Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yalan Söyleme

Collapse
This topic is closed.
X
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Yalan Söyleme

  Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar hayal ile gerçeği birbirinden tam olarak ayıramazlar. İzlediği bir çizgi filmi ya da dinlediği bir hikayeyi gerçekmiş gibi anlatırlar. Kimi zaman ise gerçeği abartarak aktarırlar. Bu gibi durumlara şahit olan anne ve babalar çocuklarının kasıtlı olarak yalan söylediği endişesine kapılabilmektedirler. Ancak, bu ifadeler çocuk için gerçekleşmesini istediği durumları anlatmak için bir araç olması ya da hikayenin kahramanları ile özdeşim kurmaları sebebiyle kullanılmaktadır. Bu dönemdeki uydurmalar zararsız olmakla birlikte, hayal kurma çocuğun yaşamında fazlaca yer alıyorsa ebeveynler tarafından gözlenmelidir. Aile ortamının gereken sevgi ve ilgiden yoksun olmasının, çocuğun bu ilgiyi hayali bir ortamdan alma gereksinimini doğurup doğurmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

  İlerleyen yaş gruplarında “yalan” olgusu farklılık göstermektedir. 6-7 yaşındaki çocuk gerçek ile hayali ayırt edebilecek gelişime ulaşmıştır ve bu yüzden hayali kahramanları bir kenara bırakır. Bu dönemde yalan söylemenin amaçları arasında ebeveynleri kandırma, isteklerine ulaşma, diğerlerini etkileme ya da korku gibi sebepler sayılabilir. Ayrıca, anne-babalarını yalan söylerken ve bundan çeşitli faydalar sağlarken gözlemleyen çocuk bu davranışı model alacaktır. Katı disiplin kuralları olan ailelerde, çocukların cezadan kaçınmak için yalan söyleme davranışının arttığı görülmektedir.

  Anne ve Babalar İçin Püf Noktalar

  Anne ve babaların söyledikleri ile davranışları arasındaki tutarlılık çocuğa model olmak konusunda önemlidir. Anne ile babanın arasındaki konulara çocuklar dahil edilmemeli “Bu yaptığımızı sakın baban duymasın” gibi işbirlikçi yaklaşımlardan uzak durulmalıdır.

  Olumsuzu eleştirmek yerine olumluyu pekiştirerek çocuk ile ebeveynler arasında güvene dayalı ilişki geliştirilmelidir. Böylece istek ve sıkıntılarını paylaşabilecekleri bir ortam sağlanabilir. Anne babasının kendisine güvenmediğini düşünen çocuk bu davranışını “Zaten bana güvenmiyorlar” şeklinde devam ettirebilir.

  Çocuğu tehdit edici ve yalan söylediğine dair köşeye sıkıştırıcı tutumlar, çocukta suçluluk ve utanç duygusunun yaşanmasına sebep olabilir. Çocukla önceden yalan söylemesinin doğuracağı sonuçları hakkında konuşulmalıdır.

  Uygulanan disiplerin yalanın içeriği değil sebebi üzerine çözüm üretmesi sağlanmalıdır

 • #2
  Sitemiz reklamları ücrete bağlı olarak almaktadır. Reklam vermek isteyenler site sahibi Sezai Beyle birebir irtibata geçebilir. Bu yüzden bu konuyu kapatmak zorundayım. Nikiniz de reklama giriyor. O yüzden onu da silmek zorundayım. Kusura bakmayacağınızı ve bize anlayış göstereceğinizi umuyorum.
  ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

  Yorum

  İşleniyor...
  X