Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ben Bir Sokak Köpeğiyim

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Ben Bir Sokak Köpeğiyim

Ben bir sokak köpeğiyim. Sadece bir köpek! Sokakta doğdum, bazıları gibi ''cins'' değildim. Hani o pet-shoplarda görüp bayıldığınız, ''Ne sevimli şey'' dediklerinizden olamadım hiç. Onlara gösterdiğiniz sevgi ve anlayışı hak edemedim hiç. Çünkü ben sokaktaydım, ben cins değildim, ben pis ve bakımsızdım.

Ben sadece bir köpeğim. Sokak köpeği!.. Sizlerin tehlikeli bulduklarınızdan, kuduz diye korktuklarınızdan; yanından geçerken çocuklarınızı kollarından çekip "Ay elleme o pis köpeği" dediklerinizden... Kendi korkularınızı herkeslere aşılayıp hedef gösterdiklerinizden... O korkularınız ki bizleri siyanürle zehirleten, pompalı tüfeklerle vurduran... O korkularınız ki bizleri tekmeleten, iten, kakan, demir sopalarla işkence eden...

O korkularınız ki 5 yaşında çocuğu bile bize taşla saldırtan... O korkularınız ki 10 yaşındaki çocukların bizleri dövmesine sebep olan ve en acımasızı da siz insanoğlunun çocuklarının bundan zevk almasına, bununla eğlenmesine sebep olan... O çocuklar ki daha 10 yaşında; daha aşkı, sevgiyi, paylaşmayı öğrenmeden önce işkence etmeyi ve bundan zevk almayı öğrenen... O insanoğlu ki kendine hiçbir zararı olmayan hayvanı boynuna tel geçirip boğan...

azılarımız bugün pompalı tüfeklerden kurtulmuş, zehirden kurtulmuş, sözüm ona ''ölüm''den kurtulmuş, belediyelerin barınaklarında yaşıyor... Siz hiç ''ölüm'' kokusunu içinize çeke çeke yaşadınız mı? Siz hiç sürekli bağıran, can çekişen ırkınızla birlikte kendi dışkınızın içinde yaşadınız mı? Siz vücudunda kan kalmamış 2 aylık yavru bir köpeğin, damarı bulunamazken çıkarttığı insan yavrusu sesine benzeyen sesi duydunuz mu hiç? Siz hiç ağlaya ağlaya, bağırsaklarınız düğümlenmiş, vücudunuzun tamamını iltihap kaplamış bir şekilde can çekişerek öldünüz mü? Hiç sizi bir kafese kapattılar mı sizin gibi 15 tanesinin olduğu? Ve siz zayıf olduğunuz için bu kafeste saldırıya uğradınız mı, diğerleri tarafından parçalandınız mı? ''Bir tane eksilirse bize daha çok yemek kalır'' diye sizi parçalamaya kalktılar mı? Biri kolunuzda, biri bacağınızda, diğeri sırtınızda, diğeri boğazınızda, aynı anda 8-10 tanesi üzerinizde ve siz avaz avaz bağırırken insanların bile bir şey yapamadığı oldu mu? Ve siz bu parçalanma sırasında mücadeleyi bırakıp ''Tamam, artık öldüm'' dediniz mi?.. ''Artık öldüm'' diye kendinizi bırakıp, her biri vücudunuzdan bir ısırık alırken öylece yattınız mı?

Üzerinizdeki bu lokmaları etinizden ayırabilmek için üzerinize soğuk su püskürttükleri ve sizin artık bunu bile hissetmediğiniz oldu mu? Sonra insanlar gelip sizi kanlar içinde, sırılsıklam dışarı çıkardıklarında, tedavi altına aldıklarında ''ölüm şokuna'' girip iyileşmek yerine öldünüz mü? Boynunuzdaki yaralardan yemek yiyemezken sizi şırıngalarla besleyip yaşatmaya çalıştı mı birkaç iyi insan? Ya da siz bugün öldünüz ve yarın sahiplendiniz mi? O hiç gelmeyen sahipler 1 gün geç geldikleri için öldünüz mü? Hani birileri sizlerden bir şekilde haberdar olduklarında ''Köpeklerin hepsi sokak köpeği mi, cins köpek arıyorduk biz'' diye sordular mı?..

Daha ''golden retriever''i telâffuz edemeyen, ''Ben gold arıyordum aslında'' diyen, pet-shoplara para vermek istemeyen ama illa ki cins köpek isteyenler sizi beğenmediği için hiç öldünüz mü?

Siz apartmanda istemiyorlar diye sahibinin getirip barınağa bıraktığı bir köpek gördünüz mü hiç? Sahibi hasbel kaza ziyarete geldiğinde onu sonsuz bir sevgi ve ilgiyle karşılayan, asla bu hapishaneye neden terk edildiğini sorgulamayan bir köpek?..

Siz sahipleri onu terk ettiği için hayata küsüp yemek yemeği reddeden, kendini kafesin köşesine yapıştırıp kimseleri yanına yaklaştırmayan, İNTİHAR eden köpek gördünüz mü?

Bu mektup bitmez... Siz de zaten tüm bunları görmeden, bunlar yokmuş gibi yaşarsınız...

Ben bir sokak köpeğiyim... Her türlü işkenceyi, sevgisizliği ve acıyı hak eden bir sokak hayvanıyım... Yavaş yavaş ölüyorum, bağırsak parazitleri kanımı emiyor, hava soğuk, üzerime yağmur yağıyor, kar yağıyor geceleri...

Ben bir sokak köpeğiyim... Tek istediğim bir parça sevgi idi...

Kimsenin seni üzemeyeceği kadar güçlü olduğunda ve sen kimseyi üzmeyecek kadar iyi olduğunda; mutlusun demektir .

Yorum

çocuklarının her istediğini yapan ve sonra hevesleri gidince sokağa atan ve kendilerine asil diyen kişiler bilhassa okumalı bu yazılanları

Yorum

Tuzla barınağında gönüllü çalıştım.. orada yaşadıklarım halen gece uykularımı kaçırır...

paylaşımın için teşekküler abalı...
        cennete gidicem çünkü cehennemi burada yaşadım

Yorum

Benim oturduğum yerde çok köpek var burdaki insanlar köpekleri sevmiyorlar.Babam köpeklerle okadar iyi anlaşıyorki mahallenin en vahşi,saldırgan köpeği bile babamın yanında masum bir köpek oluveriyor.Ben hayvanları çok seviyorum ama köpek görünce ödüm patlıyorBundan 1 ay önce 3 köpek havlayıp hırlayarak kovaladı beniKomik gelebilir ama gerçekten ödüm patladı o günden sonra köpeklere yaklaşamıyorum.Babamın yanında olunca hiçbişey yapmıyorlar.Babamla köpekler arasında müthiş bir bağ var.Keşke bende ölebir bağ kurabilsem.KÖPEKLERİ,HAYVANLARI ÇOK SEVİYORUM.ELİMDE OLSA HEPSİNİ KRALLAR GİBİ YAŞATIRDIM....
          Hepimiz birer kuklayız Hayatta.Rol yapıyoruz Boyuna...
          Hepimiz birer kuklayız.İplerimiz,birbirimizin elinde.
          Aldatıyor,aldanıyoruz
          Üç öğün de...

Yorum

Köpek aşığıyım benimde golden köpeğim var cins olduğu için v.s üzülecek değilim ama ben sokak köpeklerine sürekli yemek veririm severim üstüme düşeni yaptığımı düşünüyorum ve köpek barınaklarına maddi yardımda da babam bulunuyor. Köpekler benim en sevdiğim hayvanlar ve en zayıf noktamdır. Öyle ki canım köpeğim 1 2 ay okul nedeniyle eve gelmediğimde ağlıoyomuş bazı geceler ve eve geri döndüğümde o üzerime atlayışı yanımdan saatlerce ayrılmayışı kapıya yaklaştığımda üstüme koşup gitme der gibi bakışı bence bir insandan farkı yok köpeklerin hatta bence her köpek bir insan gibidir ama malesef her insan bir köpek kadar olamıyor günümüzde..
            Without You I'm Nothing

K M
            Aşk demek sen demek
            Sen demek ben demek..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: searchope View Post
              Köpek aşığıyım benimde golden köpeğim var cins olduğu için v.s üzülecek değilim ama ben sokak köpeklerine sürekli yemek veririm severim üstüme düşeni yaptığımı düşünüyorum ve köpek barınaklarına maddi yardımda da babam bulunuyor. Köpekler benim en sevdiğim hayvanlar ve en zayıf noktamdır. Öyle ki canım köpeğim 1 2 ay okul nedeniyle eve gelmediğimde ağlıoyomuş bazı geceler ve eve geri döndüğümde o üzerime atlayışı yanımdan saatlerce ayrılmayışı kapıya yaklaştığımda üstüme koşup gitme der gibi bakışı bence bir insandan farkı yok köpeklerin hatta bence her köpek bir insan gibidir ama malesef her insan bir köpek kadar olamıyor günümüzde..
              senin adına çok sevindim ve yorumunda vermek istediğin mesajda çok güzel ve anlamlı.Bende inşallah yakında eve köpekcik alcam
              Aldatıyor,aldanıyoruz
              Üç öğün de...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kılıç View Post
                senin adına çok sevindim ve yorumunda vermek istediğin mesajda çok güzel ve anlamlı.Bende inşallah yakında eve köpekcik alcam
                eğer alıcağın köpek goldensa eviniz villa değilse sakın alma ama onu baştan söliyim çok koku yapar bizim evin bahçesi olmasına rahmen biraz koku oluyor ve tüy değiştirme dönemleri var baharlarda. Bir köpeği aldığınızda size bağlanma süresi 3 ay onu daha sonra bıraktığınızda hayat boyu psikolojisi bozuluyor yani köpek alma niyetiniz varsa çok iyi araştırın bir hayat boyu onu bırakmıycaksanız alın. Her sabah 7 de ve akşam 7 de (tahmini olarak) gezdirip tuvaletini yapmasını sağlamak var yemek vermek var size yardımcı birileri var mı buda önemli umarım mutlu olursunuz.
                Without You I'm Nothing

K M
                Aşk demek sen demek
                Sen demek ben demek..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: searchope View Post
                  eğer alıcağın köpek goldensa eviniz villa değilse sakın alma ama onu baştan söliyim çok koku yapar bizim evin bahçesi olmasına rahmen biraz koku oluyor ve tüy değiştirme dönemleri var baharlarda. Bir köpeği aldığınızda size bağlanma süresi 3 ay onu daha sonra bıraktığınızda hayat boyu psikolojisi bozuluyor yani köpek alma niyetiniz varsa çok iyi araştırın bir hayat boyu onu bırakmıycaksanız alın. Her sabah 7 de ve akşam 7 de (tahmini olarak) gezdirip tuvaletini yapmasını sağlamak var yemek vermek var size yardımcı birileri var mı buda önemli umarım mutlu olursunuz.
                  Ablamla birlikte alcaz.Ablam uzakta okuyor ama bu son senesi.Ya ordan getircek yada istanbuldan alcaz.Ablam araştırıyor valla eve en uygun köpeciği bulcaz inşallah.Cinsinin pek önemi yok aslında köpek olsun seveyim,gezdireyim,büyüteyim başka bişi istemiyorum.
                  Aldatıyor,aldanıyoruz
                  Üç öğün de...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kılıç View Post
                    Ablamla birlikte alcaz.Ablam uzakta okuyor ama bu son senesi.Ya ordan getircek yada istanbuldan alcaz.Ablam araştırıyor valla eve en uygun köpeciği bulcaz inşallah.Cinsinin pek önemi yok aslında köpek olsun seveyim,gezdireyim,büyüteyim başka bişi istemiyorum.
                    Facebook da hayvanseverler diye bi grup var üye ol orda sokakta bulunan sahipsiz kısırlaştırılmış aşıları yapılmış temiz köpekleri veriyorlar ücretsiz hem resimlerden de seçebiliyorsun çok çok tatlılar var aralarında yardım eli uzatmış olursun hem
                    Without You I'm Nothing

K M
                    Aşk demek sen demek
                    Sen demek ben demek..

Yorum

Dışarda ki hayvanlar kadar maalesef insanlarımız var... Bir insan şunu yapayım sonra diğer işe elini bulaştırırsa iki tarafta da başarısızlık baş gösterir. Bunun kanıtı ekranlara yansıtmaktan kaçınan, bir kaç insan gösterip kaybolan medyamız, ilgililer. Şahsen köpek alma gibi bir niyetim yok ama onlara yaşayacakları barınak temin edilebilmesi için yardım ederim, bir çok koruyucu barınaklar yapılıyor, peki ya İNSANLAR için? Neden ekranlarda dışarda kalanlar, muhtaç olanlar, bağımlı olanlar gösterilmiyor neden onlara el uzatılmıyor, neden !.. Yoksa onlar kurtuldular mı ? Kurtuluyorlar diye mi ! :RpS_mad:
                      Güzel düşünen; güzel görür. Güzel gören hayatından lezzet alır.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Mucahid View Post
                        Dışarda ki hayvanlar kadar maalesef insanlarımız var... Bir insan şunu yapayım sonra diğer işe elini bulaştırırsa iki tarafta da başarısızlık baş gösterir. Bunun kanıtı ekranlara yansıtmaktan kaçınan, bir kaç insan gösterip kaybolan medyamız, ilgililer. Şahsen köpek alma gibi bir niyetim yok ama onlara yaşayacakları barınak temin edilebilmesi için yardım ederim, bir çok koruyucu barınaklar yapılıyor, peki ya İNSANLAR için? Neden ekranlarda dışarda kalanlar, muhtaç olanlar, bağımlı olanlar gösterilmiyor neden onlara el uzatılmıyor, neden !.. Yoksa onlar kurtuldular mı ? Kurtuluyorlar diye mi ! :RpS_mad:
                        Kusura bakma ama bu fikri duymaktan bıktım artık ben insanların akılları var üşüdüklerinde bir tren istasyonunda da ısınabilirler bi restoranttan rica etse açım dese yemek yerler su içerler ki insanların el ayağı var çalışabilirler eli ayağı olmayan bir çok insanda dileniyor ve barınak dediğin şey var ya köpekler için falan onlar tamamen gönüllülerle dönüyor yani devlet para falan ödemiyor öderse de topluca hayvanları öldürmek için ödüyor..Ama insanlar için de barınaklar yapılıyor sığınma evleri , düşük evleri var bir çok dernek var .
                        Without You I'm Nothing

K M
                        Aşk demek sen demek
                        Sen demek ben demek..

Yorum

Her önüne gelen açıyor zaten kapısını o insanlara... İnsan gibi mükemmel bir varlığa dilencilik yakışıyor mu?
                          Madem devlet elini atmıyor diyoruz da neden bunu talep etmiyoruz? Başkaları etti de gerek mi yok veya faydasız mı olur veya kimse bizi takmaz mı olur? Kaç yaşıma geldim ve sadece şunu öğrendim, Çevremizi nasıl istiyorsak, Öncelikle kendimizden başlamalıyız. Kendimizi düzeltmeden başkasını düzeltemeyiz. Sorun burda işte, kimse kendini düzeltmiyor; onlarında birer canlı olduğunu acı çektiklerini, aç kaldıklarını, üşüdüklerini vs.. şimdi ileri giderim taa iş siyasetten, ekonomiden çıkar. Şu gerçek; kendimiz için istediğimiz güzellikleri başkası için istemeyi bilmiyoruz, çok benciliz.
                          Birlik olmadan da dirlik olmaz.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Mucahid View Post
                            Her önüne gelen açıyor zaten kapısını o insanlara... İnsan gibi mükemmel bir varlığa dilencilik yakışıyor mu?
                            Madem devlet elini atmıyor diyoruz da neden bunu talep etmiyoruz? Başkaları etti de gerek mi yok veya faydasız mı olur veya kimse bizi takmaz mı olur? Kaç yaşıma geldim ve sadece şunu öğrendim, Çevremizi nasıl istiyorsak, Öncelikle kendimizden başlamalıyız. Kendimizi düzeltmeden başkasını düzeltemeyiz. Sorun burda işte, kimse kendini düzeltmiyor; onlarında birer canlı olduğunu acı çektiklerini, aç kaldıklarını, üşüdüklerini vs.. şimdi ileri giderim taa iş siyasetten, ekonomiden çıkar. Şu gerçek; kendimiz için istediğimiz güzellikleri başkası için istemeyi bilmiyoruz, çok benciliz.
                            Birlik olmadan da dirlik olmaz.
                            bencede sadece biz benciliz dimi dilencilerin üstünden 5 6 milyar çıkıyor ama bencil biziz onlar hiç oturduğu yerden kendini düşünüp insanları sömürmüyor okulum kayışdağında markete giriyorum kapıda cocuklar abi bana cips al abi bi ekmek parası bunu söyleyen çocuklar 5 yaşında falanlar y.tepe üni karşısı bülbül market isteyen gelsin görsün her gün.. bunu yapan ana baba bencil değil dimi eve neşe gelsin diosun yapıosun cocugu nasılsa allah rıskını verir diolar bide sonra cocuk 4 5 yasına gelsin at sokaga dilendir baba kahvede sürünsün anne evde izdivaç izlesin cehaletten başka bişey yok bu ülkede malesef ve bu bakım evleri falan çare de değil olmıcak da insanlara insanlar hazıra ulaştıkça daha da çok umursamaz olucaklar tam tersine kimse dilencilere 2 ay para vermesin bakalım neler oluyor arabayla kırmızı ışıkta bekliorum 50 60 yaşında çiçekci teyze gelio veriyim abi diyor yok diyorum abi yapma be kocam askerde bak vallahi billahi diyo kendi 50 60 yaşında kocası 20 lerinde olsa gerek malesef bende şunu öğrendim hayatta acıma duygularını ve vijdanımızı araç ederek bizi kullanabilen tek bir varlık var o da insan ben dilenciye para mara vermem illa yardım mı etcem huzur evine gidiyorum orda amcalar teyzeler var neler çekio adama devlet 350 tl bağlamış 320 tl huzur evine verio ayda sigara içiyo bu adam bi çikolata çeker canı bi yumurta çeker ben her ay selami amcamı görmeye giderim kimse kusuruma bakmasın milyarlık dilencilere vercek kuruşum yok ne sevabı için nede başka bişey için! ama hayvanlar insanlar gibi seni kullanamıyor güzel olan yanı bu onlar saf ve doğallar..
                            Without You I'm Nothing

K M
                            Aşk demek sen demek
                            Sen demek ben demek..

Yorum

Millet gözünü açsa... bunu istiyordum işte Neden o haldeyiz peki searchope? Bize bu akımları aşılayanlar kimler? Kim getirdi sefahati, kim getirdi ahlaksızlığı, kim getirdi bu değerimizi düşüren hayatımızı? Kim aşıladı bu vücudumuza insanlık derecemizi düşüren zehiri kimm? Osmanlı gibi bir İmparatorluk zamanında köşelerde ihtiyac sahipleri parasız kalmasın diye küplere atılan paralardan kimse gasp etmeyip, herkes ihtiyacını alan bir ahlaklı zemin vardı. Toplum sefih şeylerle dolu değildi. Şimdi bırak o küpü? Küpünü kaçırırlar para eder diye. Tek suçlu,İNSAN; düzeltecek olanda İNSAN. O insanlara bakıp herkesi kötülemek doğru değil... Gerçek ihtiyaç sahiplerini kaçımız aradı ki o masumlarıda bu canilerin içine katıyoruz? Bir kaç serseri için bir çok masumu feda ediyorsun, adalet değil bu. Bu dünyada adalet yok diyenlerde bizleriz. Düzeltmek için çaba harcamayanda... Onu o duruma itenler kimler, onlara vicdansız gözlerle bakmak yerine merhamet gözleriyle baktın mı hayatlarına?

Kendimizi düzeltmiyoruz, tembel bir nesil... kim ne derse desin en başta ben, TEMBELİM; EVET MUCAHİD SEN BİR TEMBELSİN. Aile yapımızı pislettiler, toplumsal ahlak kavramımızı kemirdiler, huzur mu kaldı? Adam 2 bin lira maaş alıyor yetmiyor diyor. 400 tl ile ev geçindiren 4 kişilik bir aile tanıyorum. Herşeyi maddiyatta aramaya ne zaman son verecez... Nerede kaldı inancımız, değerlerimiz? İnançlı, ahlaklı bir toplum şu gördüğün hayvanlara bile eziyet çektirmez işte... Teşhis edilen bölge belli ama tedaviyi yanlış bölgede uygulamanın adı bu. Allah cümlemizi ıslah etsin inş.

Yorum

İşleniyor...
                              X