Duyuru

Collapse
No announcement yet.

arkadaşlar ne olur cevap yazın çok kötüyüm uzun süre depresyonda olup iyileşen var mı

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• arkadaşlar ne olur cevap yazın çok kötüyüm uzun süre depresyonda olup iyileşen var mı

bu konuyu iki hafta öncede açtım ama pek cevap alamadım arkadaşlar başınızdan depresyon obsesiflik panik atak gibi hastalıklarda uzun süre ilaç tedavisi görüp iyileşen var mı arkadaşlar çok ihtiyacım var bazen intihar etmeyi düşünüyorum çok karamsarlığa kapılıyorum hiç iyileşemiyecekmişim gibi geliyo bana 2 yıldır ilaç kullanıyorum ama pek bir faydasını göremedim ilaçların başınızdan geçen tedavilerinizi şimdiden bekliyorum

Merhaba dostum.

merak etme ilaç + terapist desteği alıyorsan ve sen de biraz çabalarsan düzelebilirsin. ben 8 yıldır OKB hastasıyım 6 yıl tedavi gördüm ve halen ilaç kullanıyorum. çok şükür eskiye göre çok iyiyim. yani iyileşmen mümkün. öyle intihar edeyim falan yok, çıkar onu aklından. savaş, dirençi ol, hastalığa yenilme. he şunu diyebilirsin 2 yıldır tedavi oluyorum niye bişey yok? dediğim gibi ben 6 yıl düzenli terapist yardımı aldım ve hala ilaç kullanıyorum şurda son 1 yıldır falan iyiyim. yani dişini sık. senin hastalığın belki 3. yıl belki 5. yıl belki 9. yıl da düzelecek ama dirençli olursan elbette bu hastalıktan kurtulacaksın. dediğim gibi intiharı falan çıkart aklından. bu hastalık yenilebilir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Keep Your Distance View Post
      Merhaba dostum.

merak etme ilaç + terapist desteği alıyorsan ve sen de biraz çabalarsan düzelebilirsin. ben 8 yıldır OKB hastasıyım 6 yıl tedavi gördüm ve halen ilaç kullanıyorum. çok şükür eskiye göre çok iyiyim. yani iyileşmen mümkün. öyle intihar edeyim falan yok, çıkar onu aklından. savaş, dirençi ol, hastalığa yenilme. he şunu diyebilirsin 2 yıldır tedavi oluyorum niye bişey yok? dediğim gibi ben 6 yıl düzenli terapist yardımı aldım ve hala ilaç kullanıyorum şurda son 1 yıldır falan iyiyim. yani dişini sık. senin hastalığın belki 3. yıl belki 5. yıl belki 9. yıl da düzelecek ama dirençli olursan elbette bu hastalıktan kurtulacaksın. dediğim gibi intiharı falan çıkart aklından. bu hastalık yenilebilir.
      peki tamamen iyi misin tamamen düzeldin mi bu arada ben risperdal 1mg rexapin 5mg anafranil 37,5 mg depreks 40 mg kullanıyorum yaşadıklarıma gelince 1 sebep var diyemem üniversite sınavına hazırlanırken aşırı hırstan mı desem arkadaşlarımla anlaşamamam mı desem yoksa annemde bipolar bozukluk var ondan mı desem bil miyorum ama bu hastalığı yaşayıp tamamen düzelen birileriyle konuşmaya dertleşmeye çok ihtiyacım var

Yorum

Tam anlamıyla düzeldim mi? hayır. çünkü kimse 100% iyi değildir ama hasta halimle şuan ki halimi kıyaslarsam 95% iyileşmişimdir. yani hiç dert etme kendine iyileşecekmiyim diye. evet Allah'ın izni ile iyileşeceksin. ilaçlarını günün aynı saatlerinde al mesela akşam 8 de içtiysen ertesi günde akşam 8 de iç sabah içiyosan sabah aynı saatte almaya özen göster.

Devlet hastanelerinde psikolog hizmeti veriyolar onlardan yararlan. mesela ben özel bi dünya psikoloğa gittim ama beni anlayan bir devlet hastanesinde ki terapist oldu ve iyileşmemde emeği çok fazla.

dediğim gibi ilaçlar+terapist (hem psikolog hem psikiyatr) desteği alırsan ve biraz gayret edersen, obsesyonlarının üzerine gidersen bu hastalığı yenebilirsin.

Yorum

2 yıldır ilaç kullanıyorum ama terapi almıyorum daha doğrusu 2 defa almayı denedim hep yarıda bıraktım ama ialçlarımı hep düzenli kullandım şunu anladım sadece ilaçla galiba tam düzelme olmiyacak gibi yani terapide şart gibime geliyo onun için HAFTAYA TERAPİYEDE BAŞLİCAM

Yorum

Yarıda bırakma. derdini sıkıntını en ince ayrıntısına kadar anlat. aklında olan bi soru var diyelim "ya bu da sorulur mu" deme. sor, cevabını al, için rahatlasın. yani içinde tutma bişeyleri. terapilerde seni rahatsız eden, sana endişe veren herşeyi terapsitine anlat, böylece hastalığı yenme konusunda büyük bi adım atmış olursun.

yine sorun olursa, hiç çekinme, gönder gelsin.

Yorum

Ne iş yapiyosun hastaliğin günlük hayatini ne kadar etkiliyor % 95 iyim dedin bu çok iyi bir oran keşke bende okadar iyileşsem mesela kensantrasyon güçlüğü çekiyo musun hafizada bozukluk var mi bu belirtilerde düzeldi mi yani benim en çok şikayetçi olduğum hafiza bozukluğu ve konsantrasyon bozukluğu bu yüzden ders çalişamiyorum üniversiteye gidemiyorum bir işe girp iyileşmeyi bekliyorum

Yorum

arkadaş ben 6 ay bilemedin 1 sene diye düşünüyodum allah yardımcısı olsun herkesin ya
                Bakalım hangi gün; eee ne olcak böyle demiycem

Yorum

Ben yeni işten ayrıldım şimdi başka bi iş var oraya girmeyi planlıyorum İnşaAllah. hayırlısıyla, nasip olursa elbette. benim o kadar farklı ve çok obsesyonlarım oldu ki. çok şükür çoğunu yendim. Din, obsesyonları yenmemde en büyük paya sahip. bir Ayet var "Allah insana kaldıramayacağı yükü yüklemez” yani dedim ki; "ben bu hastalığı kaldırabilecek güçteyim ki Allah bana bu hastalığı verdi, öyleyse bu hastalıktan kurtulmam mümkün" ve bu azimle obsesyonların üzerine gittim, geriside geldi Elhamdülillah. bu arada o hafıza bozukluğunu falan psikiyatra söyle. bu konuda ben yanlış bişey söyleyip seni yanıltmak istemem. ancak bir profesyonel yardımcı olabilir bu konuda. konstarasyon bozukluğunu da psikologla çok rahat aşabilirsin. yani dediğim gibi hiç ümidini kaybetme, çok güzel günler seni bekliyo İnşaAllah ben şimdi biraz offline olucam sen sorun varsa burdan yada özelden sorabilirsin tekrar foruma geldiğimde yanıtlarım.

Sağlıcakla kal

Yorum

herkesin durumu benim gibi olmayabilir çok uzun zaman tedavi gördüm 9 aydır ilaç kullanmıyorum sadece okb+bipo+panik = kullandığımda da aynıydım şimdi kullanmıyorum gene aynıyım değişen birşey yok o yuzden kabullenmek gerekiyor çok sıkıldığımda bir sabit ilacım var onu içince zaten pamuk şekerine dönüyorum. o yuzden salla hayatı olduğu kadar olmadığı kader arzular şelale. bir anda herşeyi silemezsin kafandan sadece anılarınla yaşarsın ve nezman şunu yapabilrsen ozman rahata kavuşursun aşağıdaki gif gibi

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bade sultan
                      risperdal bipolar bozukluğun tedavisinde kullanılıyor diye biliyorum ben birde psikoz ilacıdır aynı zamanda yani depresyon dediğiniz şey sizde biraz ilerlemiş gibi
                      evet depresyon biraz ilerledi sadece karamsarlik çökkünlük yok ayni zamanda bir şeye adapte olamama öğrenilenleri çabuk unutma da var işte çok karamsarim depresyonu yenenlerin hikayelerine denk geliyorum bazen çok mutlu oluyorum bu hastalikta geçermiş diyorum kendi kendime AMA BEN Bİ POLAR DEĞİLİM BENİMKİSİ DEPRESYON RİSPERDAL AYNI ZAMANDA KAYGI GİDERİCİDİ

Yorum

Evet bu hastalikla yaşamak zor ama insan buna bile alişiyor 2 yildir kullaniyorum tahminimce iyileşme belirtilerine göre bi 2-3 yil daha kullanirim gibime geliyor allah her kese yardim etsin allahtan iyi bir işim var güvenlik görevlisiyim fazla streslibir iş değil iyi bir firmada çalişiyorum

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bade sultan
                          ben bu site ile tanıştığımda depresyonda idim efexor ve rixper kullanıyordum
                          2.ayda rixpere devam etti dr ve başka bir ilaç yazdı 3.ay devam ettim ve kestim ilaçları
                          normal bir depresyonda azimli olmak lazım ama ilaçları dr kontrolünde bırakmayı tavsiye ederim
                          ama sadece normal bir depresyon ise yoksa işi uzmanlarımıza bırakmalıyız

şifalar diliyorum ...
                          peki hafiza sorunlari ve konsantrasyon güçlüğü yaşiyor muydunuz yoksa hafif bir şey miydi

Yorum

İyileşmeye dair algılarımız yanlış, bütün problem oradan çıkıyor. Birden biri kimse iyi ve bambaşka birisi olmaz. İyileşme bir süreçtir, senelere yayılabilir. Ve adım adım gerçekleşir. Bütün sorunlarını aynı anda çözemezsin. Ama en ciddisi neyse terapistle birlikle onu ele alır çalışmaya başlarsınız. Aşama aşama değişirsin. Eğer 2 senedir kullandığın ilaçlar işe yaramıyorsa doktoru değiştir. Ve terapi olmadan sadece ilaç tedavi etmez.
                            En önemli şey düşünce sistemini değiştirmeden, iyileşme olmaz. Aldığın terapinin de düşünce sistemini değişitrmeye odaklı olması önemli. Şahsen ben olaylara bakış açımı, düşünce şeklimi değiştire değiştire 10-15 yıldır aşama aşama iyi olmaktayım. Çok yol geldim, çok yol gideceğim. Bu insanın yolculuğudur.

Yorum

Arkadaşlar konuyu dün açtim ama daha tatmin edici bir iyileşme tedavisi cevabi alamadim gerçi iyieşen birinin beurda pek işi olmaz ama benimkiside umut dünyası yinede bekliyorum

Yorum

İşleniyor...
                              X