Duyuru

Collapse
No announcement yet.

EFEXOR KULLANANLAR MUTLAKA BAKSIN

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Orjinal yazı sahibi: counselor View Post
  Efexor'u belki de hepinizden daha önce kullandım ve daha önce bıraktım arkadaşlar. Bana göre bir ilaç herkese iyi gelmeyebilir ama çok iyi geldiği, hiç yan etki göstermediği insanlar da olabilir. 90'lı yıllarda başarılı bir öğrenciydim ve çok küçük bir şehirden İstanbul'daki büyük bir üniversiteyi kazandım. Maddi sorunlar, uyum sorunları derken 2. sınıfta (iki yıllık hazırlık sınıfından sonra, ki o seneler lisede hazırlık görmeyenler için iki yıllık program vardı) yani okuldaki 4. yılımda kendimi önce üniversitenin psikolojik danışma merkezinde sonra da medikodaki psikiyatri kliniğinde buldum. İnsanı küp gibi uyutan, sosyal hayatını bitiren, yanılmıyorsam daha sonraki yıllarda kalp yada başka bedensel organlara zarar verdiği için artık üretilmeyeceği açıklanan seroxat isimli hapla başladım antidepresanlara, tek kelimeyle kabustu seroxat. Kendi kendime bıraktım çünlü gecem gündüzüm karışmıştı, aşırı kilo almaya başlamıştım ve mutsuzdum. Daha sonra efexor'a başlattı doktorum. Psikolojik danışmaya da gidiyor ve spor da yapıyordum ama efexor'un verdiği etki bambaşkaydı. Gülüyordum, kendimle barışık hissediyordum, güçlüydüm, mutluydum, çok enerjiktim, zihinsel, sportif hatta cinsel performansım ve yaşama isteğim oldukça artmıştı, bölüme başladığımdan beri ilk defa derslerimde çok başarılı olmaya başlamıştım. Önceleri çekingen ve yalnızken sosyal faaliyetlere katılan, eski halime göre daha popüler olan daha çok arkadaşı olan biri olmuştum. Efexor hiç ummadığım kadar iyi gelmişti bana. Bırakmayı da hiç düşünmüyordum. Derken yaz tatili geldi ve memlekete döndüm. İlaç da kullana kullana bitti. Kendimi iyi hissettiğim için ve kendi doktorum İstanbul'da olduğu için doktora da gitmedim. Hiç ama hiç yoksunluk da hissetmedim. 3. sınıf için üniversiteye döndüğümde bir süre iyi gitti herşey. Sonra yine maddi sorunlar, derslerin stresi ve tekrar okulun rehberlik servisi ve psikiyatri kliniği ve tekrar seroxat, beni daha önce çok uyuttuğunu söylememe rağmen aynı doktor özellikle ısrar etti ve yazdı. Aynı uyku sorunu ve tekrar efexor'a dönüş ve rahatlama hissi. Ama benim en büyük hatam "iyileştim artık" deyip tedaviyi yarım bırakmak oldu hep. Doktorum da her seferinde sanki illaki uzak durulması gerekiyor gibi Aurorix, Lustral gibi diğer ilaçlarla başladı tekrar tedaviye. Plasebo kadar bile etki göstermedi o iki ilaç da, birer kutu bitirmeme rağmen. Her zaman benim ısrarımla efexor'a dönüldü ve her seferinde ben daha iyi oldum. O zaman beşgen şeklinde eve benzeyen pembe küçük haplar şeklindeydi efexor. Onlar benim mutluluk haplarımdı bir anlamda. İlaç daha sonra kırmızı kapsüller haline getirildi, ben o halini hiç kullanmadım, diğer halinden bir farkı var mı, ya da ne farkı var bilmiyorum. Söyleyebileceğim tek şey bana ve üniversitede tanıdığım ve kullanan diğer arkadaşlara iyi geldiği, verdiği enerji ve olumlu ruh halinin ve libidoyu arttırdığının hem bu arkadaşlar hem de askerdeki tabip üsteğmen komutanım tarafından söylenmesiydi.
  Mezun olduğumda gerçekten iyiydim ve bir daha uzun süre psikiyatriste gitmedim. Ta ki 2004 yılının sonlarında daha sonra istifa ettiğim okulda çalışırken İzmir'in bir ilçesindeki devlet hastanesindeki psikiyatriste kadar. O doktor başka bir ilaç verdi ben de ısrar etmedim efexor için. Az da olsa iyi geldi o ilaç, şimdi adını bile hatırlamıyorum belki de prozac'tı. Ama bana asıl iyi gelen o okuldan istifa edip özelde çalışmaya başlamak oldu o zaman. Bir daha da kendimi çok kötü ya da depresif hissetmedim eskisi gibi. Efexor'u ömür boyu kullanmam gerektiğini ve hep kullandığım zamanlardaki gibi çok mutlu olacağımı söylese bir doktor, hiç çekinmeden ve bırakmadan kullanırım. Tabi bireysel farklılıklar da önemli, ben hiç bir ilacı bıraktıktan sonra yan etki ya da yoksunluk hissetmedim.
  Doktorun verdiği tavsiyelerin dışına çıkmayın asla. Kullandığınız ilacın yan etkisi olursa kendi kendinize bırakmayın, gidip doktorunuza danışın, ona göre azaltın ve yine onun verdiği yeni ilacı kullanın. 15 günden önce olumlu bir etki beklemeyin hiç bir ilaçtan. Özellikle majör depresyon hafife alınacak bir hastalık değil, intihar ya da alkolizm gibi kötü sonuçlara götürebilir çaresizlik duygusu. Bana iyi gelen ilaç bir başkasına iyi gelecek diye bir kural yok ama başkaları "psikiyatrik ilaç kullanmak bağımlılık yapar" diyor diye durup dururken kendi kafanıza göre bırakmaya kalkmak da çok büyük aptallık. Doktorlar her ilaca genelde en az mg.ı olan boydan (efexor için 37 mg) ya da daha önce bu tür bir ilaç yada aynı ilacı kullandıysanız daha seyrek olmakla birlikte bir üst boyundan (efexor için 75 mg.) başlatırlar zamanla en çok mg.ı olan boya (150 mg. gibi) geçirirler sizi ve bıraktırırken de bu sürecin tersi yaşanır. Sadece ilaç kullanmak size kendinizi iyi hissettirse bile psikolojik danışma olmadan hatta danışma sürecinde sorumluluğu alıp hayatınızı değiştirme çabası göstermeden içinize sinebilecek derecede iyileşme göstermek mümkün olmaz.
  Psikolojik ya da psikiyatrik rahatsızlıkların bir çoğu özellikle de depresyon herkesin olmasa bile bir çok insanın hayatının belli dönemlerinde yaşayabileceği fakat doğru tedavi ve de hastanın iyileşme isteği ve çabasıyla yenebileceği türden hastalıklar. Nezle, grip, zatürre nasıl bedensel hastalıklarsa depresyon, distimik bozukluk, tükenmişlik sendromu da aynı şekilde sık yakalanılabilecek fakat psikolojik rahatsızlıklar. Bunları yenmek mümkün. Yeter ki tıbba, psikolojiye inanın, kafanıza estiğinde ilaç kullanmayı, psikolojik danışma sürecini yarım bırakıp gitmeyi düşünmeyin. Bu, silahlı çatışma sırasında "savaş kötü bir şey" veya "yoruldum" deyip tüfeğinizi bırakmaya, kurşunlarınızı üzerinizden çıkarıp başınızı ellerinizin arasına alıp oturmaya benzer. Karşınızdaki düşmanın (yani hastalığın) insafına bırakmış olursunuz kendinizi. Sizi esir alabilir, işkence edebilir hatta öldürebilir. Arkadaşlarınız gelip sizi tekrar savaşmaya ikna edinceye kadar acı çekersiniz, bazen bu bile gerçekleşmeden kendinizi birden (intihar) ya da yavaş yavaş (uyuşturucu bağımlılığı ya da alkolizm) öldürmüş olursunuz.
  Dünya çok kötü bir yer olmayabilir fakat asla bir gül bahçesi de değil. Sizin hayatınızı kurtaracak ya da düzeltecek veya daha iyiye götürebilecek olan en etkili ya da önemli kişi yine sizsiniz. Bunu asla unutmayın.
  mrb..bende bugune kadar antidepresanlrn nerdeyse hepsini kullndm sonuç aynı başladgm yerde oluyorum kimi hiçbir bir işe yaramıyor kimi az kimide bazen iyi bazen kötü yptı..belliki sende bu rahatsızlığı uzun süredir yaşıosn bnm gibi..senin gittiklerin arasında tavsiye edebilceğin psikolog vrmı yarar gördüğün?

  Yorum


  • arkadaslar tabıkı efexor yan etkısı olan bır ılaç zaten gercekten ıhtıyacı olmayan asla baslamasın ama ıhtıyacınız varsa yan etkılerıne katlanmak zorundasınz .Bir defa her ılaç her bunyede aynı etkıyı yapmaz ben kullandım 150 mg bu tur yorumlardan sonra uç doktora sordum bırakılamaz dıe bısey yok ben bıraktım ama bı tedavı surecı var bunu tamamlamadan bırakmayın .Hangı ılacı kullanırsanız kullanın zorlanıcaksınz ılaç son çare olsun ama olmıyosada ılacın sıze ıyı gelıcegıne ınanın . Doktorunuza sorun bır kaç doktora sorun buralardan okuduklarınızla hareket temeyın sakın

   Yorum


   • Orjinal yazı sahibi: denız View Post
    arkadaslar tabıkı efexor yan etkısı olan bır ılaç zaten gercekten ıhtıyacı olmayan asla baslamasın ama ıhtıyacınız varsa yan etkılerıne katlanmak zorundasınz .Bir defa her ılaç her bunyede aynı etkıyı yapmaz ben kullandım 150 mg bu tur yorumlardan sonra uç doktora sordum bırakılamaz dıe bısey yok ben bıraktım ama bı tedavı surecı var bunu tamamlamadan bırakmayın .Hangı ılacı kullanırsanız kullanın zorlanıcaksınz ılaç son çare olsun ama olmıyosada ılacın sıze ıyı gelıcegıne ınanın . Doktorunuza sorun bır kaç doktora sorun buralardan okuduklarınızla hareket temeyın sakın
    mrb..bende 150mg kullanıyorum..sn nekadar zamandır kullanıosun bide sende kahve, alkol fln içtiğin zaman ilacn etkisni azltp kaygıları dahada artrıomu ?

    Yorum


    • Orjinal yazı sahibi: Superficielle
     Efexor ilk aylarda cok iyiydi ancak yanetkileri iyi etkilerinin onune gecince birakmak zorunda kaldim..

     Bunlar, beynimi donuk yani kendimi aptallasmis gibi hissetmem, odaklanip hicbir konuyu dusunemem, asiri istah, sindirim sorunlari, unutkanlik vs vs..
     o dediğin sorunları malesef antidepresanların hepsi yapıyor, bn ondnda gçtm 100 kilo olym ama hastlgm gçsn yetrki ..ama gçmiceni adım gbi biliyorm sadece günü kurtrıorm bu ilçlarla

     Yorum


     • Orjinal yazı sahibi: Superficielle
      ilaç sadece iyilesmeye yardimci kendin de çaba gostermelisin.

      Iyilesemiyorum diye hayattan elini ayagini cekiyorsan, caba sarfetmiyorsan ilaçtan fazla birsey beklememelisin.
      vay çok sağol ya bak hiç bilmiodum bunu ilk defa duyuyorum..madem çok biliosun ne gibi çabalar sarfetmem lazım anlat bi bakalım da hem ben hemde burdaki arkadaşlarda bilgilensin..ama sakın o klasik psikologlar gibi korkularının üzerine gitmen lazım işte sosyal aktiviteler edin fln gibi klişe cümleler kullnma..

      Yorum


      • bende çok ilaç ictim düzensiz bıraktım hastanede yatarken bana dr 1 hafta yarım iç oyle bırak demişti

       Yorum


       • Orjinal yazı sahibi: Superficielle
        simdi catiya cikiyorsun kendini asagiya birakiyorsun ve dunya senden sen de dunyadan kurtulmus oluyoorrrr bu kadar
        allh razı olsun çok yardımcı oldun...intihar etmeye kalkışsam nası yapıcagmı sorucak en son insansın merak etme bölemi çaba gösteriliyor

        Yorum


        • bende yaklaşık 1 yıldır efexor xr 75 kullanıyorum.ilaca başladığımda 63 kg idim.şimdi 75.5 kg oldum.5 gündür içmiyorum.ama kaendi kendimize bırakmak doğru değil.bunu biliyorum şimdilik ilk zamanlardaki gibi etkiler olmuyo.(baş dönmesi.mide bulantısı yerin altımdan kayması gibi.)

         Yorum


         • Merhabalar bende yurtdisinda yasiyorum yaklasik 4 yildir yaklasik 3 aydir evden cikip insanalarla sosyal olmak konusmak kimseyle tanismak istemiyorum.Okul arkadaslarimla selamlasmak disinda bir sey yapmadigimi farkettim sanirim kanadanin kis havasida beni olumuz etkiliyor her kis meyvsiminde kendimi daha umutsuz mutsuz hisediorum en son sevgilimden ayrilinca her sey patlak verdi ve surekli aglamaya basladim yolda parkta her yerde en son doktra gitmekte careyi buldum ve ordada kendii anlatrken aglamaya basladim . bu deprasyo patlak vermeden oncede arkadaslarla daha sicak bolgeye kubaya tatil bileti almistik ancak o olay sonrasinda tatile bile gitmek istemiyordum lakin doktor bana efexor 37.5 mg verdi ilaci hic aksatmaan tatilde bile kullandim tatilden hic tad tuz alamadim surekli musuzdum. suan ilaci kualanali tam 15 gun oldu ve ilacim bitti yarin doktorla yenidne gorusmem var lakin 15 gunde herhangi bir degisme olmadi zaen 2 hafta ila 4 hafta arasinda ise yariormus . 2 sabahtir cok hizli bir kalp carpintisiyla uyaniyorum ve istahim hic yok ( yemek yemeyi sevmeme ragmen) ciddi anlamda yeniden mutlu olmak istiyorum hic umudum kalmadi herseyden sikiliyorum eve geldigimde sanki duvarlar uzerime yikilcakmis gibi hisediyorum. surekli musuzluk hali var aklimda surkeli eski sevgilimi dusunuyorum ben ona iyiyken o nasil olduda beni aniden birakti unuttu filan diyorum kendime yardimci olmaya calsiyorum ancak bir turlu beceremiyorum spora basladim havam degisssin diye haplari yutarken bile onlara buyulu haplarmis gibi bakip yutuyorum :20: tek istedigim yenidne mutlu olmak hayata sarlmak yoksa temelli donmeyi dusunuyorum cunku ciddi anlamda icimde hic bir istek kalmadi

          Yorum


          • Orjinal yazı sahibi: ozland View Post
           Merhabalar bende yurtdisinda yasiyorum yaklasik 4 yildir yaklasik 3 aydir evden cikip insanalarla sosyal olmak konusmak kimseyle tanismak istemiyorum.Okul arkadaslarimla selamlasmak disinda bir sey yapmadigimi farkettim sanirim kanadanin kis havasida beni olumuz etkiliyor her kis meyvsiminde kendimi daha umutsuz mutsuz hisediorum en son sevgilimden ayrilinca her sey patlak verdi ve surekli aglamaya basladim yolda parkta her yerde en son doktra gitmekte careyi buldum ve ordada kendii anlatrken aglamaya basladim . bu deprasyo patlak vermeden oncede arkadaslarla daha sicak bolgeye kubaya tatil bileti almistik ancak o olay sonrasinda tatile bile gitmek istemiyordum lakin doktor bana efexor 37.5 mg verdi ilaci hic aksatmaan tatilde bile kullandim tatilden hic tad tuz alamadim surekli musuzdum. suan ilaci kualanali tam 15 gun oldu ve ilacim bitti yarin doktorla yenidne gorusmem var lakin 15 gunde herhangi bir degisme olmadi zaen 2 hafta ila 4 hafta arasinda ise yariormus . 2 sabahtir cok hizli bir kalp carpintisiyla uyaniyorum ve istahim hic yok ( yemek yemeyi sevmeme ragmen) ciddi anlamda yeniden mutlu olmak istiyorum hic umudum kalmadi herseyden sikiliyorum eve geldigimde sanki duvarlar uzerime yikilcakmis gibi hisediyorum. surekli musuzluk hali var aklimda surkeli eski sevgilimi dusunuyorum ben ona iyiyken o nasil olduda beni aniden birakti unuttu filan diyorum kendime yardimci olmaya calsiyorum ancak bir turlu beceremiyorum spora basladim havam degisssin diye haplari yutarken bile onlara buyulu haplarmis gibi bakip yutuyorum :20: tek istedigim yenidne mutlu olmak hayata sarlmak yoksa temelli donmeyi dusunuyorum cunku ciddi anlamda icimde hic bir istek kalmadi
           doktorlar daha iyisini bilir ama ilk tedaviye başlarken hafif ilaçlarla başlanması lazım effexor ağır ve yan etkisi fazla olan bir ilaç sende yan etkilerine maruz kalmışsın belli onun yerine prozac veya paxil le başlasaydı daha iyi sonuç alınabilirdi...

           KuzuZade
           Derdest etti gönlümü serabınla gelen nazarın, n'ola ki aslına rücu etse suret-i nigarın..BeyZade
           BEYNİNİZİ değiştirin , HAYATINIZ değişsin... ( Dr. Daniel G. Amen )
           Psikiyatrik rahatsızlığı olan bu kitabı okusun etkili çözüm bulacaksınız. !

           Yorum


           • merhabalar bugun 20. gunum ben ebir degisim olmadi dahalen mutsuzum anim bisi yapmak istemiyor. birde bugunlerde aptal gibiyim beynimin ustu sanki bir seyle kapli gbi net dusunemiyorum ve bu durum beni cok rahatsiz ediyor . yapmakla yapmamak arasindayim ya tam gecsin ya da eskisi gelsin bu arada kalma durumu rahatsiz etti beni acaba bu ilac bana yaramiyor mu dersiniz?

            Yorum


            • bu arada icimde ki kaygi ve sikinti bir turlu gecmek bilmiyor nedeni neden olabilir bu zamanla mi geciyor yoksa yadimci hap var mi:S

             Yorum


             • bende 1 sene efexor kullandım önce 75mg. sonra 150 sonrada 150+75 söylediklerinin hepsine katılıyorum başlarken ve devam ederken pek sorun yok ama bırakırken farkında olmadan bu ilacın bağımlısı olduğunu anlıyorsun. Ben doktorum yardımıyla bıraktım kolay bir yolu var arkadaşım. önce 150+75 den 150 ye düşürdüm 20 gün 150 içtim ilk gün biraz sersemlik yaptı ama çok fazla etkisi olmadı 20 gün sonra 75 e düşürdüm 20 günde böyle içtim 2-3 gün hafif etkisini hissettirdi ama dayanılmaz değildi. Sonra 2 günde 1 tane 75mg içtim buda 20 gün sürdü. sonraki aşama biraz sana bağlı ben 4 günde 75mg a düşürdüm sonra 6 gün 8 gün. 8 günde sonra bakalım kaç gün içmeden dayanabileceğim dedim ve 3 aydır içmiyorum kendimide iyi hissediyorum belki başkalarında bu günler farklılık gösterebilir ama ben en az yan etkiyle böyle bıraktım. Daha önce birden bırakmayı denemiştim mide bulantısı kusma baş dönmesi boşluğa adım atıyor hissi kulaklarda çınlama aşırı basınç ellerde kontrol dışı kasılmalar düşüncelerini toparlayamama başını kaldıramama vs. oldu ve bırakamamaıştım ama böyle azaltarak kolay oluyor.

              Yorum


              • 10 gün sonra kontrole git doktoruna nasıl hissettiğini söyle kesin dozunu arttırır ilk başlarda normal benim doktorum her kontrolde bir önceki doza göre kendimi nasıl hissettiğimi sorardı 150mg da kendimi % 80 iyi hissettiğimi söyledim 150+75 e çıkardı 3 ay bu dozda kullandım ve kendimi artık %100 iyi hissediyorum dedim, bu hissin 6 ay devam etmesi gerekiyormuş en az. 6 aydan sonra dozları azaltmaya başladık 6 aydan daha önce azaltmaya başlasaymışız tekrar başa dönebilirmişiz. İlacı bırakınca göreceksin o beynindeki puslu hava dağılıp uyuşukluk gidecek ve iyi hissedeceksin sabır isteyen bir süreç

               Yorum


               • ben ilaç tedavisiyle birlikte pskoloğa gidip terapi almanında çok faydalı olduğuna inanıyorum ikisi paralel daha çok işe yarıyor. Bence psikoloğa gidince sorunlarımıza yeni bakış açıları bulup yeniden mutlu olmanın yollarını öğreniyoruz kendimizi aslında daha önceleri tanımadığımızı sanki yeni birisini tanıyormuşuz gibi kendimizin farkında olmadığımız iyi ve kötü yönlerimizi keşfedip onlarla yüzleşip kendimizi vicdanımıza ve beynimize karşı aklıyoruz. mesela hepimizin kişiliği en çok 0-3 yaş döneminde oluşuyor o dönemde annemizle yeterince tensel ve duygusal temas kurup doyuma ulaşmamız gerek. Eger bu dönem başarısız geçtiyse çocukluk ergenlik ve ileriki yaşlarca bir sürü sorunla karşılaşacağımız kesin. 3 yaşından sonra hayatımıza önce babamızı sonra diğer kişileri sokmaya başlıyoruz ama 3 yaşına kadar sadece anne var. Cinsel kimliğimizi ve karakter oluşumumuzun çoğunu 6 yaşında tamamlıyoruz. Şimdi yetişkin olunca sorunlu kişiliğimizden duygu karmaşalarımızdan öfkeli yada kıskanç veya pasif bir kişi olmamızdan bizmi sorumluyuz ailemiz mi tabiki ailemiz. Önce kendimizi kendimize akladık peki napalım ebeveyinlerimi cezalandıralımmı suçlayalımmı yada onlarıda anlamaya mı çalışalım. Onlardarında sorunlu bir 0-6 yaş dönemi geçirdikleri muhtemeli çok yüksek demekki onlarında bir suçu yok bu zincir böyle devam ediyor. Biz onlara göre daha bilinçliyiz biz kendi çocuklarımızda aynı hataları yapmazsak daha mutlu bir nesil oluşur bizimde kendimizi eksi ve artılarımızla kabullenmekten başka şansımız yok. kusura bakma güzin abla gibi yazdım ama bunları öğrenmek kolay ama uygulamak kendi hayatında faliyete geçirmek zor işte bu çelişkiler ve sorgulamalar döneminde ilaçların çok faydası var bence.

                Yorum

                İşleniyor...
                X