Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kardeşim İçin Neler Yapabilirim ? :(

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Kardeşim İçin Neler Yapabilirim ? :(

Merhaba arkadaşlar

5 yaşında bir kız kardeşim var , dışarıya karşı çekingen. Evin içinde canavar gibi , sürekli oyun oynuyoruz , güreşiyoruz ter içinde kalıyor enerjisi bitmiyor. Ama dışarıya çıkınca pusuyor , arkama saklanıyor. Biraz açılması için kız arkadaşlarımın yanına filan götürdüm , sonuç alamadım. Ne bileyim belki de arkadaşlarımdan cereyan alamamıştır. Öncelikle bunu sorayım , sizce bu yöntemim nasıl ?

İkinci olarak anneme baleye yazdırmasını söyledim , bir kız için küçükken böyle tecrübeler yaşamak ilerde sosyal ve fiziki olarak çok fayda sağlıyor. Ama hep daha fazlasını yapmak istiyorum , mum dibine de ışık versin istiyorum

Sizce bu çekingenliği ortadan kaldırmak için neler yapabilirim , böyle hiçbir şey yapmadan duramam değilmi..

ι ωαηт тσ яє¢ση¢ιlє тнє νισlєη¢є ιη уσυя нєαят ؟
    ι ωαηт тσ яє¢σgηιzє уσυя вєαυту ιѕ ησт נυѕт α мαѕк ؟
    ι ωαηт тσ ѕαтιѕƒу тнє υη∂ιѕ¢lσѕє∂ ∂єѕιяєѕ ιη уσυя нєαят ؟
    уσυ мαу вє α ѕιηηєя вυт уσυя ιηησ¢єη¢є ιѕ мιηє !

Biraz karamsar ama dürüstçe yorumumu yapıyım.
    Aranızda bayağı bir yaş farkı var, açıkçası. Dolayısıyla bence senin gündelik hayatta yaptıklarının falan pek etkisi olacağını ben düşünmüyorum. Benim senden biraz daha gençken, o yaşlarda olan bir kız kuzenim vardı. Bütün yazları beraber geçirirdik sülalecek. Ben onunla devamlı oynardım, ederdim, ama o bugün çoğunu hatırlamıyor bile.
    Hafızası daha çok 10 yaşından sonraki olayları falan hatırlıyor.
    Sebebi bence akran, yaşıt olmamamızdı bence. Senin kız arkadaşların da ona yaşıt değiller.
    Bence kendi yaşında arkadaşları olmalı. Bu konuda biraz teşvik ve destek gerekir sanıyorum.
    Biraz çevresi olması lazım, ne bileyim çevre binalardan, veya belki sosyal etkinliklerden.
    Etkinlikler önermek konusunda birşey diyemeyeceğim, bilemiyorum, bu konuda diğer arkadaşlar yorum yapabilirler isterlerse.
    Last edited by bir dost; 19-04-2010, 10:19 PM.
    Çözüm genelde ummadığımız, bakmadığımız yerdedir

Yorum

Bence kendi yaşında arkadaşları olmalı. Bu konuda biraz teşvik ve destek gerekir sanıyorum.
      Biraz çevresi olması lazım, ne bileyim çevre binalardan, veya belki sosyal etkinliklerden.
      Çevre edinme sorunu varmı onu gözlemleyemedim , fakat çekingen Destek nasıl olacağım , okuyorum evde değilim

Yorum

kardeşin anaokuluna göndermeyi düşünmedinmi? orada daha rahat açıla bilir. Sosyal faliyet diyorsun haklısın yanlız bu faliyet kız kardeşinin istediği bir faaliyet olsun ne olduğu okadar önemli değil yeterki kendi istediği bir dal olsun ozaman başarı oranı daha yüksek olur.

Yorum

benim ablamın 2 yaşında kızı ve 5 yaşında bir oğlu var. ikiside kreşe gidiyor. sokağa çıktığımız zaman 2 yaşındaki yiğenim çok aktif. mağazalara gittiğimizde ortalıkta şen şakrak oynayıp duruyor. ablam kreşe iyi ki göndermişim diyor. 5 yaşındaki yiğenimde farklı değil. aşırı aktifliği yüzünden zaman zaman bizden azar işitiyor.
          ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

merhaba revolutionist..sıkma canını o yaştaki çocuklarda bazen çekingenlik yada dışarıda rahat hareket edememe durumu olabiliyor..baleye gönderme fikrin çok güzel bence..yada küçük çocuklar için yüzme kursları var.ona gönderebilirsin hem kardeşin için eğlenceli olur hem de dışarda daha rahat hareket etmesini sağlayabilir..ne dersin?
            :10:

Yorum

kardeşin anaokuluna göndermeyi düşünmedinmi? orada daha rahat açıla bilir. Sosyal faliyet diyorsun haklısın yanlız bu faliyet kız kardeşinin istediği bir faaliyet olsun ne olduğu okadar önemli değil yeterki kendi istediği bir dal olsun ozaman başarı oranı daha yüksek olur.
              Kafam çok yoğun yaşını yanlış yazmışım , anaokuluna gidiyor zaten , ama anladığım kadarıyla orda da çekingen kalıyor.

Daha 5 Yaşında , Bu yüzden nerde ne yapacağını bilmiyor , Hayatı yeni yeni tanıyor , Bu yüzden biraz çekingenlk sorun değil
              ama bu çekingenliğin ileride büyümesi daha ileri seviyelere gelmemesi için yapmanız gereken öncelikle kardeşinizi tanımak ,
              Nelerden hoşlanır neye karşı kabiliyetleri var bunları uzaktan gözlemleyin
              Ve bunlara görede faaliyet belirleyin ,
              Yalnız faaliyetlerin içinde siz bulunmayın , herşeyi kendi yapsın siz olabildiğince karışmayın , sürekli yaşıtlarıyla olsun sizle değil
              siz sadece yol gösterin yolda onunla yürümeyin
              Grup çalışması onun için yararlı olur diye düşünüyorum. Haklısınız neye yeteneği olduğunu keşfetmek önemli , ama bu uğraşlar onu ne ölçüde açar ? Mesela satranca ilgisi varsa , yani asosyal bir hobiye , bu ona yararlı olurmu ? Ona ben yol göstersem daha aktif hobiler için ?

benim ablamın 2 yaşında kızı ve 5 yaşında bir oğlu var. ikiside kreşe gidiyor. sokağa çıktığımız zaman 2 yaşındaki yiğenim çok aktif. mağazalara gittiğimizde ortalıkta şen şakrak oynayıp duruyor. ablam kreşe iyi ki göndermişim diyor. 5 yaşındaki yiğenimde farklı değil. aşırı aktifliği yüzünden zaman zaman bizden azar işitiyor.
              Benimkisininde bizim yanımızda oldukça sorunu yok , dışarıdaki insanlara karşı çekingen. Mesela bir mağzaya giriyoruz , orda yaramazlık yapıyor annem kızıyor , o aldırış etmiyor. Fakat mağaza yetkilileri laf filan atınca adın ne gibi , bizim arkamıza saklanıyor.

merhaba revolutionist..sıkma canını o yaştaki çocuklarda bazen çekingenlik yada dışarıda rahat hareket edememe durumu olabiliyor..baleye gönderme fikrin çok güzel bence..yada küçük çocuklar için yüzme kursları var.ona gönderebilirsin hem kardeşin için eğlenceli olur hem de dışarda daha rahat hareket etmesini sağlayabilir..ne dersin?
              Bir müzik aleti öğrenmesini istiyorum , gitar yada keman olabilir. Fakat bunlarda kişisel aktiviteler , toplulukla yapılacak aktiviteler daha yararlı olur gibi geliyor. İstanbulda olsak çok güzel imkanlar var , fakat burda kapalı havuz filan yok

Yorum

benim yiğenlerimde fazla çekingenlik yok bu konuda. kreşte farklı insanlarla uzun süre bir arada kalmasını öğreniyorlar. biz gayet memnunuz sosyal gelişimlerinden. tabi kreşe vermek yapılabilecek tercihlerden sadece birisi. hafta sonu parklara götürülebilir mesela. ve parkta uzun süre kalınabilir. bu da çekingenliği aşmasında yardımcı olabilir. benim size önerebileceklerim bunlar.
                ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

sevgili revolutionIST, benim senin kardeşin yaşında kızım var ve aynı senin dediğin gibi evde tutamıyoruz, dışarı çıktığında daha çekingen oluyordu, onu sosyalleştirmek,toplum içinde kendini özgürce ifade edebilmesi için nerde kalabalık bir aktivite varsa ona yönlendirdim. oyun parklarına götürdüm önce, orda birsürü atlanan zıplanan kayılan oyuncaklar varken bizimki gidip bilgisayar başında barbie giydirmece falan oynuyor, ilk başlarda seslenmedim neden diğerleriyle oynamak istemediğini sordum, orda millet hep arkadaş oluyor birbiriyle ben tek kalıyorum dedi.

onun orda gördüğü kişilerin aslında arkadaş olarak gitmediklerini, birbirlerini orda tanıdıklarını ve orda arkadaş olduklarını söyledim, bunu sende yapabilirsin dedim. bir sonraki oyun parkına gidişimizde gördümki (orda çocukların üzerlerine isimleri yazılı etiket yapıştırıyolar) üstündeki etiketi gösterip benim adım burda yazıyo kim okumak ister diyor, diğer çocuklar okuyor,kendi isimlerini söylüyor ve arkadaş oluyorlar. çok sevindim, şimdi baharında gelmesiyle birlikte mahalledeki çocuklarla ip atlıyorlar, akşam ip atlarken gördüğümde gidip bende biraz ip atlıyorum onlarla birlikte eğleniyoruz.

kardeşin keşke burda olsaydı ve kızımla tanıştırsaydım,karakter olarak birbirine yakın olanlar birbiriyle daha iyi anlaşıyorlar, sen elinden geleni zaten yapıyor olduğuna eminim. ama evdeki gösterdiğin ilgiden ayrıca dışarıda da ilgili ol yanında ol, onun eğlenebileceği yerlere götür, arkadaş olabilieceği ortamlarda bulunmasını sağlamaya çalış. gelişmelerden de haberdar et, gördüğün tepkileri ve izlenimleri yazmayı unutma.saygılar.
                  ÖMÜR, UMUTTAN ÖNCE BİTMELİ...

Yorum

hafta sonu parklara götürülebilir mesela. ve parkta uzun süre kalınabilir. bu da çekingenliği aşmasında yardımcı olabilir. benim size önerebileceklerim bunlar.
                    Teşekkürler iyi bir fikir , ilginiz beni mutlu etti sağolun

sevgili revolutionIST, benim senin kardeşin yaşında kızım var ve aynı senin dediğin gibi evde tutamıyoruz, dışarı çıktığında daha çekingen oluyordu, onu sosyalleştirmek,toplum içinde kendini özgürce ifade edebilmesi için nerde kalabalık bir aktivite varsa ona yönlendirdim. oyun parklarına götürdüm önce, orda birsürü atlanan zıplanan kayılan oyuncaklar varken bizimki gidip bilgisayar başında barbie giydirmece falan oynuyor, ilk başlarda seslenmedim neden diğerleriyle oynamak istemediğini sordum, orda millet hep arkadaş oluyor birbiriyle ben tek kalıyorum dedi.

onun orda gördüğü kişilerin aslında arkadaş olarak gitmediklerini, birbirlerini orda tanıdıklarını ve orda arkadaş olduklarını söyledim, bunu sende yapabilirsin dedim. bir sonraki oyun parkına gidişimizde gördümki (orda çocukların üzerlerine isimleri yazılı etiket yapıştırıyolar) üstündeki etiketi gösterip benim adım burda yazıyo kim okumak ister diyor, diğer çocuklar okuyor,kendi isimlerini söylüyor ve arkadaş oluyorlar. çok sevindim, şimdi baharında gelmesiyle birlikte mahalledeki çocuklarla ip atlıyorlar, akşam ip atlarken gördüğümde gidip bende biraz ip atlıyorum onlarla birlikte eğleniyoruz.

kardeşin keşke burda olsaydı ve kızımla tanıştırsaydım,karakter olarak birbirine yakın olanlar birbiriyle daha iyi anlaşıyorlar, sen elinden geleni zaten yapıyor olduğuna eminim. ama evdeki gösterdiğin ilgiden ayrıca dışarıda da ilgili ol yanında ol, onun eğlenebileceği yerlere götür, arkadaş olabilieceği ortamlarda bulunmasını sağlamaya çalış. gelişmelerden de haberdar et, gördüğün tepkileri ve izlenimleri yazmayı unutma.saygılar.
                    Çok güzel yazmışsın can , minnettarım sana teşekkür ederim

Çok canım sıkılıyordu bu konuda , iyi ki paylaştım , fikir alıyorum hiç değilse, hepiniz iyi ki varsınız

Yorum

İşleniyor...
                    X