Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bipolar,Hastanın hastaya yardımı ve İlaçlar

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Bipolar,Hastanın hastaya yardımı ve İlaçlar

Merhaba arkadaşlar. Bu portalı inceledim beğendim ve aranıza katıldım. Öncelikle ilaçlar konusundaki paylaşımların tekinsiz olduğunu belirtmek isterim. Maalesef ben de bu hataya düştüm. Senior üye olan bir arkadaşımıza aynı hastalığı paylaştığımızı sanarak ve popüler olduğunu anladığımdan bir hafta önce özel mesaj gönderdim cevap alamadım. Belki sorunumu forumda paylaşsa idim cevap alacaktım. O arkadaşımıza alınmadım. Bilirim ki hastayız! Egolarımız rahatsızlığımızda çok önemli rol oynuyor. Bu durum bu sitede doktorculuk oynayarak egoları tatmin etmek te olabilir. Anlayışla karşılıyorum.
    Kendisini belli etmeden ona gönderdiğim mesajı buraya kırparak aktarıyorum.
    " Merhaba....Hipomani ile ilgili arama yapıyordum ilk sizi buldum. Benim psikomotik belirtilerin başladığı 18 senelik bir hastalık öyküm ve 16 senelik te tedavi sürecim var.Panik atakla başladı somut belirtiler... Sonrasında gidilen bir sürü doktorlar teşhisler(önceleri majör deprasyon dediler) 20 ye yakın klinik tedavi ve bugüne kadar üstümde denenen 36 anksiyolotik, antidepresan,antiepileptik,antimanik,antipsikotik ilaç...Kendimle çok uğraştım. İşi tıp makale ve monografileri okumaya kadar götürdüm. Kötü alkol kullanımı, obsesif kompülsif belirtiler derken sonunda manik depresife ve oradan hipomani noktasına geldim. Anlıyacağınız çok kompleks girift bir patolojim var. 16 senedir panik atağımı önlemek için faverin adlı antidepresan tek kurtarıcım. Ama döngüsel deprasyonu önleyemiyor. Ve işin garibi önce maniye oradan deprasyonla birlikte kötü alkol kullanımına getirip, bir ay cehennemde yaşadıktan sonra yeniden bir toparlanma ve yeniden hipomani(coşku heyecan uçuşma,yerinde duramama vs) . En son hipomani teşhisini psikiytristimle birlikte koyduk. Önce Quet adlı bir antipsikotik ilaç denendi.Sonuç alamadık. İlacım değiştirildi Depakin denilen antiepileptik ilacın denenmesi kararlaştırıldı.Bu ilaca bugün başladım. Şimdi sabit plazma düzeyleri için 1-3 ay beklemek durumundayım. Çok uzun yazdım değerli vaktinizi almak istemem, Sizinle, panik atak,obsesif kompulsüf ve hipomani konusunda yazışmak, deneyimlerinizden istifade etmek isterim. Ancak bir sorum var..... denilen etken maddenin, panik atak,deprasyon ve obsesif kompülsüf bozuklukta etkili olduğunu psikotik hastalıklarda kullanılmadığını öğrendim. Şimdi hipomaniniz var ise herhalde benim gibi ek bir ilaç daha kullanıyor olmanız lazım. Bu ilacı ve hastalık öykünüzü öğrenmek isterim. Yaşım 46. Çok acılar çektim. Aynı acılardan geçmiş insanlarla paylaşımın, malesef bugün Türkiye de gerçek anlamda uygulanamıyan psikoterapi eksikliğini az da olsa telafi edebileceği kanaatindeyim. Gördüğüm kadarı ile siz de bu sitenin etkili üyelerinden birisiniz. İlaçlarla yaşamaya mahkum kaderdaşlar olsak ta,Yüce Allah'ın cümlemize yaşamı güzel kılacak anlam ve duygaları az da olsa bizden esirgememesini dileyerek selam eder esenlikler dilerim.
    Şimdi bu dertlerimi bipolar bozukluğun her türü olan tüm arkadaşlarla paylaşmak istiyorum. Herkese sağlık ve esenlik dileklerimle.
İşleniyor...
X