Duyuru

Collapse
No announcement yet.

aynı içerikli sürekli tekrar eden rüyalar

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• aynı içerikli sürekli tekrar eden rüyalar

merhaba arkadaşlar, yeniyim hatam olursa affola.
    benim bir süredir devam eden rüyalarla ilgili bir sıkıntım var, sebebinin içimde yaşadığım bir sıkıntıdan kaynaklandığına artık eminim, ama maddi durum sebebiyle gidip kimseye danışamıyorum. bilen biri mutlaka vardır, yardımcı olursanız çok rahatlayacağım...

ben çok sık rüya görürüm ve çok uzun olurlar hepsini de çoğunlukla hatırlarım. 3- 4 gün arka arkaya aynı temayı görüp sıkıntılı uyandıktan sonra dün 5. olunca artık çare aramaya başladım.

gelelim rüyaya;

rüyamda sürekli kaçıp saklanma telaşındayım. ilk gün gördüğümde dışarda savaş vardı ve ben işyerinde çalışıyorum dışarda uçaklar bombalıyorlar, bütün iş arkadaşlarımı tuvalete toplayıp kapıyı kapatıyorum, camları kapatıyorum çok paniğim, kendimi de tuvaletin birine kapatıyorum. diğerleri de panik halindeler ama benim kadar değil. çok korkuyorum (bu arada yaklaşık 1 senedir çalışmıyorum öyle bir işyerimde olmadı).

ikinci üçüncü gün gördüğüm rüyada yine kaçıp saklanmaya çalışıyorum onlarında sebepleri buna benziyor. dün gördüğüm rüyada ise, yine evde bir odaya saklanmaya çalışıyorum kapı açılınca dışarda dişleri kan olmuş bir yaratık varmış ben görmüyorum ondan kaçmaya çalışıyorum, kimse benim kadar panik değil, korkudan ne yapacağımı şaşırıyorum, bağırmaktan sesim kısılmış gibi uyanıyorum, kendimi sıkmaktan o kadar yorgun uyanıyorum ki artık...

bu rüya çok sıkıntı vermeye başladı, uykuya dalamıyorum yattığım zaman. çok uykum oluyor, uyumak üzereyken sıçrayarak uyanıyorum.
    nişanlıyım, evlilik mi korkutuyor diye düşünüyorum, bazı endişelerim var açıkçası. işimin olmamasına da üzülüyorum, okul bitti 2 sene kadar çalıştım işi bırakıp tekrar okula yüksek lisansa başladım tez aşamasındayım... bugün gördüğüm rüyada da hocam teze geçemezsin diyordu

bi fikriniz varsa konuyla ilgili lütfen yardımcı olun, şimdiden teşekkürler...

En büyük korkunuz nedir? evlilik dışında...Çalışma ortamında başarılımısınız?
    Fakir bebeğin içemediği sütü, zenginin köpeği içiyorsa; bana adaletten bahsetmeyin !

Yorum

Biz size bilgi verebilecek kadar bilgili değiliz fakat, bunun sebebi bilinçaltında yatan bir nedenden kaynaklandığını düşünebilriz.gün içerisinde seni sıkan yada korkularından dolayı olabilme ihtimali vardır.illede danışmana giderek sorunların çözüleceğini düşünmüyorum.İnsan kendini en iyi tanıyandır.Kendi sorununu gerçekten üstünde düşünürsen bulabilirsin.Değişiklik yapabilirsin, nerde oturduğunu bilmiyorum ama piknik gibi şeyler yapın.Kitap okumuyorsanız Öneri verebilirim mesela onları okuyabilirsin kendindeki bu sorunu çözmek için. rüyalar çünkü kısmen bilinçaltı temizliktir...gün boyu depoladığımız ve üstümüde yük olan duygularıdan arnma metodudur...Rüyalar freuda göre uykunun koruyucusu uyanmamak için beyinde oluşturulan film diyebiliriz
      Fakir bebeğin içemediği sütü, zenginin köpeği içiyorsa; bana adaletten bahsetmeyin !

Yorum

en büyük korkum yine evlilikle ilgili sanırım, şimdi bunu düşünüyordum...

çalışma ortamında başarılıydım, terfi almak için sınava girdim ve geçtim fakat torpil sebebiyle başka birini aldılar ve bende istifa ettim, çalışma ile ilgili de korkularım var açıkçası.. şimdi hiç bilgimin olmadığı bi alanda 1 sene ders çalışıp belge almaya çalışacağım ve bundan sonra o alanda çalışacağım nişanlımın babası işi bana devredecek beceremezsem korkusu da var...

Yorum

Peki bu sorunları aşmak için bir planınız var mı? yani üstesinden gelebileceğinizi gönülden inanmanız için bir alternatif üretmelisiniz ki bu korkularınız üzerinizden azda olsa gitsin.Ve rüyalarınız belkide bunlardan olabilir.Çünkü sorumluluklar bazen insanı öyle bir hale getiriyor herşeyi bırakıp gidesi geliyor insanın...Kendinizi inandırmanız gerek tüm bu sorunları aşabileceğinize...

Yorum

aşabilirim daha önce neleri aştım, stresten üzüntüden sedef oldum, astım, zona ve daha niceleri. . ama hep geçecek dedim, çabaladım çoğu geçti.. bu hastalıkların çoğu psikosomatik

şimdi şöyle bir şey oldu, bunlarda geçecek dedim görmezlikten geldim sıkıntılarımı, gömdüm ne olduklarını unuttum çözmek için onları bulmam lazım belli ki rüyalarda bunu diyor... şimdiki zamana gelince maddi problemler, ilişkilerin verdiği sıkıntılar, gelecek kaygısı, sınav stresi, zaman problemi bunların yanında hiç bir şey yapmak istememe durumu.. nereden başlayacağımı bilmiyorum..

Yorum

İşte, siz zaten sorunun derindeki köküne inmişsiniz.Ne lazım size biliyorsunuz.Maddi durumunuz ne kadar kötü ve sosyal yaşantınız ne kadar var.Evden hiç çıkamıyormusunuz? merak ettiğim kitap okuyormusunuz?? : ))

Yorum

evden çıkıyorum da sosyalleşme durumu baya zayıf, nişanlıyız malum kıskançlık sebebiyle kimseler kalmadı görüşebilecek bu da canımı ayrı sıkıyor da olay benim içimde onu bunu bahane ediyorum gibi... maddi durumum çalışmam gerektiğini söyleyecek kadar kötü, çok şükür anne baba yanındayız ama okurken bile çalışan bi insan için aileden istemek demek yok demek. kitap okuyorum elbet hep tezle ilgili şu an duygusal zeka okuyorum çok sağol ya böyle konuşacak birine o kadar muhtacım ki

Yorum

bir arkadaşın da kocası sürekli rüyasında karısını öldürdüğünü görüyormuş.ilaçla düzeldi.daha önce diyormuş ki sen benim gördüğüm rüyayı görsen çoktan beni öldürmüştün.bende kaç gündür rüyamda kar yağdığını görüyorum.

Yorum

evet, bu daha doğru sanki. bu travmayı arayıp bulmam lazım (Aslında o kadar çok var ki, aile, erkek arkadaş temelli) babama çok bağlıyken kendi problemleri sebebiyle bize çok zarar verdi. tam ergenlik dönemimde bir çok şeye sabretmem gerektiğini, olgun olmam gerektiğini acılı bir şekilde öğrendim. şimdi güven problemi duyduğum konu en başta arkamda düştüğümde kaldırabilecek birinin olmadığını bilmem, tek başına kendimi kendim kontrol etmem gerektiğini düşünmem beni yoruyor. sürekli temkinli yaşamaya çalışmak, korkuları itip dik durmak gerektiğine o kadar sıkı sarılmışım ki kendimin neyi istemediğini anlayamıyorum....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: tilki
                      rüyalar, gün boyu depoladığımız şeyleri rahatlatmak için görülmez. kesinlikle yanlış. rüyalar çok daha derin seviyede ilerler ve günlük olayları anlatsa bile(hepsi semboldür) aslında çok daha derin, genelde çocukluğa veya daha geçmişe ait duyguları, sorunları gösterir. yanlış ilerliyorsak, onları anlatır, neye ihtiyacımız olduğunu gösterir. rüyadaki kişiler de semboliktir, hatta duyguların temsili olabilirler. rüya dilini okumaya başladığınızda, soru sorup yanıtını da çok rahat alabilirsiniz. bilinçaltının rüya aracılığı ile temizlenmesi uzun ve zor bir yolculuktur. öyle bir temizlenme otomatik olmaz. çok sıkı çalışma gerektirir. o yüzden kendinizi kandırmak yerine bence rüyalra hakettikleri değeri ve ilgiyi gösterin derim.
                      sy.tilki siz nasıl kesin yargıya varabilyorsunuz benim yanlış olduğumu? kitaplardaki mi beni yanlışlıyor.onların doğru olduğunu kim söyledi, insan üstü bişey mi yazdı onları? yada denenmiş uygulanmış ve gerçek mi çıkmış.istisnalar bozmaz mı onlara.Ben kendimden yaşadıklarıma bakarım ve gözlemlemelerime, tam bir psikolog fikirleriyle ilerliyorsunuz ama ben kaç psikolog psikiyatr gittim üstün zeka biri dedi, diğer şizofren biri başka bişey...Ama asıl sorun şuydu ki onların ezber kalıplar içidne ilerledikleri.Bir dost bazen bin tane psikoloğa bedel...Bu yüzden mantıken ilerlemenin yanlışlığını düşünüyorum.Yani okadar fazla mantıken ve ezber ilerlemek bana göre yanlış die düşünüyorum.

sizin durumunuza üzüldüm ama en azından arada bir vardır arkadaşınız çaya gelip kendinizi anlatacak bir dostunuz...Kendinizi anlatarak ve kendinizi gözlemleyerek takıldığınız noktarala yoğunlaşarak aslında takıldığınız noktanın okadarda büyütülecek kadar olmadığını görebilirsiniz.Ve ozamanda tüm yaşamınız durgunlaşır...ben öyle tahmin ediyorum en azından...Ben bildiğimi söyleyemem, benimkisi fikir yanlışca...kitaplar konusunda mesela jack london kitapları olabilir.Biraz sizi soyutlaştıracak biraz roman havasına sokacak bişey lazım size...Çok fazla iş güç sorumluluk nişanlılık maddi durum.bunaltmış belli ki...

Yorum

bir travma ile ilgili olabileceğini düşünüyorum.

savaş, travma sebebiyle bölünmüş iki yanın karşı karşıya gelmesidir. bilinçaltında, senin bilinçli olarak farkında olmadığın, olayın başta korku olmak üzerine tüm duyguları (yüzeye çıkmaya başladığında) bir iç savaş başlar. yani kişinin içindeki bölünmüş iki tarafın gerilimi. senin kendini korumaya çalıştığın taraf yüzleşmek istemediğin, reddettiğin taraf oluyor. reddedilen taraf sürekli olarak yüzeye çıkıp kendini göstermek, sesini duyurmak ister, beni gör der. onu reddeden taraf ise savunmaya geçip kaçar. ve döngü halinde devam eder bu durum. iç dünyan sana uyarı göndermiştir bunu görmen için.

iş arkadaşı ve diğer tüm kişiler rüyada, senin duyguların.

Dişleri kanlı yaratık ve bağırmaya çalışma, tamamen konuşamamayı çağrıştırıyor. iki türlü olabilir. ya travmatik konuyla ilgili susulmuş(ki büyük baskı yaratır). ya da yanlış konuşulduğuna dair bir inanç var. ama ben daha çok birinci doğru diye düşünüyorum, sesini duyurma isteği. çene veya diş problemlerin olabilir eğer travmanda böyle bir sorun varsa.

evlilikle alakalı olduğunu sanmıyorum, çok daha eskiye dayandığını düşündüm. rüyada hocanın teze geçemezsin demesi senin kendi güvensizliğini gösterir, diğer rüyalarla alakası yok büyük ihtimalle.

rüyaların sana bir konunun yüzeye gelmek istediğini ama korkuların engellediğini gösteriyor bence. korkan tarafına destek olmalısın. bunun için gördüğün rüyayı tekrar gözünde canlandırıp, saklanmak yerine saklandığın yerden çıkıp dimdik durdurtabilirsin kendinini. ve içinden korkmuyorum, senden kaçmamaya karar verdim, sorununu lütfen bana anlat diyebilirsin. rüyalar neye ihtiyacımı olduğunu gösterir.
                        evet, bu daha doğru sanki. bu travmayı arayıp bulmam lazım (Aslında o kadar çok var ki, aile, erkek arkadaş temelli) babama çok bağlıyken kendi problemleri sebebiyle bize çok zarar verdi. tam ergenlik dönemimde bir çok şeye sabretmem gerektiğini, olgun olmam gerektiğini acılı bir şekilde öğrendim. şimdi güven problemi duyduğum konu en başta arkamda düştüğümde kaldırabilecek birinin olmadığını bilmem, tek başına kendimi kendim kontrol etmem gerektiğini düşünmem beni yoruyor. sürekli temkinli yaşamaya çalışmak, korkuları itip dik durmak gerektiğine o kadar sıkı sarılmışım ki kendimin neyi istemediğini anlayamıyorum....

Yorum

teşekkür ederim, düşündüm en yakın en son tekrar eden korkularımı, en yakın bulduğum yine nişanlımın söylediği bişey üzerine. çünkü benim hatam vardı ve haklıydı. geçmişe yönelik bir hatam varsa ve ortaya çıkarsa beni sileceğini söylemişti. çok rahatsız ediyor... eğer varsa ve ortaya çıkarsa korkusu...

Yorum

bana kendinizden kaçıyorsunuz gibi geldi
                            Kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yap; çok zevkli oluyor.

Yorum

geçmişe yönelik bir hata derken sanırım ne kastettiğini anladım. doğru şeyi anlamışsam, nişanlının bu sert ifadesi çok çirkin. neyin hata olup olmadığına o karar veremez. sen karar verebilirsin. keşke ayaklarını daha güvenle yere basıp, kararlı olabilseydin. birşeyin olup olmaması değil sorun, ifade ediliş şekli, seninle böyle konuşulmasına izin vermemen gerekir. saygısızlığa girer çünkü bu. bu rahatlıkta konuşan birisi, ileride "daha da rahat" olabilir saygısızlık konusunda.

böyle bir korkunun sende olmasının mutlaka bir temeli vardır. geçmişe yönelik. bence nişanlını falan bir kenara bırakıp, gerçekte içindeki o sıkıntı çeken ve korkan tarafa destek olmalı, onunla yüzleşmek için çaba sarfetmelisin. lütfen kaçma. bugün kaçsan çünkü ileride tekrar aynı noktaya gelirsin. geciktirmek bir nevi işkenceyi uzatmak gibidir.

ve sana bir ipucu: olur da herhangi bir ikileme düşersen, önüne çıkan bir sorunla ilgili. daima içinden ilk gelen seçeneği seç. doğru olan odur. eğer ikinci yanlışı seçersen, o yol korktuğun şeye götürüyor. (test edilmiştir ) ikinci seçenek her zaman diğerine zıt olarak oluşur, bu sebeple yanlıştır.
                              öyle anlaşılacağını düşündüm ama nasıl açıklayacağımı bilemeden yazdım, tam açıklayamasamda aslında şunu demek istedim; onun hakkında başkasına konuşmamla ilgili (elbette dedikodu değil, bana kötü davranmasıyla ilgiliydi) ve onun bunu benim eşyalarımı karıştırarak öğrenmesi, beni bir anda onun arkasından gizli işler çeviren, dedikoducu, yalancı biri yaptı. tabi bu ayrılığa kadar giderken kapandı ve böyle bir şey ortaya çıkarsa tekrar sileceğini söyledi. tabi kendimi savundum benim de haksız olam gibi bir durum yoktu ama durum öyle bir şey çıkarıyordu ki olaya bakınca söyleyince o sonuna kadar haklıydı...

diğer anladığınız şey konusu da var tabi, o da bu meseleyle birlikte ne varsa çıktı ortaya. tabi artık güvenini sarsınca herşeyden bir şey arar oldu. ama o konuda bir korkum yok neyse ki, hiç öyle bir geçmişim olmadı..

şimdi birisi çıkar da aslında bunu da demişti derse korkusu offff tekrar konuyu açmam da olanaksız, kapadık bitti, aklıma gelince ben utanıyorum neden böyle birşeye sebep oldum diye.. hem utanç hem korku bir arada sanırım...

bu olayın tek iyi tarafı vardı; üzüntüden 10 kg verdim

Yorum

İşleniyor...
                              X