Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Felsefe bölümü hakkında..:)

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Felsefe bölümü hakkında..:)

İyi günleer
    öncelikle bu sene üniversite sınavlarına girdim, ve iyi kötü bir sıralama yaptım fakat hala kararsızlıgım dolayısıyla tercih yapamadım.
    işletme düşünüyordm sene başından beri, fakat şuan felsefe bölümünü de tercihlerim arasında yer vermek istiyorum,
    bu konuda aklıma takılan birkaç soru var umarım yanıt bulabilirimroud:
    *öncelikle felsefe bölümü okunduktan sonra ingilizcemizi iyi düzey yapar isek ögretmenlik dışında başka ne tür işlerde çalışabiliriz?

*bir de diyelim ki felsefe bölümü okuyoruz ilk sene bittikten sonra yatay geçiş yapmak istiyoruz, felsefe degil de örn. psikoloji yada farklı bir bölüme geçiş yapma imkanımız var mıdır?)

Foruma ilk mesajımı soru sorarak atmak istemezdim lakin bu soruları ögrenmeye çok ihtiyacım var:/
    ''En bayağı olayın bir serüven haline girmesi için onu anlatmaya koyulmanız gerekir ve yeter. İnsanları aldatan da bu zaten. Kişioğlu hikâyecilikten kurtulamaz, kendi hikâyeleri ve başkalarının hikâyeleri arasında yaşar. Başına gelen her şeyi hikayeler içinden görür. Hayatını, sanki anlatıyormuş gibi yaşamaya çalışır.''

Felsefe okuduysan öğretmenlik dışında akademisyenlik yaparsın iyi bir ing + iyi bir felsefe ile
    Geçiş yapabilirsin ama alamadığın dersleri almak zorundasın. Buda eğitim sürene yansıyacaktır.Eğer psikolojiye geçiceksen neden psikoloji yazmıyorsun.
    Şahsi fikrimdir : Felsefe okumanı istemem. Psikolojiyi şiddetle tavsiye ederim.Başka öğretmenlik gelmiyormu veya sos. hizmetler falan bunlarada bir bak puanın yazıyorsa yazderim.

Yorum

meslek tercihi önemlidir. hani bazıları "benim için para önemli değil amacım insanlara faideli olmak" falan derler..
      hiç de samimi bulmuyorum. meslekte amaç parayı kazanmaktır.
      şahsen helal yoldan olsun, para nerde ben orda!
      benim de felsefem bu..
      *π=3 alınacaktır!

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Filozofcuk View Post
        Felsefe okuduysan öğretmenlik dışında akademisyenlik yaparsın iyi bir ing + iyi bir felsefe ile
        Geçiş yapabilirsin ama alamadığın dersleri almak zorundasın. Buda eğitim sürene yansıyacaktır.Eğer psikolojiye geçiceksen neden psikoloji yazmıyorsun.
        Şahsi fikrimdir : Felsefe okumanı istemem. Psikolojiyi şiddetle tavsiye ederim.Başka öğretmenlik gelmiyormu veya sos. hizmetler falan bunlarada bir bak puanın yazıyorsa yazderim.
        Anlıyorum , ama ne yazık ki puanım sosyal hizmetlere ya da psikolojiye yetmiyor :/ bu yüzden geçiş yapmayı düşünüyorum eger felsefe bölümünü kazanırsam, cevabınız için çok teşekkür ederiim

Orjinal yazı sahibi: bonapard View Post
        meslek tercihi önemlidir. hani bazıları "benim için para önemli değil amacım insanlara faideli olmak" falan derler..
        hiç de samimi bulmuyorum. meslekte amaç parayı kazanmaktır.
        şahsen helal yoldan olsun, para nerde ben orda!
        benim de felsefem bu..
        bu konuda size katılıyorum meslek tercihinde benim içinde kazanç önemlidir, ama o işi severek yapmam koşuluyla : )
        ''En bayağı olayın bir serüven haline girmesi için onu anlatmaya koyulmanız gerekir ve yeter. İnsanları aldatan da bu zaten. Kişioğlu hikâyecilikten kurtulamaz, kendi hikâyeleri ve başkalarının hikâyeleri arasında yaşar. Başına gelen her şeyi hikayeler içinden görür. Hayatını, sanki anlatıyormuş gibi yaşamaya çalışır.''

Yorum

rica ediyorum ama iyi bir mücadele verirsen psikolojiye geçebilirsin yoksa zor

Yorum

en güzeli de zaten severek yaptığın işten iyi para kazanmak.
            bir mesleği de sevip sevemeyeceğini iyi kestirmeyebilirsin.
            inşaat mühendisliği okuyorum. iki defa staj yaptım.
            ikisinde de "nerdeyim ben yahu" diye kendime sordum.
            yazarken hiç bilmediğim bir mesleği yazmışım.
            Allah'dan sektör geniş olduğu için farklı yönelimlerim olabilir. bu yüzden yavaş yavaş seviyorum mesleğimi..
            ama dediğim gibi iyi kestiremeyebilirsin..
            *π=3 alınacaktır!

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Filozofcuk View Post
              rica ediyorum ama iyi bir mücadele verirsen psikolojiye geçebilirsin yoksa zor
              Evet psikoloji ile felsefenin ortak ders sayısı az araştırdıgım kadarıyla, onları vermek zor olur doğru söylüyorsunuz.elimden geleni yapmaya çalışacagım ya da okudugum bölümde kendimi geliştirecegim pek alternatif kalmıyor zaten: )

Orjinal yazı sahibi: bonapard View Post
              en güzeli de zaten severek yaptığın işten iyi para kazanmak.
              bir mesleği de sevip sevemeyeceğini iyi kestirmeyebilirsin.
              inşaat mühendisliği okuyorum. iki defa staj yaptım.
              ikisinde de "nerdeyim ben yahu" diye kendime sordum.
              yazarken hiç bilmediğim bir mesleği yazmışım.
              Allah'dan sektör geniş olduğu için farklı yönelimlerim olabilir. bu yüzden yavaş yavaş seviyorum mesleğimi..
              ama dediğim gibi iyi kestiremeyebilirsin..
              haklısınız bazen bölümün adı bile insanı cezbediyor bu tercihlerde, o yüzden istediğimiz bölümde verilen dersleri v.s iyi araştırıp öyle tercih yapmak gerekiyor.
              size de başarılar ve kolaylıklar diliyorum yaşamınızda ve mesleğinizde : )

Yorum

Paraya bağımlı yaşamakta yerince mutsuz eder insanı.Bağımsız olmak istiyorsan mutluluğunu kimseye iptotek etmiyeceksin...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: madness View Post
                  İyi günleer
                  öncelikle bu sene üniversite sınavlarına girdim, ve iyi kötü bir sıralama yaptım fakat hala kararsızlıgım dolayısıyla tercih yapamadım.
                  işletme düşünüyordm sene başından beri, fakat şuan felsefe bölümünü de tercihlerim arasında yer vermek istiyorum,
                  bu konuda aklıma takılan birkaç soru var umarım yanıt bulabilirimroud:
                  *öncelikle felsefe bölümü okunduktan sonra ingilizcemizi iyi düzey yapar isek ögretmenlik dışında başka ne tür işlerde çalışabiliriz?

*bir de diyelim ki felsefe bölümü okuyoruz ilk sene bittikten sonra yatay geçiş yapmak istiyoruz, felsefe degil de örn. psikoloji yada farklı bir bölüme geçiş yapma imkanımız var mıdır?)

Foruma ilk mesajımı soru sorarak atmak istemezdim lakin bu soruları ögrenmeye çok ihtiyacım var:/
                  20011 de den bu yana ne yaptığına karar vermişsindir sanırım.. Başkalarına örnek olsun diye açıklayalım bakalım. Felsefe Bölümü yani eğitim fakültesi mezunu olmayan öğrenciler , formasyon olarak felsefe öğretmenliği ya da okullarda PDR bölümünde rehber öğretmen olabiliyor. Ancak son zamanlarda liselerde felsefe bölümü açığı çok fazla olduğu için hem bu bölümün KPSS puanı aşağıya çekildi hem de öğretmen alımları kendi alanında arttı.. İngilizceni geliştirirsen tabi ki öğretmenlik dışında yeteneğine göre istediğin alanda uzmanlaşabilirsin. Felsefenin buna katkısı sorgulama analiz ve sentez yeteneğini geliştirdiği için iş alımlarında iyi felsefe yapmanı ve karşıyı etkilemeni sağlar Ayrıca üniversite bitince kendi alanında bir bölümde yüksek lisans ve doktora yapma şansına sahipsin.. Belki de oldun

Yorum

Eğer okuduysan bu bölümü hayallerimden birini gerçekleştirmişsin.. Ama iş bulma imkanları bence zor. Umarım istediğin şeyler olmuştur
                    ''People who don't know me think I'm quiet, people who do wish I was.''

Yorum

Felsefeye hastayım.
                      Halen boş vakitlerimde felsefe kitapları okurum.

Aklımda felsefe doktorası var. Analitik felsefe olabilir. Bakalım, zaman neyi gösterecek
                      Last edited by Obsesif_Fatihi; 23-09-2014, 01:48 PM.
                      İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı, kuklayı değil kuklacıyı vurmalı.
                      Malcolm X

Yorum

Sadece felsefe değil de felsefe grubu olarak geçen psikoloji-felsefe-sosyoloji için çıldırıyorum. hepsini çok seviyorum ama tercihlerimde yazabileceğim bi psikoloji var işte. Umarım seçmemişsindir. Felsefe okuyanların hiçbirinin tavsiye etmediği bir bölüm.

Yaşam ard arda gelen mevsimlerden oluşur.
                        Her insan mükemmel yazların ihtişamına ulaşmak için
                        birkaç şiddetli kışa katlanmak zorundadır.
                        Ve unutmamak gerekir ki, kışlar asla kalıcı değildir

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dertli biri
                          ben de felsefeye bayılıyorum..... ama türkiye'de felsefe okumak işsiz kalmak demek. iş bulmak zor......
                          yurt dışında düşünebilirsin o zaman
                          Hayatta yapabileceğiniz en büyük hata,
                          sürekli bir hata daha yapacağımız KORKUSUDUR!

Hayat budur.Onu hissedin , onu yaşayın ve ondan hoşnut kalın .

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dertli biri

yurt dışına çıkmak da ayrı iş zaten. o kadar kolay değil.
                            sağlık bölümünde düşün o daha kolay iş bulması lisesine gidersen
                            Hayatta yapabileceğiniz en büyük hata,
                            sürekli bir hata daha yapacağımız KORKUSUDUR!

Hayat budur.Onu hissedin , onu yaşayın ve ondan hoşnut kalın .

Yorum

ben sosyoloji okudumda noldu hiçbirşey kafamı kaldırıp sağıma soluma baktıgım zaman hergecen gun sıkıntı........

Yorum

İşleniyor...
                              X