varr obsesyonlar yasın da pek küçük ailenle konusup seni bir doktora götürmelerini sağlamalısın
                Doktor olarak nörolağamı yoksa psikoloji doktorunamı ?
                Bide Bu yazdığım yazıyı kopyalıyıp yazıcıdan çıkarıp doktora veririm. O kadar uzun anlatamam tabi kabul ederse

Yorum

Orjinal yazı sahibi: lazimdegil View Post
                  Uykumu düzenli alıyorum sanırsam ama yatağa yatınca 30 dk - 1 saat arasında uyuyorum, yani kafamı koyunca yastığa hemen uykum gelmiyor.
                  bende hemen uyumam çok yorgun olmama gerekiyor

Yorum

merhaba,önceleri böyle değildim diyorsun demekki farkında olmadan beynini gereksiz takıntılarla meşgul ettiğin için konsantre sorunu yaşıyorsun,,şu tekrar etme olayıı beynini meşgul ettiği sürece yoğunlaşamazsın bu durumdan kurtulmaya çalış buna yoğunlaş,,daha önce başarılıydım,çok iyi anlardım herşeyi diyorsun demekki geçici bir durum bu kafanda büyütüp sorun haline getirme ,beynin rahatladıkça eskii durumuna dönersin,,internetten bu durumu araştırman sorunu daha da büyütür çünkü algı sorunu biçok rahatsızlıkla bağlantılı ve sende kendinle bütünleştirirsin ister istemez ama senin algıyla ilgili sorunun olsa oldum olası yaşardın bunu ,,sana tavsiyem zihnini boşaltmaya çalış ki sağlıklı düşünüp eski durumuna dönsün..
                    " Önce hayaller ölür, sonra insanlar. "

- Shakespeare

Yorum

Öncelikle geçmiş olsun.
                      İlk etapta psikoloğa gitmen ŞART.
                      Bu durumlar tek başına aşılmıyor malesef. Bana göre de OKB ye benziyor.

Sana önemli bi tavsiyem şudur: psikolog seni psikiyatriye sevk eder ve psikiyatrist sana ilaç verirse başka bi psikiyatriste daha git.Belki başka birine daha..
                      Bu küçücük yaşında vücudunu ilaçlara alıştırma bence.
                      Ha diyelim ki diğer psikiyatristler de ilaç kullanmanın gerektiğini söylerse, o zaman kullanırsın. Ama bunu ilaçsız atlatamayacağından emin olmak gerek.
                      Umarım ailen bilinçli insanlardır ve sana destek olabilirler..

Yorum

Ayrıca yazdıklarını doktora verebilirsin tabii ki, faydalı olur.

Nette hastalık araştırmak kafanı daha da bulandırır, bunu da eklemek isterim.

Ben de bi dönem OKB yasamıştım. Ne kadar berbat bi durum olduğunu iyi bilirim. Beynim durmuş gibi hissediyordum ben de.

Sen üstüne gittikçe hararetlenen bi vaka bu. Aldırmazsan tek tek geçer hepsi, biraz zaman alır ama geçer. Aldırmamak kolay mı? Değil elbette.

Sen o rutinleri yapmazsan huzursuz oluyorsun, takılıp kalıyorsun. Beyninin bi köşesinde seni dürtükleyip duruyorlar. Ama bir kez kontrol etme, iki kez etme, üç kez derken azaldığını farkediyorsun bi süre sonra.
                        Tamam inanılmaz bi huzursuzluk yaşıyorsun eylemden uzak kaldıkça, ama bunun başka yolu yok. Yoksa takıntılarını beslemeye devam ediyorsun.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: "enough" View Post
                          Ayrıca yazdıklarını doktora verebilirsin tabii ki, faydalı olur.

Nette hastalık araştırmak kafanı daha da bulandırır, bunu da eklemek isterim.

Ben de bi dönem OKB yasamıştım. Ne kadar berbat bi durum olduğunu iyi bilirim. Beynim durmuş gibi hissediyordum ben de.

Sen üstüne gittikçe hararetlenen bi vaka bu. Aldırmazsan tek tek geçer hepsi, biraz zaman alır ama geçer. Aldırmamak kolay mı? Değil elbette.

Sen o rutinleri yapmazsan huzursuz oluyorsun, takılıp kalıyorsun. Beyninin bi köşesinde seni dürtükleyip duruyorlar. Ama bir kez kontrol etme, iki kez etme, üç kez derken azaldığını farkediyorsun bi süre sonra.
                          Tamam inanılmaz bi huzursuzluk yaşıyorsun eylemden uzak kaldıkça, ama bunun başka yolu yok. Yoksa takıntılarını beslemeye devam ediyorsun.
                          Konuma cevap yazdiginiz ve ilgilendiginiz icin tesekkurler. Sorularim olacak.
                          Siz bu vakaya kac yasinda rastladiniz ilac yontemiylemi kurtuldunuz? Ne kadar sonra gecti bu rahatsizlik?
                          2 : gercekten ama gercekten bu durumdan cok sıkılmaya basladim eski halime donebilirmiyim acaba? Eskisi gibi olmak öyle isterdimki 1 saniyemi bile bosa harcamazdim (((

Bu takintilardan kurtulmak imkansiz gibi bisey. Tekrar etmiyicem desem bile ediyorum ister istemez unutmaktan korkuyorum. Bence unutma faktoru gelistirdi bu haatirlama sorununu.

Yorum

Bu arada bu OKB denilen lanet hastalik nasil bisey?
                            Kopyaliyip yapistirmadan bu hastaligi geciren kendi deneyimlerinizle yazsaniz daha faydali olur benim icin... bide gecermi bunuda yazarsaniz sevinirim. Tesekkurler.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: lazimdegil View Post
                              Siz bu vakaya kac yasinda rastladiniz ilac yontemiylemi kurtuldunuz? Ne kadar sonra gecti bu rahatsizlik?
                              2 : eski halime donebilirmiyim acaba?
                              Bu takintilardan kurtulmak imkansiz gibi bisey. Tekrar etmiyicem desem bile ediyorum ister istemez unutmaktan korkuyorum. Bence unutma faktoru gelistirdi bu haatirlama sorununu.
                              16 yaşındaydım, psikiyatriste gittim ilaç kullandım. Çok uzun sürmedi toparlanıp eski halime döndüm.
                              Ben de imkansız sanıyordum, beynim kısadevre yaptı, bittim ben diyodum..)
                              Ama geçti..
                              Telaşa gerek yok, inan bana..

Yorum

İşleniyor...
                              X