Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Gerçekte ihtiyacım var mı ?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Gerçekte ihtiyacım var mı ?

Merhaba,

Ufak yaşlarda beni çok etkileyen ve bir gün kendimce bir çözüm ürettiğim bir konuyu sizinle de paylaşmak aynı zamanda yorumlarınızı da merak ettiğim bir anımı anlatacağım...

Ufakken annem bir kaç arkadaşı ve onların çocuklarıyla büyük alışveriş merkezlerine giderdik. Orda alış veriş yapan insanları görürdüm hatta çocukların ordan oraya koşuşturduğunu bir çok şeyi alıp sepetlere attıklarını da gözlemlerdim. Bizimle gelen ailelerin çocukları da bir çok şeyi alırdı. Bizim maddi durumumuz biraz daha onlara göre normal düzeydeydi. Bu yüzden genelde ben bişi istediğimde annem kaş göz işareti yapardı. Bende insanların önünde alamayız diyemeyeceğini bildiğimden çok fazla ısrar etmezdim. Ama içimde hep bir burukluk olurdu bunun kendim için değilde sanki ailemin bu durumda olmasından kaynaklandığını da hissederdim. Bir gün biraz ısrarcı davrandım sanırm arkadaşları da destek olunca annem almak zorunda kaldı. Aldığım da ipini çekine bir süre havada kalan bir helikopterdi. Eve geldim bir iki deneme yaptım kullanılacak gibi bişi değil... Sonra bizimkileri zor durumda bıraktığım aklımdan çıkmıyordu birde hiç kullanmıyordum helikopteri bir kaç kez denedim sonrada etrafa çarpıp kırılacağını gördüğümden kutusuna kaldırmayı tercih ettim. Kendi kendime o gün şu sözleri söylediğimi hatırlıyorum keşke almasaydım. Boşa gitti... kullanabileceğim bişi değil ama bakıyorum kutusu falan alamama da imkan yok.. Rengarenk, üstünde bir savaş helikopteri havada ve bir çocuk uçuyor... Bu bana güzel bir ders olmuştu bugünlerde bir şey alacağımda kendime ilk sorduğum soru gerçekten buna ihtiyacım var mı ? bunu aldığımda hangi ihtiyacım karşılanacak ve maliyeti buna deyicek mi ? Arkadaşlar günümüzde reklamcılık oldukça gelişti insanları hipnotize edicek düzeye getirip ne olursa olsun bişileri satın aldırıyorlar. Nelerden etkileneceğimizi nelere tepki vereceğimizi çok iyi biliyorlar. "Gerçekten buna ihtiacım var mı?" sorusu ile aldıklarımızın %60 ını geri bırakacağımızdan eminim... Bu konuda duyarlı olmak gerek maddi, gerekse manevi açıdan bizi daha güçlü bireyler haline getirecektir. Çünkü bir yandan gerçekten ihtiyacımız olan nesnelere yönelirken diğer yandan her gördüğümüze imrenme, sahip olmak isteme ve sahip olamadıklarımızdan dolayı hissettiğimiz güvensizlik duygusundan da arınacağız.
    Sen bu dünyanın sırlarına eremezsin;
    Erenlerin dilini de söktüremezsin;
    İyisi mi iç şarabı, cennet et bu dünyayı:
    Öbür cennette ya girer, ya giremezsin.

merhaba..
    okuyunca kendi çocuklarıma da yaptıklarım aklıma geldi ve geliyor ..çünkü hala yapıyorum bazen ..
    çocuk markete gidince ilk önce fiyatına bakıyor ..anne bu nekadar diye ..

ah keşke herkes sizin gibi veya benim gibi düşünse ..ihtiyacım olmayan bir şeyi lamıyorum bu çocuklarım içinde geçerli ..
    ama onlara mantıklı olarak anlatabiliyorum ..
    merak ettiğim şey kendinize karşı güvensizliliğiz devam ediyormu..öyle yazmışsımız ya..
    bende kendi çocuklarım için düşündümde ..yanlış mı yapıyorum diye
    bulutlar ağlamazsa yeşillikler nasıl güler ....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ranil View Post
      merhaba..
      okuyunca kendi çocuklarıma da yaptıklarım aklıma geldi ve geliyor ..çünkü hala yapıyorum bazen ..
      çocuk markete gidince ilk önce fiyatına bakıyor ..anne bu nekadar diye ..

ah keşke herkes sizin gibi veya benim gibi düşünse ..ihtiyacım olmayan bir şeyi lamıyorum bu çocuklarım içinde geçerli ..
      ama onlara mantıklı olarak anlatabiliyorum ..
      merak ettiğim şey kendinize karşı güvensizliliğiz devam ediyormu..öyle yazmışsımız ya..
      bende kendi çocuklarım için düşündümde ..yanlış mı yapıyorum diye
      Ben o zamanlarda kendime güveni olmayan biri değildim aslında... bu beni o yönde etkilemedi,
      sadece günümüzde insanlarda şunu gözlemliyorum, seçenekler aşırı çoğaldı hatta sonsuz oldu özellikle kozmatik, giysi, besin konularında çünkü bunlar hiç bir zaman bitmeyecek piyasalar... insanlar sürekli şunu da alayım sonra bunu alıcam gibi
      listeler yapıyorlar bu listeler neticesinde çabuk ulaşmak için kredi kartları kullanılıyor... yani bu sınırsız ihtiyaçlara sahip olamadıklarında istedikleri gibi bir yaşam yaşayamıyorum... neden ben bunlara sahip olamıyorum sorularıyla kendilerine karşı güvenleri yıkılıyopr gibi geliyor..
      Sen bu dünyanın sırlarına eremezsin;
      Erenlerin dilini de söktüremezsin;
      İyisi mi iç şarabı, cennet et bu dünyayı:
      Öbür cennette ya girer, ya giremezsin.

Yorum

buna halk arasında kanaatkarlık diyorlar
        paylaşım için teşekkürler.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: treasure
          bilincli aileler durumlari hernekadar iyi olsa bile cocuklarina her istediklerini almiyorlar bunu kendim gozlemliyorum marketlerde... cocuk bagirsada cagirsada almiyorlar...
          bizim komsulardan bir tanesi gecenlerde kendi cocuguna kucuk gelen seyleri komsusuna verdi giysin cocugu diye... bizim turkler olsa kucumserler bu durumu...
          bu bahs ettigim kisiler hali vakti yerinde insanlar...
          iyi karşılayanlarda vardır muhakkak, genelleme yapmak yanlış olur sanki

Yorum

İşleniyor...
          X