Duyuru

Collapse
No announcement yet.

evlilikten beklediğimi bulamadım...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Orjinal yazı sahibi: RecepSolar
    Her ne kadar yanlış bir yöntemde olsa topluluk içinde bireysel sorular sorup cevaplarını almaya ve evliliğinize bir göz atmaya ve neler yolunda gitmiyor anlamaya ve çözüm yöntemleri neler olabilir bir bakalım.

Geçmiş yazılarınızıda okudum. Takıntılı ve mükemmelliyetçi bir kişiliğe sahip olduğunuz gözüküyor. Anladığım kadarı ile bayansınız ve biraz geç evlendiğinizi düşünüyorsunuz.

Klasik sorularımızı soralım.

KİŞİSEL BİLGİLER AÇISINDAN
    1. Sizin yaşınız kaç
    2. eşinizin yaşı kaç
    Kaç yaşında evlendiniz sormayacağız ve sizin veya eşinizin ikinci evliliği gibimi sorular sormayacağız ilk evliliğiniz olduğu ve daha yeni evlendiğinizi yazmışsınız.

MADDİ AÇIDAN
    1. Eviniz kiramı , size mi ait veya ev taksidi ödüyormusunuz ?
    2. Evinizde eksik eşya olduğunu düşünüyormusunuz ?
    Evdeki tüm beyaz mobilya ve diğer eşyaların yenilenme sıklığı açısından ne düşünüyorsunuz diye sormayacağım çünki daha yeni evlisiniz onun tartışmalarını bir beş on sene sonra eşinizle tartışmaya başlarsınız.
    3. Siz çalışıyormusunuz ve aylık geliriniz ortalama ne kadar. ?
    4. eşiniz çalışıyormu ve aylık geliri ortalama ne kadar ?

BİNA KOMŞULARI AÇISINDAN
    1. Binanızda akrabalarınız varmı varsa kimler ?
    2. Evinizde sadece siz ve eşiniz mi kalıyorsunuz yoksa eşinizin anne ve babası , kardeşi vb bir süreliğine veya uzun süredir sizinle mi kalıyor ?
    3. Binanızda üst , alt veya herhangi bir katta oturan ve sevmediğiniz kişiler var mı ? Sizi rahatsız edecekleri düşüncesine kapılıyormusunuz veya rahatsız ettikleri bir durum var mı ?

EŞİNİZİN AİLESİ VE SİZİN AİLENİZ AÇISINDAN
    1. Eşinizin anne ve babası ile diğer akrabaları ile aranız nasıldır ? Size sert davranıyorlar mı ? Sizden beklentileri var mı yoksa arada bir ziyaret etsen , hal hatır sorsan , zor durumlarımızda yardımcı olsan yeterli diyen birilerimi ?
    2. Sizin anne ve babanızla , kardeşlerinizle eşinizin arası nasıl ? Aralarında bir soğukluk , zamanında oluşan kötü durumlardan kaynaklanan bir sıkıntısı var mı ?
    3. eşiniz sizin anne ve babanızın evine arada bir gitmenize izin verir mi ? Yoksa hayır hiç bir şekilde gidemezsin diyen bir kişi mi ?
    GEZMEYE GİTME AÇISINDAN
    1. eşinizle beraber en son ne zaman nereye gittiniz ? Gezme sıklığı ne kadar zamanda bir oluyor ?

KISKANÇLIK AÇISINDAN
    1. Siz eşinizi çok kıskanıp onun diğer erkek arkadaşları ile beraber bir yerlere gezmeye gitmesine kızarmısınız yoksa sorun değil gezebilirsin diyenlerden misiniz?
    2. Eşiniz sizi çok kıskanır mı ? Gündüz vakti bile perdeleri kapatıp , cama ,balkona çıkmanıza izin vermemizlik yaparmı , bakkala , markete , kasaba , hastahaneye , arkadaşlarınıza gitmenize izin vermemezlik yaparmı , yoksa bu konularda yarı katı yarı esnek bir tutumu mu var ?

KENDİNİZİ VE EŞİNİZİ FİZİKSEL AÇIDAN BEĞENİP BEĞENMEME AÇISINDAN
    1. Sizin boyunuz kaç cm
    2. Sizin kilonuz kaç kg
    3. Herhangi bir fiziksel sorununuz var mı
    4. Herhangi bir kanser vb iç hastalık sorunlarınız var mı ?
    5. Kendinizde beğenmediğiniz bir fiziksel bölgeniz varmı ? ( burun göz göbek vb )

6. Eşinizin boyu kaç cm
    7. Eşinizin kilosu kaç kg
    8. Eşinizin bir fiziksel sorunu var mı
    9. Eşinizin herhangi bir kanser vb iç hastalık sorunları var mı ?
    10. Eşinizde fiziksel olarak beğenmediğiniz fiziksel bir özellik var mı ? Şöyle olsa daha iyi olur dediğiniz vb bir durum ?

DİĞER AİLELERLE KIYASLAMA AÇISINDAN
    1. Kendi evliliğinizi diğer insanların evlilikleri ile kıyasladığınızda hoşunuza gitmeyen bir durum var mı ? Şu felancanın veya felancaların evliliği daha iyiler şu durumları bizden daha iyi , keşke onlar gibi olabilsek vb dediğiniz şeyler var mı varsa bunlar neler ? Yani kendi evliliğiniz ile başka ailelerin evliliklerini kıyasladığınız kendinizi eksik hissettiğiniz bir durum var mı ?

KİŞİLİK AÇISINDAN
    http://www.psikoloji.gen.tr/kisilik/
    Buradan bir inceleme yapınız
    1. Kendinize baktığınız zaman bende şu olumsuz kişilik özellikleri biraz gözüküyor
    2. eşim için baktığımda onda da şu olumsuz kişilik özellikleri biraz gözüküyor dediğiniz durumlar var mı ?

İnsanlara kendi bilgi ve birikimlerinizi aktarmayı severmisiniz ?
    Bir gününüz genel olarak nasıl geçer ?

Daha çok sorular sorulurda , fazla sorular sorupta sizi sıkmak istemeyiz. Fakat evliliğinize kısaca göz atmak için bunlarda şimdilik yeterlidir.

Bu soruları cevaplayabilirseniz evliliğiniz hakkında ufak bir analiz yapabiliriz.
    Recep bu işi çözecek gibi, hadi Recep kardeşim çöz şunların işini, sende rahatla biz de rahatlayalım, onlarda rahatlasın

Yorum

Orjinal yazı sahibi: İNSANİ View Post
      Recep bu işi çözecek gibi, hadi Recep kardeşim çöz şunların işini, sende rahatla biz de rahatlayalım, onlarda rahatlasın
      adam olaya analizleriyle damga vuruyor kıskanmayın efendim
      minik minik minik kelebek
      minik kelebek ,minik kelebek
      dur sakince uçmak ne demek
      uçmak ne demek,uçmak ne demek
      fazla gezinme git bir dalda dur
      git bir dalda dur,git bir dalda dur
      kanat çırpmadan yerinde otur
      yerinde otur sen otur....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Goladka View Post

huyu öyle bu arkadaşın ....... bir konu açsan a yazsan 2 sayfa döker yazar

Yorum

önce bir evlilik terapistine gidin. size en iyi o yardımcı olabilir. kendinizi ve eşinizi tanımalıydınız evlenmeden önce.
          düştüysek kalkarız daha ölmedik ya

Yorum

Buna katılıyorum.Helal, sünnet, her yönden çok mantıklı bir kurum evlilik.Tüm bekarlara tez zamanda evlenmek nasip olsun.
            Orjinal yazı sahibi: MEGAN View Post
            Oldukça uzun sure evli olan biri olarak evlenecek olan arkadaşlara tavsiyem ,mustakbel eşinizle her şeyi açık açık konuşun evliikten beklentileriniz nelerdir saklamadan gizlemeden birbirinize anlatın .

Sırf aşıgım diye veya seviyorum diye evlilik kararı almayın .

En uyumlu evliiliklerde bile sorunlar olmaktadır ve bu çok dogaldır .Onemli olan bu sorunları birllikte aşabilmeyi becermektir .
            İster evli ,ister nişanlı olun her fırsatta eşinizle sık sık konuşmaya çalışın arzularınızı isteklerinizi saklamadan gizlemeden açıkca belirtin ve asla onun yerine ön yargıyla bir karara varmayın .

Aklınızdan ne geçiyorsa durustçe onu söyleyin .

Evlilik dunyanın en guzel ,en harika birlikteligi .

Yorum

Efendim nazar etmeyin n'olur, çalışın sizin dahi böyle [yani benim ki gibi kaliteli] esprileriniz olur

Yorum

Orjinal yazı sahibi: longines View Post
                huyu öyle bu arkadaşın ....... bir konu açsan a yazsan 2 sayfa döker yazar
                Bir bana analiz yapmadı yalnız

[Bknz: Deli deliyi gördümü deyneğini saklarmış.]

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dreamer8 View Post
                  Buna katılıyorum.Helal, sünnet, her yönden çok mantıklı bir kurum evlilik.Tüm bekarlara tez zamanda evlenmek nasip olsun.
                  Nasip olsun, tamam güzel söylüyorsun. Bana kızlar hiç bakmıyorlar, hiç hoşlanmıyolar, çekici, bulmuyorlar beni. Hazzetmiyo kızlar beni. Yani evlenin, evlenin demişsinde bu bekara kızlar bakmıyorken nasıl evlensin bu bekar ?

;D

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sahıyyraa View Post
                    önce bir evlilik terapistine gidin. size en iyi o yardımcı olabilir. kendinizi ve eşinizi tanımalıydınız evlenmeden önce.
                    Valla soruyu arkadaşa sormuşsun ama bu soruya cevap vermeyi öyle canım çekti ki bende cevap veriyorum bu soruya

Benim bir evlilikten ilk beklentim sağlıklı bir cinsel yaşamdır. Tamam hayatı paylaşmak, arkadaş-dost olabilmek, hastalıkta-sağlıkta birbirimizin yanında olmak da kriterlerimdir ama en büyük ve ilk kriterim sağlıklı bir cinsel yaşamdır.

Bende yalan yok. Bende samimiyetsizlik de yok. Şimdi böylesine samimi bir açıklamada bulunduğum için çok arkadaş çarmıha gerecekler beni ama Ama yapacak bişey yok. Ben çok fazla samimiyim

Bende yalan yok !

Yorum

kendini övmeden duramıyorsun değil mi insani

Yorum

kendini övmeden duramıyorsun değil mi insani
                        Ben aynayım.

Kendini beğenene, kendini beğenmiş görünürüm.

Asabiye, asabi görünürüm.

Sevimliye, sevimli görünürüm.

İticiye, itici görünürüm.

Ama şuna emin ol Goladko hanfendisi, benim kendimi en beğendiğim anlardaki kendimibeğenmişlik seviyem , senin kendini en az beğendiğin anlarda ki kendini beğenmişlik seviyenle aynı.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: İNSANİ View Post
                          Ben aynayım.

Kendini beğenene, kendini beğenmiş görünürüm.

Asabiye, asabi görünürüm.

Sevimliye, sevimli görünürüm.

İticiye, itici görünürüm.

Ama şuna emin ol Goladko hanfendisi, benim kendimi en beğendiğim anlardaki kendimibeğenmişlik seviyem , senin kendini en az beğendiğin anlarda ki kendini beğenmişlik seviyenle aynı.
                          hmmm garip tepkiler

Yorum

hmmm garip tepkiler
                            Garip tepkilere, garip tepkiler veririm.

Yorum

mantık evliliği yaptım diyorsun sanmaki sevenlerin sevgisi tarık akan film leri gibi toz pembe.senin yaşadıklarını ben de yaşadım.eşin deki güzelliklere yoğunlaş malısın.nefret derecesine varmamışsa,ayrılmak için sebep yoktur.unutma sevenler düşman olabilir.mantık lı olan kazanır.ama sevgi de emek ister sulanmak,bakmak,koklamak,bir çiçek gibi itina ile ;kara topraktan al güller mor menekşeler fışkırır.başkasına kıyas yapma kaybedersin.kabullen banimse,s

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ofarko View Post
                                mantık evliliği yaptım diyorsun sanmaki sevenlerin sevgisi tarık akan film leri gibi toz pembe.senin yaşadıklarını ben de yaşadım.eşin deki güzelliklere yoğunlaş malısın.nefret derecesine varmamışsa,ayrılmak için sebep yoktur.unutma sevenler düşman olabilir.mantık lı olan kazanır.ama sevgi de emek ister sulanmak,bakmak,koklamak,bir çiçek gibi itina ile ;kara topraktan al güller mor menekşeler fışkırır.başkasına kıyas yapma kaybedersin.kabullen banimse,s
                                "eşin deki güzelliklere yoğunlaş malısın."

Evet eşinde ki güzelliklere yoğunlaşmalısın.

Lakin

Eşindeki güzelliklere yoğunlaş, malısın. Yani kendini eşinin malıymış gibi hissediyorsan o zaman doğru bir psikiyatra. Psikiyatr'a git ve ne yapman gerektiğini sor. Ne yapmalıyım de.

Yorum

İşleniyor...
                                X