Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Psikiyatri ve Psikoloji Arasındaki Farklar nelerdir

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Psikiyatri ve Psikoloji Arasındaki Farklar nelerdir

Mr arkadaşlar sorumu cevaplarsanız sevinirim Psikiyatri ve Psikoloji Arasındaki Farklar nelerdir hangi durumlarda psikoloğa hangi durmlarda psiyatriste gidilir örneklerle açıklarsanız sevinirim birde sigortalı psikolog var mı?

Orjinal yazı sahibi: maviyesil
    Psikiyatrist İle Psikolog Arasındaki Fark

Psikolog, üniversitelerin edebiyat fakültesinin psikoloji bölümünden 4 yıl süren eğitimlerini tamamlamış kişilerdir. Psikologlar hastanelerde çalışabilirler, klinik psikoloji alanında doktora (uzmanlaşma eğitimi) yaptıktan sonra hasta görebilirler, eğitim gördükten sonra test yapabilirler ayrıca terapi eğitimi görüp sertifika aldıktan sonra terapi yapabilirler.

Psikiyatrist (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Doktoru), Tıp üniversitelerin 6 yıl süren tıp fakültesini bitirmiş, üniversite veya eğitim hastanelerinde en az 4 yıl süren Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) dalında ihtisas (uzmanlık Eğitimi) yapmış tıp doktorudur. Psikiyatristler, ruh sağlığı ve hastalıkları dalında bir kliniği yönetebilir, hastanelerde çalışabilir, muayenehane açabilir, ilaç tedavisi verebilir, terapi eğitimi almışsa psikoterapi yapabilirler.

--alıntıdır http://www.terapiniz.com/psikolog-us...daki-fark.html
    iyi de tam cevabı alamdım ben örneklerle tecrübelerinizle anlatım dedim onları bende biliyorum

Yorum

psik(iyatri) - psik(oloji)

iyatri ile oloji farklar bunlar.

arkadaslar biliyorum bu mesajı ookuduktan sonra kimileriniz gulmekten yerlerde yuvarlanıyodur ama napım yetenegim var bu konuda tutamıyom kendimi.

Yorum

ben ilaç kullanmak istemiyorum dersen önce psikoloğa gidersin ve terapi alırsın. yani psikolog sana 1 saatini ayırır. seni dinler ve sana çözümler, öneriler sunar. göremediklerini farketmene yardımcı olur. psikoloğa gittiğinde çok yakın bir arkadaşına sıkıntılarını anlatıyor dertleşiyor gibi düşünerek anlatırsın yok hepsini anlatmıyım biraz kırpıyım dersen ne olur? kendini kandırırsın eksik bilgi ile yanlış yönlendirilebilirsin tedavin eksik olur,yani kaybeden sen olursun psikolog için değişen hiçbirşey yoktur.her hafta bir saat terapi alırsın yok ben özele gitmem dersen hastanelerde çalışan psikolglar sana bir saat ayıramaz belki 20 dk ancak ayırabilir.

durumun ağırsa terapi ile çözülemiyecekse direk psikiyatra yönlendirir. onada çok uzun uzadıya anlatamazsın bir iki cümle ile özetlersin oda durumuna göre ilaç yazar,sende onları kullanırsın arada kontrole gidersin.ilacın yanında terapide gerekiyosa bunuda sana söylerler zaten.

Yorum

Psikologlar tek başına birşey yapamaz Meslek hakkı kazanmaları psikiyatristlerin yanında staj yapmalarına bağlıdır Yasal anlamda böyledir Lakin psikologlar terapi konusunda psikiyatrislerdan daha iyidir ama ilaç yazamazlar Psikiyatirstler biyolojik tıbbi konulara fazla kaptırdıklarından çoğunlukla ilaç yazar ve geçerler. Zaten hastanelerin döner sermaye sistemi de ilaç yazımına psikoterapiden daha fazla prim vermektedir Yani 100 hastaya terapi yapınca 1 milyar alıyorsan 100 hastaya ilaç yazarsan 3 milyar kazanırsın Bunu bizzat psikiyatrist birisinin yaptığı toplantıda işittim ama doktorun ismini yazmak istemiyorum; bana kalsın. Psikologların şöyle bir özelliği de vardır; geneli psikoterapiyi para karşılığı yaparlar Yani kişinin ruhsal iyileşmesi ikinci planda kalmış olur Başka bir deyişle parası olmayan hasta vatandaş avucunuz yalamak zorunda kalır. Özetle böyle diyeyim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: lonely_hearth View Post
            Psikologlar tek başına birşey yapamaz Meslek hakkı kazanmaları psikiyatristlerin yanında staj yapmalarına bağlıdır Yasal anlamda böyledir Lakin psikologlar terapi konusunda psikiyatrislerdan daha iyidir ama ilaç yazamazlar Psikiyatirstler biyolojik tıbbi konulara fazla kaptırdıklarından çoğunlukla ilaç yazar ve geçerler. Zaten hastanelerin döner sermaye sistemi de ilaç yazımına psikoterapiden daha fazla prim vermektedir Yani 100 hastaya terapi yapınca 1 milyar alıyorsan 100 hastaya ilaç yazarsan 3 milyar kazanırsın Bunu bizzat psikiyatrist birisinin yaptığı toplantıda işittim ama doktorun ismini yazmak istemiyorum; bana kalsın. Psikologların şöyle bir özelliği de vardır; geneli psikoterapiyi para karşılığı yaparlar Yani kişinin ruhsal iyileşmesi ikinci planda kalmış olur Başka bir deyişle parası olmayan hasta vatandaş avucunuz yalamak zorunda kalır. Özetle böyle diyeyim.
            iyi ben o zaman birazda müslüm babayla tedavi olayım

Yorum

Psikoloji temel bir bilim alanıdır. Fizik, kimya, biyoloji vs. gibi. Psikiyatri ise uygulamalı bir alandır.
              Psikoloji eğitiminin hedefi davranışı ve bilişi incelemek üzere çalışmalar yapacak olan bilim insanları yetiştirmektir. Psikiyatri eğitiminin hedefi ise zaten doğrudan klinisyen yetiştirmektir. Yani zaten hasta bakacak personel yetiştirmek üzere eğitim verilir.
              Psikoloji temel eğitiminden (4 yıllık lisans) sonra uzmanlaşmalar başlar. Nöropsikoloji, sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi gibi. Bunlar araştırmaya dönük alanlardır. Ama bir de uygulamalı uzmanlık alanları vardır ki bunlar da klinik ve endüstri psikolojisidir. Bu alanları bitiren psikologlar uygulamaya dönük olarak çalışırlar, psikiyatristler gibi.
              Kısacası psikolojide 4 yıllık lisans eğitimi çekirdek eğitimdir. Ne uygulamaya dönük ne de araştırmaya. Ancak araştırma ya da uygulama alanında çalışacak olan kişilere 'temel' bir eğitim sağlar. Tıpkı psikiyatristlerin 6 yıl pratisyenlik yapmaları gibi.

Hangi durumlarda psikoloğa hangi durumlarda psikiyatriste gidilir sorusu kolay kolay cevaplanamaz çünkü bunun kesin bir kıstası yok. Ama kabaca diyebiliriz ki, görece 'ağır' vakalar öncelikle psikiyatriste gitmelidir (ilaç tedavisi gerekebileceğinden ötürü). Şizofreni, manik-depresif bozukluk, ağır depresyon, ağır OKB vb durumlarda mesela psikiyatriste öncelikle gidilebilir.

Yorum

Hangi durumlarda psikoloğa hangi durumlarda psikiyatriste gidilir diye sormuş. Onu da yazdım zaten. Ama dediğim gibi kesin bir kıstası yok bunun.

Yorum

Psikologlar laflarıyla, Psikatristler ise, ilaçlarıyla cebinizi kurutur
                  biliyorum artık çok zor çok
                  kuracak yeni bir hikayem yok.
                  yine de uğraşıyorum rastgele bu eskimiş kelimelerle

alt üst olmuş coğrafyanda
                  cebinde bozuk paralarınla
                  kendi mezarına selam durup
                  boşver mi diyorsun kanasın.

Yorum

Psikolog kendini senin yerine koyar, seni anlamaya çalışır dertlerine kulak kesilir, senin arkadaşın olur. Bütün derdini anlayışla kızmadan, alınmadan dinler. İiçina attıklarının çözülmesini sağlar. Yani eğer insanların dertlerini dinlemek, anlamak istiyorsan psikolog ol.

Psikiyatrisler ise ilaç yazar, sadece hasalık denebilecek şeyleri anlatabilirsin. Eğer hasta insanların hastalıklarının gizemlerine meraklıysan psikiyatrist ol.

Psikiyatriste her durumda gidebilirsin. Psikologa da her durumda gidebilirsin ama yardım almak istiyorsan yani içini dökmek istiyorsan falan gitmelisin.
                    Bir kördüğüm ki içim çözdükçe dolanıyor..

Yorum

İşleniyor...
                    X