Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yutma Fobisi / Yutma Güçlüğü / Yemek Yiyememe !!!

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Bu mesajı okuyunca kimseyle paylaşmadığım bir sorunum aklıma geldi. Yıllar önce yanımda su olmadan bir otobüse binmeye ya da araba kullanmaya cesaret edemezdim. Eğer yanımda su olmazsa boğazımda bir susuzluk, sonrasında yutkunma başlardı ve tükürüğü yutmaya çalışırdım. Bu öyle bir sorundu ki yolda yutkunamamaktan öleceğim diye korkardım, kalp atışlarım düzensizleşir, panik başlardı. Ama yanımda su varsa içmeye bile gerek görmezdim, suyun olması rahatlatıyordu. Aynı dönemde katı yemekleri sıvı olmadan yutamazdım. Çünkü katı bir şeyi yerken tam yutacağım sırada boğuluyorum sanıp hemen dışarı çıkarırdım. Hap yutamazdım mümkün değildi. Sonra bu sorunlar ortadan kalktı. İlaç almadım, doktora gitmedim. Şimdi geçmiş dönemime bakınca neden böyleydim diye düşünüyorum. Hep kendimle meşgulmüşüm yani insanları anlamak onları hissetmek yerine kendimi çok yalnız ve bu dünyada tek hissediyormuşum. Böyle bir his öyle tehlikeli ki, başıma gelecek şeyler sadece benim başıma gelir, ben şanssızım, hiç kimse yardım edemez diye görüyordum yani ölüm korkusu çok büyüktü. Eskiden ufak bir operasyona girmem bile mümkün değildi çünkü ölürüm sakat kalırım diye korkularım vardı. Bu sorunları aştıktan sonraki bir tarihte kalp ameliyatı olmam gerekli oldu, tıkanan damarların yanına ek damarlar takılacaktı, yani açık kalp ameliyatı. Bu dönemde sevgi öyle güçlü bir terapi oldu ki, stres, korku, panik yaşamadan (hatta ameliyat öncesinde youtube'ta kalp ameliyatlarını sakince izleyerek), benim için üzülenleri olayın mizahi yönüyle sakinleştirerek ameliyata girdim (ameliyat sonrasında aynı anda 10-15 hapı yuttuğumu biliyorum ). Sevgiyle kastım şu: Herkesin sevgisinin benimle olduğunu hissettim ve kendimi çok güçlü gördüm. Ne olursa olsun altından kalkarım gücü veriyordu bu sevgi. Yalnız olmadığını hissetmek kadar iyi bir terapi olamaz. Bilmiyorum işe yarar mı ama kendimize odaklanmak yerine yakınımızdaki insanlara yardımcı olmak, onları anlamaya çalışmak çözüm olabilir bu korkuları aşmaya. Aynı zamanda korkunun üzerine gitmek de gerekiyor. Örneğin benim kalabalık bir grubun karşısına çıkıp konuşma yapmam imkansız bir şeydi. Ellerim ayaklarım tutuşur iki lafı bir araya getiremezdim. Kafamdan bin bir şey geçer ama hepsi de hakkımda olumsuz olan şeylerdi. Sonra kendime şöyle bir yol çizdim: dedim ki ben neden korkuyorum? rezil olmaktan, beğenilmemekten, adam yerine konmamaktan vb. O zaman bir sonraki grubun karşısına şu düşünceyle çıkayım: kendimi rezil edeyim, adam yerine koymasınlar, dalga geçsinler ve bunun için elimden geleni yapayım bari bu konuda başarılı olayım inanmayacaksınız ama bu tersi görüşle işe başlayınca olay çabucak çözülüyor (bu bir bakıma insanın kendi kendisiyle dalga geçebilmesi cesareti).

Yorum

doğru odaklanmak çok önemli birazda kendimi düşünmeliyim önümde daha yaşayacağım çok senem var herşeyi kafama takıyorum içime atıyorum bu rahatsızlığımda ondan başladı zaten şimdi tek amacım bu korkuyu yenmek

Yorum

Büyük geçmiş olsun arkadaşlar. Bu soruna yönelik bir tecrübem olmadığı için birşey diyemeyeceğim, sadece büyük geçmiş olsun diyorum.
        Azim ve iradeye sımsıkı sarılın
        İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı, kuklayı değil kuklacıyı vurmalı.
        Malcolm X

Yorum

bu yazıyı yazmamın üzerinden 1 sene geçti ilaç kullandım 1 senen kadar paxera 10 mg iyiydim gayet ama şu son iki haftaya kadar bi ara 5 hafta ialç içmedim kendi kendime bırakmıştım bu yüzden bir de panik atak başladı şu an yine yiyemiyorum boğazımda duruyor gibi hissediyorum midem gaz yaptığında o gazı dışarı çıkaramıyorum bende herhalde boğazımda birşey kaldı diye panik yapıyorum bu sefer panik atak yüzünden kendimi acilde buluyorum

Yorum

aynen benimde öyle oluyor şu an hiç bir şey yiyemiyorum üniversiteye bile gidemiyorum devamsızlık çok yaptım

Yorum

evet keşke ilaçlarımı kesmeseydim çünkü ondan önce iyiydim baya evet gördüm sizi önceden burda

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dertli biri

geçmiş olsun. ben buradayım görmüşsündür zaten beni önceden de. ilaçlarını düzenli kullan demiştim ilaçları kendi kafana göre kesersen daha kötü olrusun.
                bu arada teşekkürler..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dertli biri

geçmiş olsun. ben buradayım görmüşsündür zaten beni önceden de. ilaçlarını düzenli kullan demiştim ilaçları kendi kafana göre kesersen daha kötü olrusun.
                  peki sizce ne yapmalıyım çok kötüyüm gerçekten

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sezeryaslak View Post
                    ilaç kullanıyomusun ? ben 3 aydır kullanıyorum yüzde 85 90 düzelme var.
                    ilaç olarak 1 sene paxera 10 mg kullandım iyidim aslında ama 5 hafta ilaç içmedim kendi kendime bıraktım sonuç daha fena oldu şimdi hiçbir şey yiyemiyorum senin durumun nasıl düzeldinmi?

Yorum

Çok sık karşılaşılan bir rahatsızlık olduğunu sanmıyorum. Geçmiş olsun, umarım kurtulursun bu sorundan. Kilo vermemeye dikkat et. Püre yada sıvı olarak al gerekirse besinleri.

Yorum

Yutma güçlüğünü bende ara sıra yaşıyorum ama benim sorunumun kaynağı okb veya panik ataktan.Senin sorunun uzun zamandır oluyor ve farklı bir durum.Psikolojik bir durumda olabilir fiziksel de ama .Şu an sorununuz hala devam ediyor mu?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dreamer8 View Post
                          Çok sık karşılaşılan bir rahatsızlık olduğunu sanmıyorum. Geçmiş olsun, umarım kurtulursun bu sorundan. Kilo vermemeye dikkat et. Püre yada sıvı olarak al gerekirse besinleri.
                          çok sağolun teşekkürler. çok kilo verdim 3 haftada 7 kilo verdim. artık hiç birşey yiyemez hale geldim püre bile yiyemiyorum

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Bülbül View Post
                            Yutma güçlüğünü bende ara sıra yaşıyorum ama benim sorunumun kaynağı okb veya panik ataktan.Senin sorunun uzun zamandır oluyor ve farklı bir durum.Psikolojik bir durumda olabilir fiziksel de ama .Şu an sorununuz hala devam ediyor mu?
                            evet sorunum hale devam ediyor maalesef. ailemin yanında yiyebildiğimi farkediyorum ama onlar gidince olmuyor bir sürü doktora gittim psikolojik dediler ama yenemiyorum bi türlü bu fobiyi

Yorum

Orjinal yazı sahibi: flowerkübra View Post
                              evet sorunum hale devam ediyor maalesef. ailemin yanında yiyebildiğimi farkediyorum ama onlar gidince olmuyor bir sürü doktora gittim psikolojik dediler ama yenemiyorum bi türlü bu fobiyi
                              Sen bu konuyu açansın,değil mi?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Bülbül View Post
                                Sen bu konuyu açansın,değil mi?
                                yok hayır bu konu başlığını ben açmadım

Yorum

İşleniyor...
                                X