Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Annemin durumu hakkında...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Annemin durumu hakkında...

Herkese merhabalar. Annemin durumu için buradaki bilgili kişilerden yardım almak istiyorum. Günlerdir kafamıza takmaktan bizimde psikolojimiz bozuldu. 2 3 aydır annemde büyük tuhaflıklar başladı. Annemin bu tuhaf tavırları düşünceleri nedeniyle evde sürekli huzursuzluk hakim. Bazı araştırmalar sonucunda annemin bu davranışlarının psikoz hastalığına daha çok uyduğunu gördüm ama kendim tam olarak teşhis koyamam tabiki.

Her sözden bambaşka alakasız anlamlar çıkarıyor, mesela babamla aralarında şöyle bir olay yaşanmış, babam yarın işe kaçta gideceğini sormuş annemde sanane diye cevap vermiş, sonra sabaha kadar uyumamış bu adam neden bana bunu sordu diye düşünmüş ve sabah kalkınca 'Neden sorduğunu buldum iş yerime bomba koyup beni öldüreceksin' diye bağırmış babama. Konuşmaları aşırı tuhaf ve alakasız. Bir konudan giriyor bambaşka hiç alakası olmayan şeylerden çıkıyor. Şairmiş gibi konuşmalar sürekli özlü sözler sosyal medyada uzun uzun yazılar paylaşmalar ve bu yazılar saçma, anlamsız oluyor genelde. Mesela yazıya terör olaylarından giriyor yazının konusu terör ama konuyu öyle bir taşıyor ki mesela ülkenin su sorunlarından çıkıyor. Eskileri hatırlıyor 25 sene önce yaşanmış olaylardan problem yaratıyor.

Sürekli bir takip edilme duygusu var, 'internetimize biri giriyor facebookta benim yerime yazılar paylaşıyor onları ben paylaşmıyorum biri bana komplo kuruyor suça ortak ediyor' gibi şeyler söylüyor. Neyin suçu ortada suç falan yok diyoruz geçiştiriyor, internetimize hackerlar giriyor diyor. Bir şey soruyoruz, belki dinleniyoruzdur diye kulağımıza söylüyor diyeceklerini. Kendini üstün görme durumu var, açık açık söylemese de davranışları sözleri belli ediyor bunu, sanki ermiş kişi havalarında. Benim gözlerim açıldı her şeyi artık görebiliyorum ama siz göremezsiniz sadece ben görürüm gibi şeyler söylüyor. Benim dualarım insanı cennete götürür diyor. Çok fazla kilo kaybı var 10 kilo kadar vermiş ki kendisi zaten zayıf biriydi iyice zayıfladı. Ne yapacağımızı şaşırdık.

Annem bu yaptıklarının, düşünce tarzındaki tuhaflığın farkında değil ben iyiyim diyor. Bizim zorlamamızla kabul ederek yaklaşık 1 ay önce babamla psikiyatriye gittiler fakat bu yazdıklarımın büyük kısmı o zamanlar yaşanmamıştı ve sanırım yaşananları da babam tam olarak anlatamamış, gerekli teşhisler konulamadı sonra tekrar gelin bir bunalım havası var ama anlayamadık diye geri yollamışlar. Şimdi annem ben iyiyim deli değilim doktora gitmek istemiyorum diyor geçiştiriyor bizi. Yine biraz zorlasak gitmek zorunda kalacak o konuda pek dert etmiyorum gideceğiz ama bizim elimizden başka ne gelir ne yapabiliriz, sizin bu yaşananlar hakkındaki fikirleriniz neler, hangi hastalığa daha çok uyuyor, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim tavsiyelerinizi bekliyorum. Kusura bakmayın biraz uzun oldu. Bütün hastalara Allah acil şifalar versin..

Ülkece tuhaflaştık schultz. Zor dönemlerden geçiyoruz. Umarım Annen şifa bulur bende annemin durumunu pek iyi görmüyorum. Önce babam ile uğraşıyordu. Ablam ve benimle uğraşmaktan şimdiki hali pek iyi değil sanırım eski fotoğrafları yakmaktan gerçeklerden kaçar oldu.

Yorum

Doğru psikiyatrist doğru ilaç. Sonra oturup iyleşmesini bekleyeceksiniz.

Yorum

Umarım bu sıkıntıyı atlatabiliriz, çok tedirginim. İlk zamanlarda çok üstüne gittik ama sonra bizde hasta olabileceğini fark ettik. Atlatılabilir bir şey midir nasıl yaklaşmalıyız nasıl davranmalıyız bilmiyoruz.

Yorum

Psikotik süreç içerisine girmiş malesef. Hiç zaman kaybetmeden psikiyatriste götürün ve detaylı olarak izah edin. Geçmiş olsun. Antipsikotikler sayesinde bu süreci aşabilir.

Yorum

Evet götüreceğiz çok teşekkürler, umarım dediğiniz gibi atlatabiliriz bu durumu

Yorum

İnşallah. Onunla tartışmayın. Üzerine gitmeyin. Sakin olun.Ağırdan alın. Doğru tedavi verilirse zaten düşündüklerinin yaptıklarının saçma ve mantıklı olmadığını anlayacaktır. Mesela ben fosur fosur sigara içiyordum şimdi biri çıkıp ben senin sigara masraflarını karşılayacam git istediğin kadar iç dese kesinlikle tekrar başlamam.

Yorum

İlk zamanlar maalesef durumun farkında olmadığı için biraz üzerine gittik, tartışmalar yaşandı. Daha sonra durumu fark edince sakin olduk her dediğine normalmiş gibi tepkiler veriyoruz. Bu belirtiler atlatılabilir midir tedavi süresi ortalama ne kadar sürer o konularda bilginiz var mı acaba

Yorum

Bu şeyler çok karışık kişiden kişiye hastalıktan hastalığa değişiyor. Kimisi ilacını alır bir ay sonra tamamen kendine gelir kimisi 5 yıl kullanır sonra kendine gelir. Şimdi tam hatırlamıyorum ama sanırım 16-18 yıldır doğrudan bu hastalığın içindeyim. 10 senyi yannış ilaç seçtiğim için kaybettim. Diğer 5 seneyide diğer ilaçların etkisinin geçip şimdi kulladığım ilacın etkisini göstermesini için geçirdim ama hala tam olarak kendime gelebilmiş değilim. Çok yol gittim. Eskisinden çok iyiyim. Ama daha bir çok şey rayına oturmadı. Benim durumum biraz aşırı uc oldu ama benim gibi de çok var.

Bir de bir tavsiyede bulunayım. Şimdi verilen ilaçların recetesine baktığınızda bir sürü yan etki görebilirsiniz. Doğru ilaç verilmiş ise hiç bir sorun teşkil etmez. Ordaki yan etkileri görecek diye bir kural yok. Sabır lazım. Bir de maddi durum iyiyse bu konuda uzman bir psikolog sürecin daha hafif geçmesine yardımcı olabilir.

Yorum

Maddi durum konusunda çok fazla sıkıntı olmaz iyileşsin de gereken neyse yapmaya hazırız. Özel hastanelerdeki doktorlara baktık daha çok, zaten gittikleri doktorda özel hastanedeki bir doktordu yine özel düşünüyoruz

Yorum

Şöyle söyleyeyim bir anlam karmaşası olmasın diye belirtmek istedim.

Doktor olan : Psikiyatrist.

Doktor olmayan telkinlerde bulunan : Psikolog

Siz daha önceden Psikiyatriste gitmişsiniz ve doğru olanda bu. Zaten yine önceden psikiyatriste gidilecek. Ama aynı zamanda bir psikoloğa gidip yardım alınabilir diye düşünüyorum. Bu konuyu doktorunuza sorabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz hastanede bir psikolog varsa sizi onada yönlendirebilir.

Yorum

Evet bende araştırdığıma göre ilaç + terapinin daha yararlı olduğunu gördüm. 1 haftaya kadar bi psikiyatriste gideceğiz o zaman durumu tekrar paylaşırım buradan çok sağolun sizede desteğiniz için

Yorum

paranoya + bipolar gibi.
                          Canlıların en akıllısı olarak insanı seçmişler. Ne yazık ki, pislik makinesinden başka bir şey değildir. (Maeterlinck)

Yorum

Kolay bi şekilde ikna ettik, hatta kendisi gitmek istedi psikiyatriye, bu pazartesi gideceğiz. Fakat düşünceleri farklılaşıyor kendisi gitmek istedi fakat şimdi sorsam kaçamak cevaplar vereceğine eminim. Son 1 2 gündür iyice saçmalamaya başladı kendi kafasında bişey kuruyor onu gerçek gibi bize anlatıyor. En kötüsü de ben Allahım diyip kolunda sigara söndürdü, bakın bana bişey olmuyor falan dedi. Bundan sonra tekrar konuştuk kendisi gitmek istedi doktora. Umarım doğru teşhis konulup tedaviye başlarız inşallah iyiye gider çok üzgünüz
                            Last edited by schultz; 14-01-2017, 11:05 PM.

Yorum

Az önce doktordan geldik, psikolog ve psikiyatriyle aynı anda görüştük. Durumu analiz ettiler duygu durum bozukluğu dediler. Depakin 500mg ve zyprexa 5mg yazdı doktorumuz. 15 gün sonra yine görüşmeye gideceğiz ilaçlar bitince. Şuanlık ilaçları kullanacağım diyor inşallah sıkıntı çıkarmaz

Yorum

İşleniyor...
                              X