Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Antidepresanlar Anlık Huzur Ve Rahatlık İçinmi?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Antidepresanlar Anlık Huzur Ve Rahatlık İçinmi?

İki yıldır panik atak tedavisi görüyorum. Geçen sene ilaçlarım iyi olduğum için bıraktırıldı. daha sonra yaşadığım bir nedenden dolayı panik atağım tekrarladı. Tekrardan psikiyatrist ilaç sezonunu açtık ve şuanda bir senedir yine cymbalta ve desyrel kullanıyorum. iki haftadır doktor kontrolünde desyreli bıraktım kii bırakırken onsuz nasıl uyuyacağım konusunda baya tereddütlerim vardı. şuan uyku düzenim yerinde ilaçları kullanırken zaman zaman yan etkileride oldu. ama yinede mutluydum. ve ilaç kullanmaya başladığım bir kaç haftadan sonra çarpıntılarım yok oldu,moralim hayatta taktığım gerekli gereksiz herşey artık zihnimde ağırlık yapmıyordu. bir nedeni olması gerekmiyordu içimde nedensiz bir huzur vardı.hatta psikiyatristimlede bunu paylaştım şuan çok rahat ve huzurluyum içinde bulunduğum bu durumu sağlayan ilaçlarmı diye? kendisinin cevabı onunda etkisi var sende iyisin derdi. şuandada hayatımda bir olumsuzluk yok ama ilacı bırakalı yine o gergin huzursuz ruh halim geri geldi. ilelebette antidepresanla yaşanılmaz daha çok genciz hayatımızda ilaç kullanmamamız gereken süreçlerde olacak anne olmaya karar verdiğimiz anlar gibi... ama ilaçsızda huzursuz rahat olmayacaksam neden bırakıyorum. ilelebet moralimizi biraz daha yerinde tutmak için ilaçmı kullancaz herşeyi ilaçlardan beklemek doğru değil biliyorum ama ben o huzuru geri istiyorum. fikir ve önerilerinize ihtiyacım var.
    Denizdeki damlaları sayın desem sayar mısınız? Canlar damladır, sonunda aynı denize damlayacağız.

İlaçların tedavi ettiğini bende görmedim.Bırakınca geri eski halimize dönüyoruz.İlaçlar sadece Polyanna cılık oynamamıza yarıyor.Uzun süre kullanınca etkisi oluyor tedavi ediyor filan hikaye.Bıraktığın anda geri başlıyor sorunlar.

Yorum

Öncelikle şunu kabullenelim psikolojisinin sağlığı bozulmuş insanlar ile sağlıklı insanlara arasında dağlar kadar fark olur. Huzurun eksik olur, eskisi gibi mutlu olamazsın, içten bi tebessüm edemezsin, gerektiği gibi üzülemezsin falan..
      Her neyse bizlerin ilaç içmekten ve umut etmekten başka yapacak pek birşeyimiz yok. Önemli olan doğru ilacı yakalamak içtiğin zaman diğer ilaçlara göre farklı olduğunu hissedersin zaten bu nokta çok önemli !
      Doğru ilacı yakalayınca kullanırsın kullanırsın kullanırsın.. Sonra bi bakarsın eskiye göre baya yol katetmişsin.. Ama asla eskisi gibi olamiycaz ilaçların tedavi edici özellikleri var aslında ama yine de doğal, yaratılıştan gelen sağlıklı psikolojinin yerini dolduramaz..

Sonuç olarak eski huzurunu %100 olarak geri kazanamayabilirsin ama malesef ilaç şart. Doğru ilacı bulursan büyük oranda iyileşirsin, mutluluğun huzurun birazcık geri gelince ömür boyu ilaç kullanmak falan umrunda olmaz zaten emin ol Hep öyle kalsın diye ömür boyu da içersin..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ruhsuz_birisi View Post
        İlaçların tedavi ettiğini bende görmedim.Bırakınca geri eski halimize dönüyoruz.İlaçlar sadece Polyanna cılık oynamamıza yarıyor.Uzun süre kullanınca etkisi oluyor tedavi ediyor filan hikaye.Bıraktığın anda geri başlıyor sorunlar.
        Hiç tedavi edici özelliği yok demeyelim şuna çünkü tedavi görecelidir.. Var, psikolojik ilaçların tedavi edici özelliği var ama nasıl ?
        Şöyle: çoooook uzun süre kullanırsın artık polyannacılığa alışırsın, ilacı yavaş yavaş bırakınca "alışkanlığını" otomatik olarak devam ettirirsin..
        Bu da bi tedavidir, hiç yoktan iyidir en azından

Yorum

Orjinal yazı sahibi: RehiN View Post
          Her neyse bizlerin ilaç içmekten ve umut etmekten başka yapacak pek birşeyimiz yok. Önemli olan doğru ilacı yakalamak içtiğin zaman diğer ilaçlara göre farklı olduğunu hissedersin zaten bu nokta çok önemli !
          doğru ilaç demişsin de ne kadar süre gerekli anlamak için doğru ilacı?
          ve kıyaslama yapmak için kaç tane ilaç kullanmak lazım?
          ben doktora hiçbir etkisi olmadığnı söylüyorum 15 günde, değiştirmek yerine doz arttıyor mesela..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: derinn. View Post
            ben doktora hiçbir etkisi olmadığnı söylüyorum 15 günde, değiştirmek yerine doz arttıyor mesela..
            ilacın yararını anlamak içinde sürekli ilaç değişmek mantıklı değil. bu nedenle doz yükseltmek daha doğru... benim ilk doktorum verdiği ilaçlardan o gün yarar gördüm ve bırakana kadar hatta bıraktığımda dahi sorun yaşamadım. fakat gittiğim diğer psikiyatristin verdiği ilaçlardan başta hiç birşey anlamadım en ufak söylemimdede ilaç değişti bende bu tutumunu anlayamadım kendimide deneme tahtası gibi hissettim. her ilaç her bünyeye iyi gelmiyor ama bunu ayırt etmeyi doktor bilmeli bir hastaya 5 değişik ilaç kullandırmak bana göre profesyonelce değil tedavimide yarıda kesip farklı doktorada yönelmek istemediğimden devam ediyorum.
            Denizdeki damlaları sayın desem sayar mısınız? Canlar damladır, sonunda aynı denize damlayacağız.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: derinn. View Post
              Milaa cevap vermiş ama ben de birşey söylemek istiyorum bu konuyla ilgili..
              Ben deneme tahtasına dönmüştüm ta ki "bir de şurada şansımı deneyeyim" deyip hastanenin birine aniden dalıp kayıt sırasında hangi doktor sorusuna farketmez deyip şu an ki doktorumu bulana kadar
              Benimki biraz şans oldu ama eminim ki şifasını arayış içinde olanlar er yada geç doğru ilacı, yöntemi her neyse doğru olan şeyi bulacaktır..
              Geçmiş olsun derinn. ve Milaa..

Yorum

Geçen aylarda Ege üniversitesinde bir araştırma yapılmış antidepresanların bozulan beyin kimyasını düzelttiği yani tedavi edici özelliği olduğu tekrar ortaya konmuş. İlaç kullanırken sahip olduğumuz olumlu düşünce tarzını hayat görüşü olarak benimseyip ilacı bıraktıktan sonra da devam ettirmek önemli.
                Her şey güzel olacak...

Yorum

İşleniyor...
                X