Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Evet Heidiler Gerçeklere Dönüyoruz (Sosyal Fobi)

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Orjinal yazı sahibi: schrödingerinkedisi View Post
    nasıl savasacagım mesela?
    sizdeki fobinin derecesini bilmiyorum fakat yapamadığınız şeyleri yapmaya gayret edin belirli bir noktadan sonra o kadar içinize sineceksiniz ki siz demir olsanız dev bir mıknatısla sosyal bir ortama çekseler gidemeyeceksiniz. en basitinden çok kalabalık bir çarşı ortamında bir banka tek başınıza oturup birşeyler yapın çekirdek çitleyin felan gibi fobinizin derecesine göre yapamadığınız şeylerin üzerine gidip korkulacak birşey olmadığını ruhunuza anlatmanız gerekiyor yoksa evden çıkamayan insanlık dışı benim gibi olursunuz sonuda intihar.. ben intihar noktasındayım fakat yaradana sığındım.. onun verdiği canı almak istemiyorum yaşıyoruz yaşamaksa ! savaşın imkanınız dahilinde..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kürdankollar View Post
      sizdeki fobinin derecesini bilmiyorum fakat yapamadığınız şeyleri yapmaya gayret edin belirli bir noktadan sonra o kadar içinize sineceksiniz ki siz demir olsanız dev bir mıknatısla sosyal bir ortama çekseler gidemeyeceksiniz. en basitinden çok kalabalık bir çarşı ortamında bir banka tek başınıza oturup birşeyler yapın çekirdek çitleyin felan gibi fobinizin derecesine göre yapamadığınız şeylerin üzerine gidip korkulacak birşey olmadığını ruhunuza anlatmanız gerekiyor yoksa evden çıkamayan insanlık dışı benim gibi olursunuz sonuda intihar.. ben intihar noktasındayım fakat yaradana sığındım.. onun verdiği canı almak istemiyorum yaşıyoruz yaşamaksa ! savaşın imkanınız dahilinde..
      pek çok şeyi yaptım. degisen bi sey yok.

Yorum

pek çok şeyi yaptım. degisen bi sey yok.
        bir arkadaş bir kuzen yokmudur sizi zorla tutsun götürsün ortamlara ? süreklilik isteyen birşey azimle aynı şeyleri yapın 1 hafta 2 hafta 1 ay belki.. sonra rahatlayacaksınız belkide.. ben en dipteyim tavsiyem ne kadar doğru olur bu noktada birinin ama ben yandım siz yanmayın yol yakınken birşeyler yapın azim edin sonra istesenizde yapamayacaksınız.. hayata seyirci kalmak çok acı , tarifi imkansız.... nefesiniz kesilir.. kalbiniz atmaktan duracak gibi olur ölmek ister ölemezssiniz.....

Yorum

bir arkadaş bir kuzen yokmudur sizi zorla tutsun götürsün ortamlara ? süreklilik isteyen birşey azimle aynı şeyleri yapın 1 hafta 2 hafta 1 ay belki.. sonra rahatlayacaksınız belkide.. ben en dipteyim tavsiyem ne kadar doğru olur bu noktada birinin ama ben yandım siz yanmayın yol yakınken birşeyler yapın azim edin sonra istesenizde yapamayacaksınız.. hayata seyirci kalmak çok acı , tarifi imkansız.... nefesiniz kesilir.. kalbiniz atmaktan duracak gibi olur ölmek ister ölemezssiniz.....
          işe gidip geliyorum. degisen bi sey yok.

Yorum

işe gidip geliyorum. degisen bi sey yok.
            o zaman sizde diplerdesiniz baya ilaç takviyesiyle rahatlayabilirsiniz belki biraz olsun profesyonel yardım almayı denedinizmi ? ben hiç ilaç kullanmadım sadece dideral diye kalp çarpıntı ilacı oda bir kutu kullandım bıraktım fazlada rahatlattığını söyleyemem fakat zaten kalp hastalarına verilen bir ilaçmış fobiye etki etmiyor sadece belirtileri gizliyor.

Yorum

o zaman sizde diplerdesiniz baya ilaç takviyesiyle rahatlayabilirsiniz belki biraz olsun profesyonel yardım almayı denedinizmi ? ben hiç ilaç kullanmadım sadece dideral diye kalp çarpıntı ilacı oda bir kutu kullandım bıraktım fazlada rahatlattığını söyleyemem fakat zaten kalp hastalarına verilen bir ilaçmış fobiye etki etmiyor sadece belirtileri gizliyor.
              ilaç kullanıyorum. ilaç biraz iyi geliyor. ama pek degisen bir sey yok yine de.

Yorum

ilaç kullanıyorum. ilaç biraz iyi geliyor. ama pek degisen bir sey yok yine de.
                şöyle bişeyde var her ilaç her insanda aynı etkiyi göstermiyor ilaç değiştirmeyi deneyin doktorunuzu değiştirin vs.. çaba gösterin yılmayın en büyük hatanız bu olur en azından sizin bir işiniz var ben bu fobi yüzünden işsizim kendimi ifade edemiyorum girsem ne olacak güle güle dicekler.. siz şanslısınız mücadeleyi bırakmayın

Yorum

şöyle bişeyde var her ilaç her insanda aynı etkiyi göstermiyor ilaç değiştirmeyi deneyin doktorunuzu değiştirin vs.. çaba gösterin yılmayın en büyük hatanız bu olur en azından sizin bir işiniz var ben bu fobi yüzünden işsizim kendimi ifade edemiyorum girsem ne olacak güle güle dicekler.. siz şanslısınız mücadeleyi bırakmayın
                  birkaç tane ilaç degistirdim. bu iyi geliyor. en azından kotunun iyisi durumuna sokuyor. tesekkur ederim guzel dilekleriniz icin. aynı seyleri ben de sizin için diliyorum.

Yorum

birkaç tane ilaç degistirdim. bu iyi geliyor. en azından kotunun iyisi durumuna sokuyor. tesekkur ederim guzel dilekleriniz icin. aynı seyleri ben de sizin için diliyorum.
                    anlıyorum ilaçların bittiği yerde manevi ilaçlar başlar onlarıda denemek lazım dua edelim bol bol , kişinin kendisine değilde başkasına ettiği dua makbul ve kabul olurmuş ben size dua edeceğim sizden de beklerim

Yorum

anlıyorum ilaçların bittiği yerde manevi ilaçlar başlar onlarıda denemek lazım dua edelim bol bol , kişinin kendisine değilde başkasına ettiği dua makbul ve kabul olurmuş ben size dua edeceğim sizden de beklerim
                      ben etmeyecegim.

Yorum

ben etmeyecegim.
                        ben senin için edeceğim yinede

Yorum

Türkiye çapında meşhur bir ruh doktoru sosyal anksiyete alanında isim yapmış birisi ile aile dostları vasıtasıyla görüşme fırsatı buldum kimse ele geçiremiyor benim şansıma utana sıkıla bir sohbet gibi birşey yapdık sosyal fobi hakkında özet olarak bana dediği şuydu " Sosyal fobi biraz genetik birazda bunu tetikleyen yaşanmışlıkların tezahürüdür, %100 tedavi edilemez,ömür boyu hastanın sırtında kamburdur,ve tam anlamıyla kalıcı olarak tedavi edilemeyip sadece harlı ateş biraz olsun dindirilebilir,bu iniş çıkışlardan bunalan bir çok hastamı intiharın kıyısından dönderdim, aslında bunu başaramazdım ilaçların ve terapinin bir sınırı var, onlara bu dünyanın bir sınav yeri olduğunu anlatıp Allah'a sığınmalarını istiyorum.. tek başına biz birşey yapamayız kendinizi ibadetlere veriniz ve bu hastalığı yenmek için çaba harcayınız yoksa her geçen gün kötüye gidecektir."
                          Doğru demiş bütün kafa hastalıkları gibi SF ninde kesin sebebi ve tedavisi yoktur ancak belli ilaçlarla tedavilerle ateşi söndürülür oda belki yıllar geçtikçe dram azalır bazı şeyler oturur ama SF li bir insan büyük bir oranda iyileşemez Aslında beki de buda bir karakterdir bazı insanlarda böyle olacaktır.

Tanrı meselesi karışık mesele bütün aciz ve muhtaç insanlar genelde tanrıya inanma bağlanma güdüsü hisseder naif parasız işsiz SF li ezilmiş bir insan tanrıya yönelebilir ama o insan gayet cesur zengin paralı altında lüx model arabası olsa egosu şişecek belki tanrı veya bir şeye tutunma düncesi hiç olmayacaktı. Tabi buda din öğretileri açsından sınav denir ta İsa zamanından kalmış bir mittir zenginlerin ve fakirlerin güçlülerin yoksulların sınavının ayı olacağı falan söylenir ama bu konuları biraz incelediğinde kader kaza sınav meselelerinin dinlerin mantıksız tarafı olduğunu anlayıp agnostizme veya ateizme geçersin.

Neyse konuyu dağıtmadan aslından mantıklı olan bir ömür boyu asla düzelmeyecek SF ile uğraşmak yerine onunla uzlaşıp kendine bir klavuz oluşturmak. Derslerine çalışıp okul okumak iş öğrenip kariyer yapmak para biriktirmek asla ortamlarda iddalı olmaya çalışıp rezil olmamak kendini olduğu gibi kabul etmek değişik uğraşlara yönelip kafayı yememek gibi bir çok şeyi içeren bir strateji yapılmalı. Hatta buna benzer bir kaç yazı yazmıştım forumda.
                          I'm fine. I'm just not happy.
                          G.House

Yorum

2 sene önce bu siteye üye olduğumda gerçekten yeneceğime inanıyordum. İlaç dışında her şeyi denedim. Nefes egzersizleri, EFT, NLP , bilgisayardan uzak sporla iç içe yaşama, telkinli müzikler, aklına geldiğinde sürekli kendine içinden telkin etme, üzerine gitme vs.. Bu üzerine gitme denemeleri az kalsın daha kötü yapıyordu beni, çok riskli bir iş. İlgi odağı falan olmaya çalışırsanız hele yaşamadığınız rezillik kalmaz. O yüzden en iyisi kabullenerek yaşamak ve "nasıl daha iyi olabilirim"in yollarını aramak.

Yorum

Sosyal fobinin bir hastalık olduğunu bilene kadar hiçbir sorunum yoktu. Halimden şikayetçi değildim. Hasta olduğumu öğrenince takıntılarım daha çok arttı. Hasta olduğumuda dikkat dağınıklığı yüzünden psikiyatriste gittiğim zaman öğrendim

*----Bismillâh her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Bil ey nefsim! Şu mübârek kelime İslâm nişanı olduğu gibi, bütün mevcudâtın lisân-ı haliyle vird-i zebânıdır.----*

Yorum

İşleniyor...
                              X