Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Şüphe (yardımınıza ihtiyacım var fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.)

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Şüphe (yardımınıza ihtiyacım var fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.)

Malesef adı gibi ürkütücü bir kelimeyi helede son aylarda duymaya dahi tahamül edemiyorum. Sorunumuz şöyle abim 28 yaşında bir kültür merkezinde özel güvenlik önce daha net anlamanız için abimin mizajından biraz bahsetmek istiyorum. kendisi çok sakin,terbiyeli, dini inancı çok kuvvetli olan, iş yerinde çevresindeki arkadaşları tarafından takdirle bahsedilen bir birey... Birkaç senedir dahada içine kapanık nerdeyse yakın akrabalardan dahi çekinen hiç bir ortama girmekten zevk almayan,hayatı işten eve evden işe düzeyde sürdüren kendi ihtiyaçlarını bile aileye demeyen olması gerekenin çok üstünde bir düşünceye sahip...
    Özelliklede bu son yılda sürekli iş ortamında kendine bir tuzak kurulduğuna beni sınıyorlar,biri beni takip ediyor,pcmizde başka birileri var burdan dahi gözetleniyoruz demeye başladı. O zamanlar acaba doğrumu yada kendi kuruntusu şüphesimi diye düşündük iş yerinde olan bitenide bilmediğimiz için abiminde mizajında asla yalan olmadığı için ikilemde kaldık. ve bu sorun artık kafamızıda kurcalamaya başladı. annemin pisikiyatrisiyle bir görüşmesinde bu olaydan bahsettim mutlak ikna edip getirilmesini istedi. ve son haftalardada iş yerinden şüphe etme olayı evede taştı. annemle normal birşeyler konuşurken odasından çıkıp benim hakkımda neler diyorsunuz diye tepki vermeye başladı. o zaman dedimki sen bizden şüphe ediyorsan dışardaki adamlardan şüphe etmen gayet doğalmış ve bende artık dayanamayıp seninki sadece ruhsal bir şüphe, var olmayan birşey hakkında türetme diye kendisine çıkıştım. ama bu sorun hala gündemden gitmedi doktora gitmeyide kabul etmiyor. umarım ben bu konuda gönlünü yapıp yönlendirmeyi düşünüyorum. ama gerek annem gerek beni bu olay fazlaca yıpratıyor.bu soruna benzer sorunlar yaşayan yada başka tanıdıklarında olanlardan fikir almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
    Last edited by Milaa; 13-01-2012, 12:16 AM.
    Denizdeki damlaları sayın desem sayar mısınız? Canlar damladır, sonunda aynı denize damlayacağız.

Aslında abin haksız değil siz onun hakkında birşeyler konuşuyorsunuz, oda şüheleniyor. ama içinde bulundğu durum depresyondan kaynaklanıyor bence. Güvenlik görevlisi demişssiniz, güvenlik görevlileri genelde işyerinde yalnız olurlar, buda onu yıpratmış ve içine kapatmış olabilir. İşini değiştirmekte yarar var bence, daha sosyal bir işi bulabilirse bu sorundan kurtulabilir...
    3 kuruşluk insana 5 kuruşluk değer verirsen 2 kuruşa seni satar.

When you lose small mind, you free your life..

Yorum

öncelikle geçmiş olsun hocam yazıyı okuyunca kendimi gördüm ben 8 senedir dermansız depresyon hastasıyım ve bu hatslık bende ilk anlattığın şekilde balamıştı. okula giderken yolda yürürken hep sürekli arkama bakardım biribeni takip ediyormu diye aklıma bu tip şeyle rgelirdi. doktora gittim doktor bana anksiyete bozukluğu teşhisi koydu ve ciprelax ilaç verdi daha iyi oldum tabi hastalığın sonra seyri değişmeye başladı depresyona döndü v.s.. v.s....
      yani demem o ki abinizi bir an önce bir pisikiyatrise götürün abinizde ileri derecede kişilk bozukluğu oalbilir. geçmiş olsun ....

Yorum

bir süre ilaç kullanmasında fayda vardır....

Yorum

Herkese verdiği fikir ve bilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. dedikleriniz çok anlamlı ve gerçeğe yakın... Yaşananda anlattıklarınız gibi çok benzerlik taşıyor. özelliklede koç burcu arkadaşın yazdığı yazıyı ailemle paylaştım dahada emin oldular.İş meselesine gelince kendisine ait bir işi olsun taraftarı başkalarının emri altında çalışmak onu zorluyor iş yerinde herkes memnun kalsada fazla ayrıntıcı olması kendi zihnine zarar veriyor. kendine ait bir evi var onu satıp iş kurma niyetinde ama ailem buna parlak bakmıyor. içinde bulunduğu durumda beni ondan tarafa kılmıyorda değil, iş yerindede tek değil yanında 6 tane arkadaşı daha var ama onu anlayabiliyorum başkalarının işi içinde çalışma fikri banada hep uzak gelmiştir. inş en kısa zamanda ikna edip tedavi almaya yönlendircez.
          Denizdeki damlaları sayın desem sayar mısınız? Canlar damladır, sonunda aynı denize damlayacağız.

Yorum

Psikoz başlangıcınada benziyor tabiki teşhisi doktor koyar.Bende psikoz başlamadan önce aynı şikayetler vardı.Bence en kısa zamanda abinizi bit uzmana götürmeye ikna etmelisiniz.

Yorum

Psikolojik rahatsızlıklar ne zaman hangi yaşta kime gelir belli değil. Tahsilli, terbiyeli, yardımsever, düzgün bir mizaca sahip birine de gelebiliyor maalesef.
              Daha baştan önlem alınırsa çok iyi olur. Bir psikiyatra gitmek şart. Eğer geç kalınırsa hem hastalık kronikleşiyor hem de hasta doktora gitmeyi reddediyor ve işler iyice sarpa sarıyor, önüne geçilemiyor.

Bu nedenle abini en yakın zamanda kendi rızası ile bir psikiyatra götürün. Doktorla siz de konuşun ve görüşlerini alın.
              İnşallah tablo hafiftir, geçmiş olsun.
              Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

Üzüldüm, inşallah sıradan bir sorundur ve bir an önce atlatırsınız.
                Her şey güzel olacak...

Yorum

şizofreni başlangıcı olabilir. kaynağı olmayan sesler de duyuyorsa kesin şizofrenidir.
                  akrabalarınız arasında şizofren var mı? genetik bir hastalıktır.
                  akrabaları arasında şizofren olmayanların da şizofren olma ihtimali vardır ama ihtimal çok daha düşüktür.
                  korkarım ki doktora gitmeyi reddetmesi hastalık daha da şiddetlense bile devam edebilir.
                  eğer iş yerindeki insanlardan zarar gelebileceği korkusu ile işini de bırakırsa ve sosyal hayattan tamamen çekilirse zorla tedaviden başka alternatif kalmaz.
                  birinci derecede yakınlar zorla tedavi için kaymakamlığa başvurursa polisler gelip onu alır ve istanbuldaysanız bakırköye götürür.
                  bunları nerden biliyorum. yani bu zorla tedavi meselesini? benim başıma geldi de ondan.
                  annemin kaymakamlığa başvurması sonrası polisler geldi ve beni bakırköye götürdü. çok eğlenceli idi.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: neyzenilhan48 View Post
                    şizofreni başlangıcı olabilir. kaynağı olmayan sesler de duyuyorsa kesin şizofrenidir.
                    akrabaları arasında şizofren olmayanların da şizofren olma ihtimali vardır ama ihtimal çok daha düşüktür.
                    korkarım ki doktora gitmeyi reddetmesi hastalık daha da şiddetlense bile devam edebilir.
                    eğer iş yerindeki insanlardan zarar gelebileceği korkusu ile işini de bırakırsa ve sosyal hayattan tamamen çekilirse zorla tedaviden başka alternatif kalmaz.
                    birinci derecede yakınlar zorla tedavi için kaymakamlığa başvurursa polisler gelip onu alır ve istanbuldaysanız bakırköye götürür.
                    bunları nerden biliyorum. yani bu zorla tedavi meselesini? benim başıma geldi de ondan.
                    annemin kaymakamlığa başvurması sonrası polisler geldi ve beni bakırköye götürdü. çok eğlenceli idi.

ee nasılsın şimdi pekiii....kopukmusun yine...

Yorum

Bizim de bir akrabamızda var bu,ona benziyor belirtiler ama sakin değildir aksine çok kinci ve saldırgandır. Hep o haklıdır herkes ona düşmandır.Yalanlar söyler söylediklerine inanır vb...Zamanında doktora gitmeye ikna ettik ama doktoru da suçlamaya başladı.Vakit geçirdikçe herşey daha zor oluyor,rahatsızlık gittikçe yerleşiyor.Hiçbir şekilde gerçeği gördüğünü sanmıyorum; sürekli kurgu ve şüphe dünyasında yaşıyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: shondes View Post
                        Aslında abin haksız değil siz onun hakkında birşeyler konuşuyorsunuz, oda şüheleniyor. ama içinde bulundğu durum depresyondan kaynaklanıyor bence. Güvenlik görevlisi demişssiniz, güvenlik görevlileri genelde işyerinde yalnız olurlar, buda onu yıpratmış ve içine kapatmış olabilir. İşini değiştirmekte yarar var bence, daha sosyal bir işi bulabilirse bu sorundan kurtulabilir...
                        Haklı olur mu kuruyor...Olmayan konuşmalar varmış gibi üstelik bunlar hep kötüymüş gibi tepki veriyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: neyzenilhan48 View Post

Çok şükür sıralayıp dalgaya aldığınız hiç bir sebep yok. Kendi kendine sesler duyması, aile yada yakınlarda şizofreni bulunması....
                          hayat bu elbette hepimizin başınada gelebilir. ama abimden yana tek kaygımız şüpheci olması ve aşırı içine kapanık olması saldırganlık meselesine gelince bir kuşu dahi incitemeyecek yapıda ince duyarlı bir kişilik, tedavi konusundada ikna ettim sayılır. Kendi doktoruma götürcem canımı ondan başkasına emanet edemem eminim faydası olacaktır. tek isteğim ruhunu sıkan bu kaygılı halinin ortadan kalkması ve daha dışarı dönük bir birey olması

Yorum

Tedaviyi kabul etmesi çok sevindirici, eminimki ilaçlar ona iyi gelecektir, inşallah bir an önce düzelir.
                            Her şey güzel olacak...

Yorum

İşleniyor...
                            X