Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kadınlar Neden Yaşça Büyük Erkeği Tercih Eder?

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Kadınlar Neden Yaşça Büyük Erkeği Tercih Eder?

  Kadınlar Neden Yaşça Büyük Erkeği Tercih Eder?  Can Dündar'ın 'Lüsyen' adlı romanı, çiftler arası yaş farkı konusunu yeniden gündeme taşıdı

  Can Dündar'ın Türk edebiyatının 'Şair-i Azam'ı Abdülhak Hamid Tarhan'ın kendisinden yaşça küçük Belçikalı eşi Lüsyen ile yaşadığı aşkı anlattığı 'Lüsyen' romanı, çiftler arasındaki yaş farkı tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

  Evlilik terapisti uzman psikolog Mine Eren yaptığı açıklamada, genç kadının, kendisinden yaşça büyük erkeğe, gücü nedeniyle ilgi duyduğunu söyledi. Eren, yaşı ilerlemiş erkeğin, hayat deneyimiyle kazandığı birçok şeye sahip olduğunu belirterek, kadının yaşı ilerlemiş erkeğin kazançlarını düşündüğünde onu güvenilir bulduğunu ifade etti.

  'GENÇ KADIN KENDİNİ ÖZEL HİSSEDER'

  Maddi imkanlar, statü, şöhret gibi kriterlerin de yaşı ilerlemiş erkeklerin genç kadınlar tarafından tercih edilmesine neden olduğunu dile getiren Eren, ''Yaşlı erkek, sürekli veren, genç kadın ise sürekli alan konumundadır, tıpkı ebeveyn çocuk ilişkisinde olduğu gibi. Bu ilişkide genç kadın, kendini özel hisseder, maddi ve duygusal yönden ihtiyaçları kolayca karşılanır. Genellikle, korunma, beslenme, güvenlik, sevgi ihtiyacı olan genç kadınlar yaşlı adamlarla birlikte oluyor'' dedi.

  Psikolog Eren, yaşlı erkek-genç kadın birlikteliğinin süresine de değinerek, şunları kaydetti:

  ''Gerçek ilişkide yaşanması beklenilen ruhsal doyumun, yaşlı erkek-genç kadın ilişkisinde olması çok da mümkün gözükmüyor. Nesil farklılığı sorun yaratıyor. Farklı yaşam evreleri de söz konusu. Genç kız, ergenlik dönemini bitirmiş genç-yetişkinlik dönemine girerken, yaşlı erkek olgunluk döneminde. Biri geçmişin hesaplarını yaparken, diğeri geleceğini inşa ediyor. Bu fark, ilişkinin sağlıklı olmasını engeller ister istemez. Diğer taraftan yaşlı erkeğin bu ilişkide genç kadının ruhsal olarak ihtiyaçlarını karşılamada zorlandığı da bir gerçektir. Ruhsal ihtiyaç karşılanmadığı için ilişkinin çok uzun sürmediği, çoğunlukla genç kadının terk ettiği görülür. Tersi de mümkün tabii ki...''

  'YAŞI BÜYÜK OLAN ERKEK OLUNCA NORMALİZE EDİLİYOR'

  Uzman psikolog İbrahim Eke ise öncelikle bir ilişkinin sağlıklı olup olmayacağının, yaş farkı dışında birçok olgu ile ele alınması gerektiğini söyledi.

  Eke, tam tersi bir durumda toplumsal tepkinin çok farklı olacağını vurgulayarak, ''İlişkideki büyük yaş farkından yola çıkarak, direkt 'sağlıksız' tanımı yapma şansımızın olmadığını düşünüyorum. Ama soruyu şöyle sorarsak, sosyal algı açısından var olan bir çarpıklığı da tanımlamış oluruz: 60 yaşındaki büyük 'kadın' şairimiz, 18'lik Belçikalı bir genç 'erkek' ile birlikte olsa ve sonra bunun romanı yazılsa çok mu spekülatif olurdu böyle bir durum? Yani yaşı büyük olan erkek olunca durum bir ölçüde normalize edilebiliyor'' şeklinde konuştu.

  SINIF ATLAMA HAYALİ

  Genç kadının, kendisinden yaşça büyük erkeğe ilgi duymasında belirleyici olan kavramın, güç olduğunu düşündüğünü aktaran Eke, ''Sonuçta sınıf atlama hayali bugün de neler yaptırıyor insanlara? Başka birçok dinamik de var elbette açıklayıcı olabilecek, güvenlik ihtiyacı, ulaşılamayacak olana giden kısa yol gibi...'' dedi.

  İbrahim Eke, konuya erkeğin tarafından bakıldığında da öne çıkan kavramın güç olduğunu dile getirerek, ''Böyle bir ilişkide erkek ne bulur? Tabii ki o da güç bulur, başka bir deyişle iktidar. Sahip olmak bir iktidar biçimidir. Etrafımıza baktığımızda, o kadar 'şairane' olmasa da bu ilişkilerin farklı biçemlerini görebiliriz. Özetle iki taraf için de aşk olarak tanımlamaktan çok, ihtiyaçların karşılıklı olarak karşılandığı bir ilişki dinamiği tanımı yapmak daha gerçekçi'' diye konuştu.

  CUMHURİYET'İN KURULUŞUNA TANIKLIK EDEN BİR KİTAP

  Gazeteci-yazar Can Dündar'ın yoğun bir araştırma döneminin ardından kaleme aldığı ve Birinci Dünya Savaşı öncesinde başlayan bir aşk hikayesini anlattığı kitap, okuru bir yandan da Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna tanık ediyor.

  Daha önce dile getirilmediği belirtilen anekdotların aktarıldığı kitapta, Atatürk'ün Lüsyen ile dansı, Keriman Halis'in Türkiye güzeli seçildiği yarışmanın jürisinde yaşananlar, Abdülhak Hamid ile Nazım Hikmet'in edebiyat tarihimiz açısından kritik önem taşıyan buluşması, Karındeşen Jack'ın Sultan Abdülhamid'e gönderdiği suikast mektubu, İsmet İnönü ve Halide Edib'in satranç tutkuları gibi öyküler de anlatılıyor.

  AA
  Last edited by umbrella; 26-11-2010, 10:40 PM.

 • #2
  yazının tamamını okumadım.ama ,başlığa göre konuşursam..kadınlar yaşça büyük erkeği tercihinden ziyade,erkeğin yaşça kendinde küçük olanı tercihi var..birde toplumsal kurallar böyle işliyor..en güzeli aynı yaş yada bir iki yaş farkı..diğer yandan bu iin kuralı yok..gönül bu.

  Yorum


  • #3
   ben son ikidr yasi kucuklere gidiyom yani bana uymuyo bu konu pek

   Yorum


   • #4
    Orjinal yazı sahibi: @@@@@
    Çünkü kadınlar yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar ,, Kadınlar kendi başına kolay karar veremez ,, Liderlik vasıfları düşüktür
    Belki de kendilerine bunları yapma fırsatı tanınmadığı için öyledirler; neden sonuç ilişkisini doğru kuralım haksız mıyım ?
    Last edited by lonely_hearth; 27-11-2010, 01:27 AM.

    Yorum


    • #5
     Orjinal yazı sahibi: @@@@@
     Çünkü kadınlar yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar ,, Kadınlar kendi başına kolay karar veremez ,, Liderlik vasıfları düşüktür

     Hayatlarını bir şekilde korunmaya ve garantiye alma vardır bilinç altlarında ,, Bunun için tecrübeli birisinin himayesine girip kafa yormadan rahatça işlerin tıkırında gitmesini isterler

     Onlara sadece alışveriş yapma imkanı kalsın yeter )))
     bunlar sadece iddia..senin iddiaların..
     korunmaya ihtiyaç duyabilirler .ama koruyan banka hesapları değil..geniş bir yürektir.sahiplenmesini bilen bir yürek....

     çok önyargılısın bence ...

     Yorum


     • #6
      ben bu kuraldan nefret ediyorum... yaşımdaki kızların benden 5-6 yaş büyük erkeklerle olmasını hazmedemiyorum... çünkü ben kendimden küçüklere bakmıyorum ....

      Yorum


      • #7
       şimdiye kadar tanıştığım kızların çoğu benden büyüktü Hatta eski nişanlımın görümcesi de kendisinden 5 yaş büyük bir erkekle evliydi ama medyada Pınar Altuğ ve Seda Sayan gibi örnekleri de görüyoruz

       Yorum


       • #8
        Çok tuhaf ama doğruluk payda var ama bu olayların tam terside görüle biliyor

        Yorum


        • #9
         Kadınlar erkeğini güçlü ister duygusal bir yapıya sahip oldukları için onu koruyabilecek birine ihtiyaç duyarlar.Birçok unsur vardır tabi ama yaş ilk belirleyici etken.(istisnalar tabiki var) kim neyle mutluysa ona yönelsin en iyisi...
         Sussak ölüm, konuşsak intihar...

         Yorum


         • #10
          Kadın ve erkegin duygusal olgunluga erişmeleri farklı ,kız çocukları daha kuçuklukten kadınsı duygular aşılanarak buyutuluyor ,evcilik oyunu komşuculuk oyunları gibi ileride yaşayacagı olayları anne -baba ve yakın çevreyi model alarak buyumekte ,buda çok daha erken yaşta duygusal gelişimini tamamlamasına yardımcı olmakta .

          Oysa siz kaç tane erkek çocuk gordunuz baba modelinden etkilenerek ileride ben evlenicem baba olucam evimi geçindiricem diyen ,hemen hemen hiç yok belki bir kaç istisna olabilir .

          Aynı şekilde kız çocukları uzulduklerınde kolayca aglayabildikleri halde erkek çocukları bunu yapamazla ,yaptırmazlar .Çunku toplumun geneline gore erkek aglamaz (o duygusuz olmak içine atmak zorundadır ).

          Bu durumda erkek çocukları daha geç duygusal olgunluga ulaşır ,genelde 2-6 yaş arası fark bunun için yeterli olabilir .

          Yazıdaki durumu goz onune alırsak yaşlı bir erkegin genç bir kadınla birlikte olması çok basit .

          Öncelikle belli bir yaşa gelmiş erkek ekonomik olarak belli bir noktaya gelmiştir ,macera peşinde degildir olsa bile ayakları yere basmaktadır keyf almak için maceraya atılır .

          Bir kadının neler isteyebilecegini ,onu nasıl mutlu edebilecegini genç bir erkege gore çok daha iyi bilir .

          Ayni şey kadınlar içinde mumkun ,yaşlı bir kadın kendinden yaşca kuçuk bir erkekle birlikte olmak isteyebilir buda çok dogal .

          Ama ne yazıkki toplum olarak bunu kabullenmek biraz zor ,daha fazla tepki alır .
          ANCAK ANLATABİLDİGİNİZ KADAR , ANLAYABİLİRİM .

          Yorum


          • #11
           Orjinal yazı sahibi: mavera34
           çünkü kadınlar annelerini kıskanıp, babalarına annelik yapmak ister
           güzel bir yorum, ama çocuk yaptıklarında çocuğa annelik yapayım derken babaya yapılan anneliğin pabucu dama atılıyor, adam burda kendini yalnız hissetmeyecek mi peki?
           ÖMÜR, UMUTTAN ÖNCE BİTMELİ...

           Yorum


           • #12
            Orjinal yazı sahibi: mavera34
            çocuk yaptıktan sonra annelerine karşı zafer kazanmış olup kocalarına annelik yapmayı bırakırlar.çünkü babalarını doğurmuşlardır.
            Evet ülkemizde aynen bu şekilde eşinden boşandıktan sonra çocuğun velayeti üzerine kalan bir sürü kadın var Artık annelik yapacakları kocaları da kalmamıştır Babalarıyla birlikte mutlu mesut yaşarlar

            Yorum


            • #13
             erkekler daha geç olgunlaştıkları için diye düşünüyorum.tabi yaşına göre olgun erkeklerde vardır. sözüm meclisten dışarı . genel olarak bu böyle .fazlada uçurum olmamalı diye düşünenlerdenim.

             Yorum


             • #14
              Kadınlar kendilerinden yaşça büyük erkeklerle evlenmek isterler çünkü;
              Erkeklerin bedensel olgunlaşmaları ile ruhsal olgunlaşmaları eş zamanlı gitmez. Kadınlarda durum daha farklıdır, kadınlar daha erken olgunlaşırlar. Örneğin 23 yaşındaki bir erkekle bir kadın aynı zihinsel olgunlukta değildirler. Bu nedenle daha iyi anlaşabilmek adına kadınlar GENELLİKLE kendilerinden yaşça daha büyük erkekleri tercih ederler.

              Ben bu seçimi doğru buluyorum zira yaşıtım olan hiçbir olgun erkeğe rastlamadım şimdiye kadar. Hepsi bana çocuksu geliyorlar (: İlişki için kendimden büyük birini tercih ederim.

              Kadın ile erkeği aynı kefeye koymamız mümkün değil. Ancak bazı arkadaşların yaptığı gibi burada durup da "çünkü salaklar" gibisinden aşağılamayı amaçlayan ancak aslında kendilerinin aşağılanmasına sebep olan sözler de söylenmemeli. Asıl salak bunu söyleyendir. (kimse kusura bakmasın)
              Yillar sonra yapmadiklarinizdan duyacaginiz pismanlik yapip da pisman olduklarinizdan cok daha fazla olacaktir. Çünkü yapmadıklarınızın sonuçlarını hiçbir zaman bilemeyeceksiniz.

              Yorum


              • #15
               "Yazdıklarına dikkat et. Tepemi attırma" (Bu da özelden gelen tehdit)

               Senin gibi birinin seviyesine inmeyeceğim için cevap verme tenezzülünde bulunmuyorum.
               Yillar sonra yapmadiklarinizdan duyacaginiz pismanlik yapip da pisman olduklarinizdan cok daha fazla olacaktir. Çünkü yapmadıklarınızın sonuçlarını hiçbir zaman bilemeyeceksiniz.

               Yorum

               İşleniyor...
               X