Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Her olaydan kendini sorumlu tutmak?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Her olaydan kendini sorumlu tutmak?

Aklımdan geçen herşeyden kendimi suçluyorum son zamanlarda. Bu da işin içinden çıkamama neden oluyor.

Mesela bu şehire gelmeseydim babam ölmezdi diyorum. Buraya gelince akrabalarla sorunlar yaşadık ve aşırı stresten kansere yakalandı diyorum. Keşke hiç atanmasaydım diyorum.

İşimde mutlu değilim. kazanamadım yapamadım istediğim meseleği diyorum.

aklınıza gelecek herşeyden kendimi sorumlu tutuyorum. nereye gitsem hava değişimi yapsam başka şeylerle uğraşsam bile aklımda hep bu var. bir türlü üzerimden bunu atamıyorum ben. kendimle aklımdakilerle baş edemez oldum.

valla bende nereye gitsem canım sıkılıyo.insanları kırmakatan hoşlanmıyom.haklıda olsam kendimi suçlu görüyorum.gerçi benim şarlarım zır ben hakkaride öğretmenim anksiyete okb dedikleri şey var.yıllardır ilaç kullanıyım.iice bağımlı oldum.aslında insanın kenisne güvenmesi şart.kırılgan olmamak lazım

Yorum

ya ecel nikah sasmaz bunu bil yeter

Yorum

Orjinal yazı sahibi: camomiles View Post
        Aklımdan geçen herşeyden kendimi suçluyorum son zamanlarda. Bu da işin içinden çıkamama neden oluyor.

Mesela bu şehire gelmeseydim babam ölmezdi diyorum. Buraya gelince akrabalarla sorunlar yaşadık ve aşırı stresten kansere yakalandı diyorum. Keşke hiç atanmasaydım diyorum.

aklınıza gelecek herşeyden kendimi sorumlu tutuyorum. nereye gitsem hava değişimi yapsam başka şeylerle uğraşsam bile aklımda hep bu var. bir türlü üzerimden bunu atamıyorum ben. kendimle aklımdakilerle baş edemez oldum.
        Sebeplere fazla bağlanıyorsunuz. Eğer başka şehire atanmayıp taşınmasaydınız babanızın ölüp ölmeyeceğini yine de bilemezdiniz...

Ve istediğiniz mesleği yapsaydınız da mutlu olmayabilirdiniz. İhtiyacını duyduğunuz huzur ya da mutluluk sahip olduklarınızla çok da ilgili değil. Sizin şükretmenizle ilgili...

Bu tür düşüncelerinizden kurtulmak için bunları yazmanızı ve mantıklı cevaplarla bunları çürütmenizi öneririm.

Eğer değiştiremiyorsanız işinizi sevmeye çalışın, insan neleri sever isterse...

Ve ne kadar çabalasınız da unutmayın ki kısmetiniz kadarını alırsınız, daha rahat bir yaşam için kısmetinize razı olmayı da öğrenmeniz gerek.
        bişnev...

Yorum

sertalin dikkat hani bazen iyi bazen kötü diyelim değişiyor.

hakan_yel haklısın fazla kırılgan olmamak gerek. ama işte insanın doğasında varsa onuda değiştiremioki. ne bileyim ben korkudan doktora bile gidemiyorum ya öğrenilirde sözleşmem fesh olur die. ne bileyim ama yoruldum galiba kendimden.

kedigiller ecel ve nikah şaşmaz demişsin. haklısında işte insan her zaman dediğin gibi düşenemio.

anka teşekkürler. güzel şeyler demişsin. duruma alışmamamdan kaynaklanıyor evet. farklı bir yerlere gelmek için çaba gösteriyorum ancak sonuca ulaşırmı bilmiyorum. biraz zor. çok fazla kendimi yargılıyorum. şükretmeyen biri değilim elbette şükrediyorum. ama bazen o kadar kötü olay üst üste geliyorki. insan bunalıyor. öyle oldu bu aralar.

Yorum

Kardeşim öncelikle sana en önemli tavsiyem kelime haznenden ''Keşke'' kelimesini çıkarmalısın. Ben olmasaydım bunların hiç biri olmıcaktı yerine ben olmasamda bunlar olacaktı demeni tavsiye ederim.

Yorum

camomiles;
              hayat kendimiz için planladıklarımız değil,bizim için planlananlarmış,ilahi plan..Bunu kendine kabulettirmeye çalış rahat edersin.yoksa içinden çıkılmaz..Arda arda üzüntülersıkıntılar yaşamak ve şartların zorluğu,acaba şöyle yapsaydım daha mı iyi olurdu dedirtebiliyor..ama belki o zamandahiçbilemdiğimiz başka sorunlar yaşardık kimbilir..Babam öldükten sonra bende onun istediği mesleği seçmedim,hem kendimi hem onu ailemi üzdüm diye o kadar sorun yapmıştımki bir ara..ve ben bunu asla demezdim pişmanlıklarım olmamıştı hiç....o benim eczacı olmamı istedi hatta olmayışım çok sorundu,hep yıllarca bak eczacı olsan şöyle olurdu vs lafları dinledim..ama o yaşarken asla ben neden olmadım eczacı demedim,herşeye rağmen..fakat ölümünden sonra diyebilirim ki ezcane önünden geçerken nasıl üzülüyorum..senin sözünü dinlemedim ne kendimi ne sizi mutlu ettim diye için için hayıflanıyorum..bir ara aşırı yoğundu bunlar.Sonra diyorumki eğer benim alnıma o meslek yazılsaydı ordan kazanacağım gelir yazılssaydı bu olurdu.bir alt tercihime yerleşirdim istemesemde..takdir edilmemiş bana diyorum kısmet değilmiş..o zaman rahatım..yoksa yaşayamam vicdan azabından..yani biraz ölümün acısı düşüncelerimizi çarpıtıyor..

Kimse bizim yüzümüzden ölmez..vadesi dolduğu için ölür..kendinde sebep arama..yaşadığın şehir ,mesleğin senin için yazılmış olanı oynuyorsun sadece..ipler sende değil..
              Alınyazısına koşulsuz inan ve alınyazısı dedikleri şey yaşanmadan bilinmez.
              Last edited by aze; 25-11-2010, 12:50 AM.

Yorum

hakılısın karanlık_gecmis ama dediğini yapabilsem burda olmazdım zaten. dediğin çok doğru ama benim her saniyem keşkelerle dolu.

meva_ yine yanımdasın çok sağol. ipler bende değil biliyorum aslında. ama bazen böyle dönemlere çıkmazlara giriyorum işte. keşke girmesem şimdide öyleyim. çok negatifim şu ara. artık kendimi yemekten başka bir şey yapmaz oldum. yalnız kaldığımda ağlama nöbetleri geçiriyorum. haklısında işte bir uygulayabilsem. ne güzel olurdu.

Yorum

hakılısın karanlık_gecmis ama dediğini yapabilsem burda olmazdım zaten. dediğin çok doğru ama benim her saniyem keşkelerle dolu.

meva_ yine yanımdasın çok sağol. ipler bende değil biliyorum aslında. ama bazen böyle dönemlere çıkmazlara giriyorum işte. keşke girmesem şimdide öyleyim. çok negatifim şu ara. artık kendimi yemekten başka bir şey yapmaz oldum. yalnız kaldığımda ağlama nöbetleri geçiriyorum. haklısında işte bir uygulayabilsem. ne güzel olurdu.
                  bak iste yine yasaklı kelimeleri kullanıyorsun senin ilk önce bu ve bu gibi kelimeleri kafandan atman lazım.

Yorum

biliyorum çok iyi anlıyorum seni..Gel-gitler çok oluyor..tamam artık alıştıım diyorsun bir de bakıyorsun taa en baştasın hatta daha geride..: ) olumlu telkinler vermeyeçalış..pek yalnız kalmamaya bak bu ara o halde.canın istediği herzaman ne istersen nasıl istersen yaz özelden..bundan sonra herşey güzel olur inşallah .inşallah.

Yorum

Kadere teslim ol arkadaşım...
                      Hayat Dediğin, Allah İçin Değilse; Ne Çıkar Kainat Önünde Eğilse!...

Yorum

teşekkürler meva. biraz daha iyi sayılırım.

sevde zaten kaderimiz dışına çıkamıyoruzki. ne kadar çablarsak çabalayalım onun dediği oluyor. yapcak fazla bir şey yok.

Yorum

İşleniyor...
                        X