Duyuru

Collapse
No announcement yet.

ne oldunu bilmiorm !!!!!

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• ne oldunu bilmiorm !!!!!

meraba arkadaslar.... gecen gece uykudan birden korku dolu bi sekilde uyandmm ellerim kollarımmm uyusmustuu kendimi nerde oldumu kim oldumu bilmiodm hafızam gitti kollarm asırı uyusuo o sırada... sanki kafaı yedim cok tuhaf bi drum cözemedmm bana yardmcı olurmsnz....

karabasan inmesi olabilir. buna benzer bişiler yaşayanları duydum. ciddi bir rahatsızlık olduğunu sanmıyorum. fazla korkutma kendini.. ilk defa yaşadığın için ürkütücü gelebilir sana. ama korkulacak fazla bişi yok. belki rüyanın etkisinde kaldın. belki başka bişi neden oldu. anlık yaşadın geçtin. bu devam ederse o zaman doktora gitmeni tavsiye eder. bak bakalım bir kaç gün gözlemle kendini. devam edip etmediğini de bize bildir. ve nasıl yaşadığınıda anlat. o zaman belki bildiğimiz şeylerdir sana yardımcı olabiliriz.
    ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

bana anksiyet,panik gibi geldi ama bunu sık sık yaşamaya başladıysan şayet bence bir uzmana görünsen iyi edersin
      Bahar geldiğinde mi ben böyle olurum,yoksa böyle olduğumda mı gelir bahar???

Yorum

merhaba; yaşadığınız olay bır cok sebebe dayandırılabılır.Herşeyden önce bu durumdan önce sizi etkıleyen canınızı sıkan moralınızı bozan bır durumla karşı karşıya kaldınız mı? veya günlük aktıvıtelerinizde sizi zorlayıcı hareketlerde bulundunuzmu mesela uzun süre ve pozisyon değiştirmeden masa başında veya pc başında vakıt gecırdınızmı?Yatış pozisyonunuz normalden daha rahatsız edıcı bır haldeyse ve boyun bölgenızle ılgılı bır sorun varsa bu belirtileri yaşamınz mumkundur.Kol ve bacaklarınızda güçsüzlük olsa da olmasa da vücudunuzun bir tarafında uyuşma ve karıncalanma, anlaşılamaz konuşma, bilinç bulanıklığı ve baş dönmesi gibi durumlarla hiç karşı karşıya kaldınızmı?(o geceden önce).Bu durumlar var ise İnme veya geçici iskemi yaşamış olabilrsiniz.Tabi bu sadece bır ıhtımal.Bu surecı ılk defa yaşadıysanız eğer kendınızı olayı buyutmeden sakın bır tavırla bıraz takibe alın ve gun içinde yaşadığınız olaylara bır göz atın..(stres, endişe, aşırı kaygı..vb.Ve bırde boyun sırt bölgenızde herhangı bır rahatsızlgınız varmı durumunuz sadece fızıksel bır rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabılır).Bu şikayetınız devam ederse eger bır uzmana görunmenız belkide en dogru cevap olacaktır sızın ıcın....
        Last edited by beyzazeynep84; 01-06-2010, 02:33 AM.

Yorum

Yaşadığınız olay tıp dilinde uyku felci halk arasında karabasan olarak adlandırılan ve her insanın yaşıyabileceği normal bir durumdur.
          Uyku sırasında gördüğünüz herhangi bir kabus ya da rüyanın etkisiyle aniden uyanıp kendinize istem dışı zarar vermemeniz için beyin vücudu kilitler.
          Google amcadan uyfu felci diye aratırsanız daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
          'Ben' diye başlamayı hakkettiğim tek cümle var,'Ben şahitlik ederim ki Allah'tan başka ilâh yoktur!...'

Yorum

Orjinal yazı sahibi: beyzazeynep84 View Post
            merhaba; yaşadığınız olay bır cok sebebe dayandırılabılır.Herşeyden önce bu durumdan önce sizi etkıleyen canınızı sıkan moralınızı bozan bır durumla karşı karşıya kaldınız mı? veya günlük aktıvıtelerinizde sizi zorlayıcı hareketlerde bulundunuzmu mesela uzun süre ve pozisyon değiştirmeden masa başında veya pc başında vakıt gecırdınızmı?Yatış pozisyonunuz normalden daha rahatsız edıcı bır haldeyse ve boyun bölgenızle ılgılı bır sorun varsa bu belirtileri yaşamınz mumkundur.Kol ve bacaklarınızda güçsüzlük olsa da olmasa da vücudunuzun bir tarafında uyuşma ve karıncalanma, anlaşılamaz konuşma, bulanık veya çift görme, bilinç bulanıklığı ve baş dönmesi gibi durumlarla hiç karşı karşıya kaldınızmı?(o geceden önce).Bu durumlar var ise İnme veya geçici iskemi yaşamış olabilrsiniz.Tabi bu sadece bır ıhtımal.Bu surecı ılk defa yaşadıysanız eğer kendınızı bıraz takibe alın ve gun içinde yaşadığınız olaylara bır göz atın..(stres, endişe, aşırı kaygı..vb.Ve bırde boyun sırt bölgenızde herhangı bır rahatsızlgınız varmı durumunuz sadece fızıksel bır rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabılır)............
            ilk defa yaşadığı için kaygı bozukluğu diyemeyiz. ama anksiyete yaşadığı kesin. ilk dafa deneyimlediği bir şey karşısında aşırı kaygılanma. "kaygı bozukluğu türünde anksiyete yaşayanların hepsi anksiyeteyi her yaşayışlarında eşsiz bir deneyim yaşıyormuş gibi hisseder kendini" (bknz, aaron beck, anksiyete bozuklukları ve fobiler) yaşadığı yoğun anksiyete deneyiminin getirdiği alışılmamış ürperticilikte ciddi bir sorun içindeyim yanılgısını getirebilir.

psikoloji eğitimi aldığınız yazılarınızdan anlaşılıyor. üniversite mi yoksa mezun musunuz?
            ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
              ilk defa yaşadığı için kaygı bozukluğu diyemeyiz. ama anksiyete yaşadığı kesin. ilk dafa deneyimlediği bir şey karşısında aşırı kaygılanma. "kaygı bozukluğu türünde anksiyete yaşayanların hepsi anksiyeteyi her yaşayışlarında eşsiz bir deneyim yaşıyormuş gibi hisseder kendini" (bknz, aaron beck, anksiyete bozuklukları ve fobiler) yaşadığı yoğun anksiyete deneyiminin getirdiği alışılmamış ürperticilikte ciddi bir sorun içindeyim yanılgısını getirebilir.

psikoloji eğitimi aldığınız yazılarınızdan anlaşılıyor. üniversite mi yoksa mezun musunuz?
              Henuz rahatsızlıgı budur dıye hıcbır olguda bulunmadım. Dıkkat edersenız şu an sadece olayın işleyiş surecını algılamaya ve ıhtımalleri göz önunde bulundurmaya çalıştım.Yazdıgınız bılgılerın hepsı dogrudur ama ruhsal sıkıntıdan önce fızıksel soruna odaklanmak benım ıcın en mantıklı yoldur. Beden rahatsızlıgına tanı koymak ve onu işleme geçırmek daha kolaydır ama ruhsal surecte tek bır verıyle yola koyulup olayı hemen etıketlemek oldukca acımasız olur dıye düşünüyorum

Yorum

Henuz rahatsızlıgı budur dıye hıcbır olguda bulunmadım. Dıkkat edersenız şu an sadece olayın işleyiş surecını algılamaya ve ıhtımalleri göz önunde bulundurmaya çalıştım.Yazdıgınız bılgılerın hepsı dogrudur ama ruhsal sıkıntıdan önce fızıksel soruna odaklanmak benım ıcın en mantıklı yoldur. Beden rahatsızlıgına tanı koymak ve onu işleme geçırmek daha kolaydır ama ruhsal surecte tek bır verıyle yola koyulup olayı hemen etıketlemek oldukca acımasız olur dıye düşünüyorum
                beni yanlış anladınız. ben anksiyete yaşamıştır demekle "anksiyete bozukluğuna sahiptir" demedim. her anksiyete yaşayan anksiyete bozukluğuna sahip değildir ki.

mesela afrikada saferi yapan bir insan düşünün. dinlenmek için ağacın gölgesinde biraz uzanıyor olsun. derken çok yakından hırıltılar gelmeye başlasın. o kişi gözlerini açtığında gayet açıkmış bir aslanın bir metre yakınında ve salyalarını akıttığını görsün. yaşayacağı duygu nedir sizce? işte o duygu anksiyetedir.

arkadaş ilk defa karşılaştığı fiziksel bir semptom karşısında bilinmezliğin getirdiği yoğun bir anksiyete yaşamış. kendisi de yazısında bunu ifade etmiş. o an yaşadağı duygu anksiyetedir. ama yaşadığı anksiyete, anksiyete bozukluğu türündeki psikolojik sorun olan anksiyete değildir. ikisi çok farklı şeylerdir

Yorum

Orjinal yazı sahibi: esintili24 View Post
                  beni yanlış anladınız. ben anksiyete yaşamıştır demekle "anksiyete bozukluğuna sahiptir" demedim. her anksiyete yaşayan anksiyete bozukluğuna sahip değildir ki.

mesela afrikada saferi yapan bir insan düşünün. dinlenmek için ağacın gölgesinde biraz uzanıyor olsun. derken çok yakından hırıltılar gelmeye başlasın. o kişi gözlerini açtığında gayet açıkmış bir aslanın bir metre yakınında ve salyalarını akıttığını görsün. yaşayacağı duygu nedir sizce? işte o duygu anksiyetedir.

arkadaş ilk defa karşılaştığı fiziksel bir semptom karşısında bilinmezliğin getirdiği yoğun bir anksiyete yaşamış. kendisi de yazısında bunu ifade etmiş. o an yaşadağı duygu anksiyetedir. ama yaşadığı anksiyete, anksiyete bozukluğu türündeki psikolojik sorun olan anksiyete değildir. ikisi çok farklı şeylerdir
                  Hım ben benım yazdıklarımın sonucu olarak anxıety kavramına gırmenız benımde cvp vermeme sebep oldu Kişi endişe yaşamakta evt bu durum benım adıma yanılgı göturmez

Yorum

Hım ben benım yazdıklarımın sonucu olarak anxıety kavramına gırmenız benımde cvp vermeme sebep oldu Kişi endişe yaşamakta evt bu durum benım adıma yanılgı göturmez
                    kısaca anksiyete kontrolü aşan aşırı bir duygudur. deprem, savaş, yangın, araba kazaları vb. olaylar sırasında yaşanan aşırı yoğun kaygı durumlarına da anksiyete deniyormuş. ve yaşanması da gayet normal bir duyguymuş. psikolojik sorun olarak anksiyete ise, ciddi neden olmaksızın aşırı kaygı yaşama durumuymuş. bunu umut34 abim söylemişti bana.

ikisindede yaşanılan kaygı düzeyi aynı şiddette. bir sosyal anksiyözün ortam içine çıkıp dikkatli bakan ve eleştirme meyillisi insanların içine dalması, normal bir insanın aslanların içine dalması ile eşdeğer bir durumdur. biri gerçekci anksiyetedir. diğeri ise psikolojik bir sorundur. bu mantıkla umut34 abimin bu tanımını kabul ettim. alıntısı bilimsel makaledendi sanırım. ama gerçekte aynı şekilde kullanılıyor mu onu bilmiyorum. o yazıyı 2008 de okudum sanırım. o zamandan beri aşırı kaygıyı her ifade edişimde bu kelimeyi kullanırım.

Yorum

her dkkm stresli bnmm anksiete bozuklum var o doru ne yokki bende zaten hersey var ama o gece cok kötüydü ilk defa oldm uzun sürede pc bsnda kalıorm oda doru

Yorum

Orjinal yazı sahibi: _CiHaN_ View Post
                        her dkkm stresli bnmm anksiete bozuklum var o doru ne yokki bende zaten hersey var ama o gece cok kötüydü ilk defa oldm uzun sürede pc bsnda kalıorm oda doru
                        Genel ruhsal ve bedensel durumunuzu kısa ve net bir şekilde açıklamışsınız;Stres,anxiety,ve bedensel anlamda da sabit pozisyonlarınız... O gece yaşadıgınız bu durumu bunlar tetiklemiş olabilir. Bırde kullandıgınız bır ilaç var ve bır uzmana gıdıyorsanız belkı değiştirme vaktıne yaklaşmış durumda olabilirsiniz.Şu an nasıl hıssedıyorsunuz kendınızı bılgılendırırsenız sevınırım

Yorum

iyi gibiyimm ama stresliym nedensee raht olamaıormm düsünce halindeim süreklii istahmda yok panik olunca istahımfa gidioo...

Yorum

anksiyete bozukluğu olabilir. kalp çarpıntısı vücutta yanma hissi felan varmıydı.
                            Karabasan değil o kesin.

seni çok üzen bişey oldumu? ya da uzun süredir bi konuda çaresizmisin? çözüm yolu bulamadığın çıkmazdamısın? düşünmekten çaresizlikten olabilir.
                            yanlızmısın kız arkadaşın ya da eşinle sorunlarınmı var? büyük ihtimal kafanda büyük bi problemin var çözüm bulamadın vücudun buna tepki verdi gibi düşünüyorum.

Yorum

İşleniyor...
                            X