Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Dikkat Dağınıklığı acil yardım...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Dikkat Dağınıklığı acil yardım...

Arkadaşlar merhaba.

Ben ilkokul ve ortaokul da çok başarılı bir öğrenciydim. Lisede çok başarılı olmasam da başarılıydım yine de. (üst seviye bir liseydi)

Üniversite sınavı zamanında kötü bir olay(aile kaynaklı) yaşadım ve vasat bir üniversite okudum.

Bu olay hayatımı o kadar kötü etkiledi ki inanılmaz derecede dikkatimi dağıtan bir sebep haline geldi. Daha önce saatlerce dikkatim dağılmazken şimdi yarım saat boyunca bir kitap okuyamıyorum. Anında sıkılıyorum ya da bu bahsettiğim olay aklıma geliyor ve dikkatimi toplayamıyorum. Hocaları dinleyemiyorum. Üniversiteyi ite kaka uzatarak zor bitirdim.

Üniversiteye başlamadan yaşadığım aile kaynaklı talihsiz olay beni ciddi anlamda olumsuz etkiledi ve etkiliyor bu sorunun herhangi bir çözümü yok. Unutmak da imkansız. (7 yıl oldu hala ilk günkü gibi canlı) Benim tek beklentim bu aşamadan sonra şu :

Dikkat dağınıklığımı engelleyip başarılı bir şekilde sınavlara hazırlanmak. Vasat bir işte çalışıyorum daha iyi konuma gelmeye çalışıyorum.

Hipnoterapi düşünüyorum ama güvenebilleceğim bir doktor yok. Ritalin ve concerta kullandım ama pek bir olumlu etkilerini göremedim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler...
    Last edited by spary; 16-01-2011, 05:13 PM.
    &quot;Bir şey biliyorsan konuş, ibret alsınlar ; bilmiyorsan sus, adam sansınlar...&quot;<br />

Evet bu çok zor bir durum ve nerdeyse özür gibi bir şey.

Hipnoterapi bile buna herhangi bir katkı sağlayamaz mı?
    &quot;Bir şey biliyorsan konuş, ibret alsınlar ; bilmiyorsan sus, adam sansınlar...&quot;<br />

Yorum

Orjinal yazı sahibi: spary View Post
      Arkadaşlar merhaba.

Ben ilkokul ve ortaokul da çok başarılı bir öğrenciydim. Lisede çok başarılı olmasam da başarılıydım yine de. (üst seviye bir liseydi)

Üniversite sınavı zamanında kötü bir olay(aile kaynaklı) yaşadım ve vasat bir üniversite okudum.

Bu olay hayatımı o kadar kötü etkiledi ki inanılmaz derecede dikkatimi dağıtan bir sebep haline geldi. Daha önce saatlerce dikkatim dağılmazken şimdi yarım saat boyunca bir kitap okuyamıyorum. Anında sıkılıyorum ya da bu bahsettiğim olay aklıma geliyor ve dikkatimi toplayamıyorum. Hocaları dinleyemiyorum. Üniversiteyi ite kaka uzatarak zor bitirdim.

Üniversiteye başlamadan yaşadığım aile kaynaklı talihsiz olay beni ciddi anlamda olumsuz etkiledi ve etkiliyor bu sorunun herhangi bir çözümü yok. Unutmak da imkansız. (7 yıl oldu hala ilk günkü gibi canlı) Benim tek beklentim bu aşamadan sonra şu :

Dikkat dağınıklığımı engelleyip başarılı bir şekilde sınavlara hazırlanmak. Vasat bir işte çalışıyorum daha iyi konuma gelmeye çalışıyorum.

Hipnoterapi düşünüyorum ama güvenebilleceğim bir doktor yok. Ritalin ve concerta kullandım ama pek bir olumlu etkilerini göremedim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler...

Yaşadığınız olay üzerinizde travmatik bir etki göstermiş sanırım. Bu olayın zihninizdeki kötü etkilerini değiştirmek için bir psikoloğa gittiniz mi? Eğer gitmediyseniz bu konuda bir uzmana başvurmanızı öneririm.

Yaşadığınız olayı unutamazsınız. Hafıza silinemez, bu tür beklenti yanlış olur fakat verilen anlamlar değiştirilebilir. Bu tür çalışmaları iyi bilen psikologlar veya NLP uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Hipnoterapi konusunda pek bir bilgim yok fakat bu tür birşeye başvuracaksanız da muhakkak bunun uzmanlığını yapmış birini bulun.
      bişnev...

Yorum

Sertralin sağa sola sürekli ümitsiz yorumlar yazıp insanların içindeki ateşi söndürüyorsun. Spary inin probleminin neden kaynaklandığını bile tam olarak bilmiyorsun.

Spary eğer dikkat eksikliği doğuştansa yani genetikse ömür boyu devam ediyor şu an için bir çaresi yok ama ilaçlarla hayatına olumsuz etkisini en aza indirebiliyorsun. Eğer kişilik özelliği değil de sonradan böyle olduysan geçme ihtimali yüksek doğru ilacı düzenli kullanmalısın. Ritalinin fayda ettiğini duydum ama sana etmemiş demekki başka ilaçlara bakmak lazım. MOralini çok olumsuz etkiliyorsa yanında pskolog-psikiyatr işbirliği çok daha iyi olur.
        Her şey güzel olacak...

Yorum

Arkadaşlar bu olaydan kaynaklı major depresyon vardı bende 2 yıl tedavi gördüm. Sonra kendimi daha iyi hissedince bıraktım ilaçları. şimdi daha iyiyim o zamana göre.

ancak hala o olay aklıma geliyor kızgınlıklar sinirlenmeler. öfke patlamaları başlıyor. psikologa da gittim. piskoterapi de gördüm ilaç tedavisi de gördüm.

şu anda ben kendimde ilaçla halledilebilecek bir durum görmüyorum. olayın ayrıntılarını yazamıyorum çünkü çok uzun bir hikaye.

araştırmalarım sonucun tek aklıma yatan şey hipnoterapi oldu. ankaradayım. doktor tavsiyelerinizi dikkate alabilirim.

bir de nlp falan duyuyorum sağdan soldan ama pek mantıklı gelmedi bana.

başka doktor ve tedavi önerileriniz varsa memnuniyetle dikkate alabilirim. 7 yıldır hayatım bu olay etrafında dönüyor. bu olayın benim dikkatimi dağıtmasını engellemek istiyorum. eskisi gibi ders çalışmak. karşımda ders anlatan birini can kulağıyla dinlemek istiyorum.

bu arada unutmadan benim sorunum dikkat eksikliği değil, dikkat dağınıklığı...

teşekkürler...
          Last edited by spary; 17-01-2011, 10:06 AM.

Yorum

arkadaşlar ilaçla tedavi edilebileceğine inanmıyorum dedim ama yine de tavsiyeniz varsa dikkate alırım ve araştırabilirim. teşekkür ederim...

Yorum

Ankara'da oturan bir yazara sizin sorununuzla ilgilenebilecek yetkin bir psikolog tanıyıp tanımadığını sordum, cevap gelince size bilgi veririm...

Geçmiş olsun
              bişnev...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: anka_ View Post
                Ankara'da oturan bir yazara sizin sorununuzla ilgilenebilecek yetkin bir psikolog tanıyıp tanımadığını sordum, cevap gelince size bilgi veririm...

Geçmiş olsun
                teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum...

Yorum

spary,

doktorun bilgilerini aldım ama sizin özel mesaj ayarlarınız kapalı. Bu yüzden mesaj atamadım. Burda doktorun bilgilerini yazmam da doğru olmaz, mesaj ayarlarınızı değiştirdikten sonra iletişim bilgilerini size gönderirim...
                  bişnev...

Yorum

dikkat dağınıklığı ile dikkat eksikliği aynı kapıya çıkıyor sanıyorum. sonuçta dikkatini bir şeye yoğunlaştıramamak.

bahsettiğin ritalin veya concerta dikkati toplatır ancak dozunu az almış olabilirsin.

örneğin concertanın 18, 27, 36, 54 mg.lık olanları var.

sorunun halledilemeyecek bir şey değil. bir doktora gitmen iyi olur kanaatindeyim.
                    Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: anka_ View Post
                      spary,

doktorun bilgilerini aldım ama sizin özel mesaj ayarlarınız kapalı. Bu yüzden mesaj atamadım. Burda doktorun bilgilerini yazmam da doğru olmaz, mesaj ayarlarınızı değiştirdikten sonra iletişim bilgilerini size gönderirim...
                      gösterdiğin hassasiyet için teşekkürler anka
                      Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

özel mesajını açarsa bende psikolog önereceğim.Şipşak on dakikada sorun çözülecek:=) Ama ne yapalım özel mesajı kapalı

Yorum

arkadaşlar kusura bakmayın özel mesajımın kapalı olduğunu bilmiyordum siz söyleyince fark ettim.

sanırım şu an aktive ettim.

ilginiz için çok teşekkür ederim...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: iyimser View Post
                            dikkat dağınıklığı ile dikkat eksikliği aynı kapıya çıkıyor sanıyorum. sonuçta dikkatini bir şeye yoğunlaştıramamak.

bahsettiğin ritalin veya concerta dikkati toplatır ancak dozunu az almış olabilirsin.

örneğin concertanın 18, 27, 36, 54 mg.lık olanları var.

sorunun halledilemeyecek bir şey değil. bir doktora gitmen iyi olur kanaatindeyim.
                            valla hocam açıkçası bu kadar dozunun olduğunu bile şu an sizden öğrendim. başka bir doktor bana bu ilaç çocuklar için böyle şey olmaz hemen bırak deyince uzun süre kullanmadım zaten. ama ritalin pek etkili olmadığını söyleyebilirim. ritalin i bir süre kullandım çünkü.

cevap için çok teşekkür ederim...

Yorum

spary sana EFT önermiştim. Cevabını yazmadın. Belki araştırmadın. Bildiğim kadarı ile EFT bu durumda işe yarayabilir.
                              "EFT, Duygusal Özgürleşme Tekniği, kişinin enerji bedeninde oluşmuş duygusal tıkanıklıkların açılmasında kullanılan hızlı ve çok etkili bir yöntem olarak tanımlanıyor. Travmatik deneyimlerde, beyin yaşanan olayı korkunun duygusal reaksiyonu ile bağlıyor. EFT tekniği ise vücuttaki akupunktur noktalarına vurularak, duygusal özgürleşmeyi sağlıyor. Bellekteki istenmeyen duygu, düşünce ve yaşantıları (korku, öfke, endişe, hayal kırıklığı.vb) siliyor, bunların yerine temiz duyguları (mutluluk, huzur ve sevgi gibi) yerleştiriyor. Böylece hayat daha kolaylaşıyor ve yaşanası bir deneyim olmaya başlıyor."
                              Kaynak: http://www.indigodergisi.com/eft_02.htm
                              Bu tekniği uygulayan doktorlar var. Bir doktor eşliğinde 5-10 dakikalık bir seansta uygulaman iyi olabilir.
                              Last edited by cankanak; 06-06-2011, 10:37 PM.

Yorum

İşleniyor...
                              X