Duyuru

Collapse
No announcement yet.

EFEXOR KULLANANLAR MUTLAKA BAKSIN

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

malesefki bende efexor kullananlardanm

bende 1 yıldır efexor kullanıyporum ilk başta 1 hafta kadar 75 mg la başladım daha sonra doktorum bunu günde 225 mg a çıkardı
    defalarca kez bırakmak istedim ama gerçekten olmuyor 1 hafta boyunca yataktan kalkamadım hastanelik oldum doktorlar bir çok tahlil yaptılar ama bir sonuç çıkmadı sonra ben kendi doktorumu arayıp ilaçları 1 haftadır kullanmadığımı ve çok kötü olduğumu söylediğimde ilaçların yan etkisinin olduğunu söyledi evet çok güzel bir hap iyi olmam çok yardımcı oldu ama bir o kadarda çok kötü bir hap resmen bağımlılık yaratıyor bende çok bırakmayı denedim ama olmuuor olmuyor olmuyor.....

Yorum

bende kullandım 4 ay boyunca iyi olmadım..bırakmakta çok zor oldu dozu yavaş yavaş düşürüp 15 günde ancak bırakabildim...

Yorum

Efexor bırakılması en zor olan antidepressandır.

.
        Tüm antidepressanlar bilhassa uzun süre kullanıldıklarında aniden bırakılmaları halinde geri çekilim reaksiyonları tabir edilen yeni semptomlar doğurmaktadır. SSRI’ler ve Efexor içinde durum aynıdır.

Bunun sebebi kati olarak bulunmamışsada SSRI ler için ana fikir şudur. SSRI’ler beyindeki serotonin seviyesini, onu salan nöron’lara geri dönmesine mani olması dolayısıyle artırmaktadır. Bazı nörobilimciler beynin fazla serotoninli ortama kendini adepte etmek için serotonin reseptörlerinin hassasiyetinde veya miktarlarında azalma olduğunu ortaya sürmekte. Ve SSRI’lerin kesilmesi halinde serotinin seviyesindeki ani düşüşün geri çekilim reaksiyonlarına sebeb olduğuna inanmaktadırlar. Efexor’a gelince hem serotonin hemde noradrenalin seviyelerinde ani düşüş olmaktadır.

Araştırmacılara göre, geri çekilim reaksiyonlarının ciddiyeti, ilacın vucudda bulunma süresine bağlıdır. Bir ilaç vucudda aktif olarak nekadar uzun süre kalabilirse, yaratacağı reaksiyon o derece hafif olmaktadır. Bu nedenledirki Prozac’ın geri çekilim reaksiyonları yok denecek kadar hafifdir. Çünkü Prozac’ın vucudda aktif kalış süresi 5 haftaya kadar çıkmaktadır. Bu nedenle, SSRI’leri bırakmada zorluk çekenlerde kullanılan bir yol, Prozac’a geçme ve sonra onu yavaş yavaş bırakmadır.

Buna mukabil Paxil, Favarin (Luvox), ve Cipram (Celexa) geri çekilimi tetikleyebilmektedir, zira vucudda aktif olarak kalış süreleri sadece dört ile beş gündür. Lustral (Zoloft) birazcık daha fazla kalmaktadır. Standart SSRI’lerden değişiklik gösteren Effexor’un yarı ömrü en kısa olanıdır yaklaşık 5 saat, bu sebeble geri çekilim reaksiyonlarını mutlaka ve şiddetle yaratabilecek bir ilaçtır.

Netice şudurki, eğer kendinizi antidepressanlardan kurtarmak istiyorsanız, bunu çok yavaş olarak yapmalısınız, Aldığınız dozu her bir veya iki haftada yarıya düşürerek, (Efexor için mümkünse daha küçük oranlarda ve daha uzun sürelerde). Tamamen bırakmanız, kullanmış olduğunuz eski dozlara bağlı olarak, haftalar hatta aylar alabilir, fakat gerçekte önemi yoktur .

Efexor haricinde, milyonlarca antidepressan alan insanlar bıraktıklarında geri çekilim reaksiyonlarıyle karşılaşmamış olduğunu söyleyebilirler. Fakat bazı çalışma verileri her 10 kişiden birinde semptomların olduğunu ve her 20 kişiden birinin bu semptomlardan azap çektiğini tavsiye etmiştir.

Alıntıdır, U34
        Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

Re: malesefki bende efexor kullananlardanm

Orjinal yazı sahibi: asiii
          bende 1 yıldır efexor kullanıyporum ilk başta 1 hafta kadar 75 mg la başladım daha sonra doktorum bunu günde 225 mg a çıkardı
          defalarca kez bırakmak istedim ama gerçekten olmuyor 1 hafta boyunca yataktan kalkamadım hastanelik oldum doktorlar bir çok tahlil yaptılar ama bir sonuç çıkmadı sonra ben kendi doktorumu arayıp ilaçları 1 haftadır kullanmadığımı ve çok kötü olduğumu söylediğimde ilaçların yan etkisinin olduğunu söyledi evet çok güzel bir hap iyi olmam çok yardımcı oldu ama bir o kadarda çok kötü bir hap resmen bağımlılık yaratıyor bende çok bırakmayı denedim ama olmuuor olmuyor olmuyor.....
          SAVAŞMADAN MALUP OLUNMAZ

Yorum

EFEXORÜ YÜKSEK DOZDA KULLANMIŞSIN

efexoru bırakması zordur demişti doktorum ama ben zorlanmadım bende 11 ay kullandım ilk 75 lik 8 aydan sonra 37,5 kullandım ama ben ilaçı kullandıktan sonra huylarım değişti yaygın anksiyeteyim efexor çok ağır bi ilaç şuanda 10 mg xetanor kullanıyorum çok iyi bence efexordan sonra konsatrasyon bozukluğu yaşadım ben baş ağrılarım oldu doktorun nasıl önerirse öyle bırak hem o ilaçı saatinde içmezsen bile yan etkisi oluyor eğer iyileşmişsen ilaçı aramazsınKENDİ BAŞINIZA İLAÇI BIRAKMAYA KALMAYIN 3 AYDA ETKİ ETMEYE BAŞLIYOR ZATEN 4 AY KULLANDIM FAYDASI OLMADI OLMAZ TABİ

Yorum

arkadaşlar herkes birşeyler söylemiş belki dertliler dertlerimizi paylaşıyoruz sonunda araştırın neden efexorun hiç muadili yok? neden ilaç şirketleri bu ilacı kendi adlarında çıkartmayıp yeni ssri arama çabalarına tutuldular acaba efexorun sahibi etken maddenin hakkını vermedimi yoksa heryerde söylenen gibi daha önce çok vukaatı olan ilacı xr diye uzatılmış salınım formuna soktular... bence ilacı içmeden önce bunları araştırcaktınız sonra kullanıp bırakma semtomlarını tartışıcaktınız... bu ilaçlar birer kimyasal silah, öyle işte mide ilacı değil yada verem dahi olsanız farklı ama beyin ülkenin askeriyesi gibidir... o olmadan hiç bir organ hiçbir sistem işlevsiz vs...
              bakın bende hastalığımı bilmeden birkaç test yapıldıktan sonra beynin iki kısmında elektrik yavaşlaması ve beraberinde kendimi kaybetme sinir krizleri aile içi kavgalar vs. vardı... sonuçta hastalığımı öğrenince ben ilaç takıntısı olan insan... efexor+Rexapin+tegretol diye başladım.... onu bunu bırakında ben birşeyi çok merak ediyorum bilgisi olan varsa söylesin...
              bu serotonin denilen madde hormon vs... hipofiz bezlerinde üretilip, daha sonra vücuda dağılır işlevini gördükten sonra ise beyin bunu geri alımla parçalar... normal insani işleyiş bu...
              peki geri alım reseptörlerini kapadık SSRİ benzeri ilaçla ve vücuttaki serotonin beyne gitti ve reseptör kapalı yada o ilaçla kaplandığı için parçalanacak serotonin yani bozuk yada işini bitirmiş bu madde ne olacak bayat serotonin ile yaşamak =) bence ssri ilaçlar baştan aşşagıya hikaye, depresyon içerisindeki hastaya serotonin ürettirecek tablet üretmeleri lazım mesela extazi XR aynen öyle yanlışım olabilir düzeltildikçe tartışıldıkça doğru bilgi ortaya çıkar bence millet uyuşturucu kullanıyorum diyecek diye bu ssri ilaçlar çıktı bence.. bu ilaçların yan etkileri unutkanlığı umursamamazlığı bu sürekli vücutta dolaşan serotonin yüzünden... şuanda tatildeyim... doktoruma döndüğüm gün bunu danışacağım
              tabikide beni terslicek... bende bu ilaçları benden diazemle temizleyin yada dava açıcam vede ciddi ciddi söylüyorum... gidip extazi alıcam ve 10 parçaya bölüp minik minik alıcam.... ya ben deliyim yada bu ssri a örnek vermek gerekirse mideden geçen yiyecekler karaciğerden vs geçiyor kullanılıyor bağırsaklara geçiyor bağırsaklardan geri dönen yiyecek vs kalıntıları =) midede tekrardan işlev yaptırılmaya benzetiyorum mantık açısından farklılık varsa bana bilirkişi yada bilen sen haksızsın diyen varsa söylesin bende aa evet böyleymiş diye kendimi avutayım....
              Teşekkürler ve geçmiş olsun arkadaşlar

Yorum

sen ilaça devam et

bence ilaçlarını bırakma yeni başlamışsın herhalde ilaça bi sene içinde düzeliceksin

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sstrade
                  arkadaşlar herkes birşeyler söylemiş belki dertliler dertlerimizi paylaşıyoruz sonunda araştırın neden efexorun hiç muadili yok? neden ilaç şirketleri bu ilacı kendi adlarında çıkartmayıp yeni ssri arama çabalarına tutuldular acaba efexorun sahibi etken maddenin hakkını vermedimi yoksa heryerde söylenen gibi daha önce çok vukaatı olan ilacı xr diye uzatılmış salınım formuna soktular... bence ilacı içmeden önce bunları araştırcaktınız sonra kullanıp bırakma semtomlarını tartışıcaktınız... bu ilaçlar birer kimyasal silah, öyle işte mide ilacı değil yada verem dahi olsanız farklı ama beyin ülkenin askeriyesi gibidir... o olmadan hiç bir organ hiçbir sistem işlevsiz vs...
                  bakın bende hastalığımı bilmeden birkaç test yapıldıktan sonra beynin iki kısmında elektrik yavaşlaması ve beraberinde kendimi kaybetme sinir krizleri aile içi kavgalar vs. vardı... sonuçta hastalığımı öğrenince ben ilaç takıntısı olan insan... efexor+Rexapin+tegretol diye başladım.... onu bunu bırakında ben birşeyi çok merak ediyorum bilgisi olan varsa söylesin...
                  bu serotonin denilen madde hormon vs... hipofiz bezlerinde üretilip, daha sonra vücuda dağılır işlevini gördükten sonra ise beyin bunu geri alımla parçalar... normal insani işleyiş bu...
                  peki geri alım reseptörlerini kapadık SSRİ benzeri ilaçla ve vücuttaki serotonin beyne gitti ve reseptör kapalı yada o ilaçla kaplandığı için parçalanacak serotonin yani bozuk yada işini bitirmiş bu madde ne olacak bayat serotonin ile yaşamak =) bence ssri ilaçlar baştan aşşagıya hikaye, depresyon içerisindeki hastaya serotonin ürettirecek tablet üretmeleri lazım mesela extazi XR aynen öyle yanlışım olabilir düzeltildikçe tartışıldıkça doğru bilgi ortaya çıkar bence millet uyuşturucu kullanıyorum diyecek diye bu ssri ilaçlar çıktı bence.. bu ilaçların yan etkileri unutkanlığı umursamamazlığı bu sürekli vücutta dolaşan serotonin yüzünden... şuanda tatildeyim... doktoruma döndüğüm gün bunu danışacağım
                  tabikide beni terslicek... bende bu ilaçları benden diazemle temizleyin yada dava açıcam vede ciddi ciddi söylüyorum... gidip extazi alıcam ve 10 parçaya bölüp minik minik alıcam.... ya ben deliyim yada bu ssri a örnek vermek gerekirse mideden geçen yiyecekler karaciğerden vs geçiyor kullanılıyor bağırsaklara geçiyor bağırsaklardan geri dönen yiyecek vs kalıntıları =) midede tekrardan işlev yaptırılmaya benzetiyorum mantık açısından farklılık varsa bana bilirkişi yada bilen sen haksızsın diyen varsa söylesin bende aa evet böyleymiş diye kendimi avutayım....
                  Teşekkürler ve geçmiş olsun arkadaşlar

yemeğin bayatı olurda acaba seratonin hormununun bayatı olurmu önce onu öğrenmek lazım yoksa salgılanan hormon ömürboyu vücudta dursa bayatlamaz aynı işlevi görürmü?

Yorum

sizopantera cevabın için teşekkürler.
                    konu yemeğin bayatı değil şimdi normalde o hormon değil diyorlar, serotonin maddesi beyinden çıkıyor vücuttaki işlevini tamamlıyor sonra geri alım reseptörleri ile alınıp parçalanıyor vs... yada ne ise;
                    zaten aynı madde kullanılıcak olsa geri alım reseptörü olmaz değilmi yani bağırsakta işlenen yiyecek dışarı çıkmayıp tekrardan mideye dönmesi o şekilde misal verdim... su içiyoruz işlevini gören su, ter veya kullanım yerine göre böbreklerden geçer ve vücuttan atılır... atılmadığını düşünelim idrar geri böbreklerden geçse vs.. misali böyle verdim... eğerki serotonin için farklı birşey varsa... bilen yada araştıran; söylesin tamam diyeyim
                    veya o hormon doğuştan bir kez vücutta bulunur azalıp çoğalmaz değilmi... eğerki bozulup vs bişey olmuyorsa bu serotonine neden geri alım reseptörü var? demekki bir hikmeti var

Yorum

konuyla ilgili bilgim yok

ama bende neden serotonin geri alım intibitörü olduğunu merak ediyorum ben ilkin ilaçın serotonin sanmıştım öyle değilmiş öğrenirsen bizede yaz galiba bizde okuduğum kadarıyla sinir sistemi fazla çalışıyor buda serotinin yetersiz gelmesine neden oluyor bize verilen ilaçlarsa sinir sisteminin yavaş çalışmasını sağlıyor bi doktoruna sor ben sorsam sanane diyecek soramam herşeyi merak etme der kesin

Yorum

theangel evet bazı ilaçlar yavaş çalıştırmıyor baskılıyor yada çalışmasını engelliyor... erken 1 sene kullan demişsin... etki süresi için efexor'a 3-5gün arası, lustral 7 gün vs diye not düşmüşler hastanenin laboratuvarında... yada vücuttan çıkış süresi saatlerle ölçülüyor yani... yıllar filan hikaye sadece bence artık geri alım reseptörlerini bozuyorlar yada hipofiz bezlerin tembelleşirse? ya sonra serotonin maddesini yeteri kadar üretemezse... belkide bırakma sendromu bununla ilişkilidir... beyni fazla kurcalamıcaksın işte nerden gittim şu doktora...

Yorum

hiç bir antideprasan 7 günde etki etmez

15 günde yan etkileri azalma gösteriri vücudun alışır efexor ağır bi ilaçtır kullandım biliyorum ilaçı bıraksanda uzun süre iyi olarak devam edersin gerçekten iyileşmişsen hastalığın tekrar etmez ama sen kafanda bazı şeyleri çözememişsen hala problem yapıyorsan tekrar hastalanabiilirsin efexorde çok fazla şey düşünürsün biliçaltındakiler çıkar ortaya ama gün geçtikce dahada iyi olduğunu kendin fark ediceksin ilk ilaç kullanmaya başladığın zamanlar 1-3 ay arası ilaçı aynı saatte içmezsen ellerin titremeye başlar sinirli olabilirsin iyileştiğin zaman ilaçı içmesende artık aramazsın çünkü iyileşmişsindir vücudun artık ilaçı istemez

Yorum

sstrade aslında sen bu ilaç sektörüne çok büyük bir darp yapmış oluyorsun bence araştırmaya devam et ve bizleri bilgilendir.

zaten aynı madde kullanılıcak olsa geri alım reseptörü olmaz değilmi?

bencede bunuı hiç düşünmemiştim ilacı üretenler tembellik yapmış esas serotonin salgısı değil yani bu ilaçlar..olan şeyi vücutta devirdaim yaptırıyor.kullanmamak gerek hiçbirini. :arrow: :!:

Yorum

ister kullan ister kullanma hayat senin

ne diyebilirimki sana kullanma ama daha kötüleştiğinde bize yaz olurmu şuanda sana yardım edebilen doktorlar var ama ilaç içmezsen ve doktorlarını dinlemezsen sana kimse yardım edemez benim uzmanlığım psikiyatri değil sadece okuduklarımı yazdım başka bi tedavi yöntemi yok bu tarz hastalıklarda 600 yıldır araştırılmış ama henüz sinir hastalıkların tedavisinde başka bir tedavi yöntemi bulunamamış çünkü insanların gen haritası hala çözülememiştir.hastalığın kesin nedeni hala bilinmiyor ilaç içmekten başka yol yok ama ben ilaçsın hastalığımı yenerim diyorsan eyvallah derim sana kolay gelsin doktorunla görüş düşüncelerini o daha iyi bilir benden bu kadar

Yorum

serotonin üreten yani salgılatan besinler tüketmek nekadar işe yarar acaba?

Yorum

İşleniyor...
                                X