Duyuru

Collapse
No announcement yet.

EFEXOR KULLANANLAR MUTLAKA BAKSIN

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• yanlız yan etkileri bence kendi fikrim..efexorda diğer antidepresanlara göre yan etki braz daha uzun sürüyor diye düşünüyorum

Yorum

• 6 aydır efexor 300 mg kullanıyorum.. Ne mutluyum ne de herhangi bir istek var içimde.. Takıntı yaptığım ve ince ince düşündüğüm konuları daha yüzeysel düşünmeye başladım.. Konsantrasyonum hala düşük.. Biraz daha farklı şeylere yöneldim ama haptan mı yoksa yaşamın değişmesinden bilmiyorum ama inanılmaz kafam karışık.. Bugünlerde de ölmek isteğim çok arttı.. Benim yaşadıklarıma benzer şeyler yaşayanlar varsa bu süreci nasıl geçirdiklerini öğrenmek isterim. Teşekkürler..

Yorum

• bcardak kardeş benimde 2 aya ykn oldu hçbir yarar sağlamadı tek yararı benim için 2-3 kilo verdm ..devamlı esnetip uyku yapıyor..dideral alıorm bikaçgndr onun braz faydasını grdm ama bnce paxil,cipralex fln bu ilaçdn kat kat ii tek zararı çok kilo yapmaları...

Yorum

• efexor adi verilen ilac banada 2 sene once depresyon teshisinden sonra 75 mg olarak verildi ilk sene 300 mg kadar yukseltti hersey superdi fakat daha sonra yerinde duramayan ben hareketsiz biri haline geldimve 10 kilo gibi bir kilo alimi oldu doktoruma birakmak istedigimi soledim kendiside birakmamin vakti geldigini soledi once azalttik cok fazla etkilemedi derken ilaci tamamen kestigim ilk gun omrumden omur gitti 5 kere hastaneye kaldirildim bas donmeleri mide bulantilari aglama krizleri kendimi taniyamayacak hale geldim su an birakali 3 ay oldu sadece yan etkilerden halsizlik ve gunluk islere karsi isteksizlik kaldi bide 10 kilo eskiden super calisan metabolizmam su anda 2 kiloyu vermekte zorlaniyor spor diyet banamisin demedi siz siz olun cok gerekli olmadikca bu tarz bi ilaca baslamayin

Yorum

• 2003 ile 2007 yılları arası efexor kullandım. 75 mg başladım 3 ay sonra 150 mg çıktım. 1,5 yıl devam ettikten sonra kendimi iyi hissettim ve kendi kararımla tekrar 75 mg düştüm. daha sonra bu ilacın 37,5 mg olduğunu öğrendim ve bunu kullanmaya başladım. tabi mg düşürmemin en büyük sebebi kendimi iyi hissetmem. 2007 yılının sonlarında artık bu ilacı bırakma kararı verdim ve 2 günde bir içmeye başladım. daha sonra 3 günde, 4 günde 5 günde derken bıraktım. yazan arkadaşların dediği gibi bırakmak zor oluyor. bırakacak arkadaşlar varsa kendilerini iyi hissediyorlarsa, kademeli olarak bıraksınlar. ilacı kullandım iyi oldum ve bıraktım . 4 yıl geçti ama şimdi kendimi kötü hissetmeye başladım. ve tekrar kullansan mı diye düşünmeye başladım. Allah herkesin yardımcısı olsun.

Yorum

• hehe kolay çözümü var o ilaç çat diye bırakılmaz. bırakırkende çok sıkıntı verir haftada bir 37.5 mg düşürerek bırakabilirsin mesela 150 mg kullanıyorsan 37.5 düşür haftaDA BİR SONRA BIRAKIRSIN

Var Tabi benimde yaslı sözlerim
              Akar Kanı cennetin bekledikleri
              Atar Gibi kalbime girmek İstedi
              Kendimi Kabrime Gömmek İstedim...

Yorum

• Her hafta 37.5 azalt yani

Var Tabi benimde yaslı sözlerim
                Akar Kanı cennetin bekledikleri
                Atar Gibi kalbime girmek İstedi
                Kendimi Kabrime Gömmek İstedim...

Yorum

• bırakın şu ilaçları spor yapın spor

Yorum

• Orjinal yazı sahibi: mert77 View Post
                    hehe kolay çözümü var o ilaç çat diye bırakılmaz. bırakırkende çok sıkıntı verir haftada bir 37.5 mg düşürerek bırakabilirsin mesela 150 mg kullanıyorsan 37.5 düşür haftaDA BİR SONRA BIRAKIRSIN
                    Değerli arkadaşım öylede bırakılmıyor işte. ben günde 3 öğün atıyorum 1,5 senedir kullanıyorum. artık banada etki etmemeye başladı doktoruma gidip görüneyim diyorum fakat mg biraz daha fazlalaştıracak bunu tahmin ediyorum. 225mg biraz daha fazla olursa beni benden eder. gerçekten bu sigarayı yıllardır içen insanın sigarayı bırakamaması gibi birşey.

Yorum

• 75 mg kullanıyorum,işyerinde unuttum ilacı ve ikigündür içemedim.Çektiğim huzursuzluk,sinirli olmak,birilerine sataşmak,nefret duygusu beni deli ediyor.
                      yarın çok geç olabilir...

Yorum

• Merhaba arkadaşlar,

Efexor u yaklaşık 9 aydır kullanıyorum. Depresyonda olduğumun farkında bile değildim. Bir Psikiatri ve aynı zamanda psikolog dan randevu alarak hersey ortaya cıktı. Manasız ağlamalarım vede mutsuzluklarım vardı. Her konuda obur olmuştum ancak farkında bile değildim. Depresyonda olduğum ortaya çıktı ve 75 mlgr Efexor ile başladım, aynı zamanda 1 saatlik seanslarım oldu. Halen de devam ediyorum. Benim size söylemek istediğim şu ki ;Efexor hiç de korkulacak bir ilaç değil. Bana göre doktor kontrolu altında aldığındığında hayatınızı düzene sokmanızda çok faydalı. Ben kednimi buldum, ve şu karmaşık hayattan kendime dur diyerek bir nebze nefes alabildim. Ben bu ilacu kullanıyorum halen, ve de psikoloğum en fazla 1/2 ay içinde bunu sonlandıracağımzı söyledi. Ancak terapilere devam etmek istiyorum.
                        Insanın sadece kendisini düşünmek hiç de kötü birşey değilmiş , bilhakis harika birşey.

Yan etkilerine gelince, ewt ben bu sureç içerisinde 8 kg aldım. vede suanda diyetisyen kontrolunde 2 kg verdim bile. Spor yaparak gayet kolay verebilrisiniz. Onun yanında eğer almayı unutursam o gun içinde hafifi baş ağrısı oluyor ve biraz da sersem gibi hissedebiliyorsunuz. Ancak yan etkilerinin yanında olumlu tarafları çok daha fazla bana göre.

Doktor kontrolunde alınmasını tavsiye ediyorum.
                        Herkese acil şifalar diliyorum.

Yorum

• Selam arkadaşlar,
                          Başka bir şey ararken rastladım bu konuya ve Efexor kullanan birisi olarak tecrübelerimi paylaşmak istedim. Ben 2 yıl kullandım efexoru. hayatımın alt üstü olduğu bir dönemdi. Efexordan önce paxil ve xanax kullandım. Sonra başka bir doktor ismini hatırlamadığım bir ilaç verdi. bunlar işe yaramadı. 2 yıl kadar işe yaramayan bu ilaçlarla süründüm resmen. Ankara'da bir doktor bana efexoru verdi 75 mg ile başladım. İlk zamanlar biraz uyku yaptı ama yukarıda isimlerini verdiğim ilaçlar kadar değildi. Bunun dışında ilk zamanlar biraz iştahsızlığım oldu, hafif mide bulantısı ve baş dönmesi vardı ama hepsi 1 hafta sürdü. Diğer ilaçların yan etkileri çok etkiledi beni ve vücudum 2 yıl boyunca alışamadı bunlara. 2 yıl kullandığım süre içinde Efexor iştahımı açtı, uykuyu çok sever hale geldim ama normal yaşantımı asla etkilemedi hatta iyiye doğru gitti. 13 kilo aldım 2 yılın sonunda. İlacımı bırakırken 150 mg'dan 75 mg'a düştüler 1 hafta bunu kullandım. 37,5 olanı kutu bitene kadar kullanabilirsin demişti doktor ama ben 1 hafta kullandım ve bıraktım. Bırakırken çok az bulantı ve baş dönmesi yaşadım ama hepsi 1 hafta kadar sürdü. Bol bol su için bırakırken. Aklınızdan asla çıkarmayın ki zor değil bırakmak. Kendinize hep 'bırakabilirim, ben bunu yaparım' deyin. Ben Efexora ve beni onunla tanıştıran doktora çok teşekkür ediyorum. Çok kötü bir dönemde hayatımı yeniden kazandırdı bana. Ama unutmayın her şey insanın kendi elinde Son bir şey söyleyeyim Efexorla ilgili, bir kez ilacımı arkadaşımın evinde unutmuştum ve o gece alamadım; o geceyi hiç unutmuyorum. Titreme, ağlama, korku, kanımda sanki karıcalar koşturuyor gibiydi. Şükür ki uyuyakaldım ve ilacı alınca rahatladım. Tek yaşadıpğım nöbet buydu. Unuttuğum başka zamanlarda oldu ama bir şey yaşamadım olumsuz olan. (efexoru bırakalı 2,5 yıl oldu her şey gayet güzel) Geçmiş olsun herkese...

Yorum

• efexor kullandım.Gerçekten etkili bir ilaçGülmeyen insanı güldürüyo o derece etkili ve kaliteli.Bırakması zaten bir aya yakın sürüyo ve mutlaka yoksunluğu hissediliyo.Tercih meselesi.Ben devam etmeyi göze alamadım ve mecbur bıraktım.Alsam çok daha iyi olacak ama dayanabildiğim kadar dayanacam.

Yorum

• Efexor'u belki de hepinizden daha önce kullandım ve daha önce bıraktım arkadaşlar. Bana göre bir ilaç herkese iyi gelmeyebilir ama çok iyi geldiği, hiç yan etki göstermediği insanlar da olabilir. 90'lı yıllarda başarılı bir öğrenciydim ve çok küçük bir şehirden İstanbul'daki büyük bir üniversiteyi kazandım. Maddi sorunlar, uyum sorunları derken 2. sınıfta (iki yıllık hazırlık sınıfından sonra, ki o seneler lisede hazırlık görmeyenler için iki yıllık program vardı) yani okuldaki 4. yılımda kendimi önce üniversitenin psikolojik danışma merkezinde sonra da medikodaki psikiyatri kliniğinde buldum. İnsanı küp gibi uyutan, sosyal hayatını bitiren, yanılmıyorsam daha sonraki yıllarda kalp yada başka bedensel organlara zarar verdiği için artık üretilmeyeceği açıklanan seroxat isimli hapla başladım antidepresanlara, tek kelimeyle kabustu seroxat. Kendi kendime bıraktım çünlü gecem gündüzüm karışmıştı, aşırı kilo almaya başlamıştım ve mutsuzdum. Daha sonra efexor'a başlattı doktorum. Psikolojik danışmaya da gidiyor ve spor da yapıyordum ama efexor'un verdiği etki bambaşkaydı. Gülüyordum, kendimle barışık hissediyordum, güçlüydüm, mutluydum, çok enerjiktim, zihinsel, sportif hatta cinsel performansım ve yaşama isteğim oldukça artmıştı, bölüme başladığımdan beri ilk defa derslerimde çok başarılı olmaya başlamıştım. Önceleri çekingen ve yalnızken sosyal faaliyetlere katılan, eski halime göre daha popüler olan daha çok arkadaşı olan biri olmuştum. Efexor hiç ummadığım kadar iyi gelmişti bana. Bırakmayı da hiç düşünmüyordum. Derken yaz tatili geldi ve memlekete döndüm. İlaç da kullana kullana bitti. Kendimi iyi hissettiğim için ve kendi doktorum İstanbul'da olduğu için doktora da gitmedim. Hiç ama hiç yoksunluk da hissetmedim. 3. sınıf için üniversiteye döndüğümde bir süre iyi gitti herşey. Sonra yine maddi sorunlar, derslerin stresi ve tekrar okulun rehberlik servisi ve psikiyatri kliniği ve tekrar seroxat, beni daha önce çok uyuttuğunu söylememe rağmen aynı doktor özellikle ısrar etti ve yazdı. Aynı uyku sorunu ve tekrar efexor'a dönüş ve rahatlama hissi. Ama benim en büyük hatam "iyileştim artık" deyip tedaviyi yarım bırakmak oldu hep. Doktorum da her seferinde sanki illaki uzak durulması gerekiyor gibi Aurorix, Lustral gibi diğer ilaçlarla başladı tekrar tedaviye. Plasebo kadar bile etki göstermedi o iki ilaç da, birer kutu bitirmeme rağmen. Her zaman benim ısrarımla efexor'a dönüldü ve her seferinde ben daha iyi oldum. O zaman beşgen şeklinde eve benzeyen pembe küçük haplar şeklindeydi efexor. Onlar benim mutluluk haplarımdı bir anlamda. İlaç daha sonra kırmızı kapsüller haline getirildi, ben o halini hiç kullanmadım, diğer halinden bir farkı var mı, ya da ne farkı var bilmiyorum. Söyleyebileceğim tek şey bana ve üniversitede tanıdığım ve kullanan diğer arkadaşlara iyi geldiği, verdiği enerji ve olumlu ruh halinin ve libidoyu arttırdığının hem bu arkadaşlar hem de askerdeki tabip üsteğmen komutanım tarafından söylenmesiydi.
                              Mezun olduğumda gerçekten iyiydim ve bir daha uzun süre psikiyatriste gitmedim. Ta ki 2004 yılının sonlarında daha sonra istifa ettiğim okulda çalışırken İzmir'in bir ilçesindeki devlet hastanesindeki psikiyatriste kadar. O doktor başka bir ilaç verdi ben de ısrar etmedim efexor için. Az da olsa iyi geldi o ilaç, şimdi adını bile hatırlamıyorum belki de prozac'tı. Ama bana asıl iyi gelen o okuldan istifa edip özelde çalışmaya başlamak oldu o zaman. Bir daha da kendimi çok kötü ya da depresif hissetmedim eskisi gibi. Efexor'u ömür boyu kullanmam gerektiğini ve hep kullandığım zamanlardaki gibi çok mutlu olacağımı söylese bir doktor, hiç çekinmeden ve bırakmadan kullanırım. Tabi bireysel farklılıklar da önemli, ben hiç bir ilacı bıraktıktan sonra yan etki ya da yoksunluk hissetmedim.
                              Doktorun verdiği tavsiyelerin dışına çıkmayın asla. Kullandığınız ilacın yan etkisi olursa kendi kendinize bırakmayın, gidip doktorunuza danışın, ona göre azaltın ve yine onun verdiği yeni ilacı kullanın. 15 günden önce olumlu bir etki beklemeyin hiç bir ilaçtan. Özellikle majör depresyon hafife alınacak bir hastalık değil, intihar ya da alkolizm gibi kötü sonuçlara götürebilir çaresizlik duygusu. Bana iyi gelen ilaç bir başkasına iyi gelecek diye bir kural yok ama başkaları "psikiyatrik ilaç kullanmak bağımlılık yapar" diyor diye durup dururken kendi kafanıza göre bırakmaya kalkmak da çok büyük aptallık. Doktorlar her ilaca genelde en az mg.ı olan boydan (efexor için 37 mg) ya da daha önce bu tür bir ilaç yada aynı ilacı kullandıysanız daha seyrek olmakla birlikte bir üst boyundan (efexor için 75 mg.) başlatırlar zamanla en çok mg.ı olan boya (150 mg. gibi) geçirirler sizi ve bıraktırırken de bu sürecin tersi yaşanır. Sadece ilaç kullanmak size kendinizi iyi hissettirse bile psikolojik danışma olmadan hatta danışma sürecinde sorumluluğu alıp hayatınızı değiştirme çabası göstermeden içinize sinebilecek derecede iyileşme göstermek mümkün olmaz.
                              Psikolojik ya da psikiyatrik rahatsızlıkların bir çoğu özellikle de depresyon herkesin olmasa bile bir çok insanın hayatının belli dönemlerinde yaşayabileceği fakat doğru tedavi ve de hastanın iyileşme isteği ve çabasıyla yenebileceği türden hastalıklar. Nezle, grip, zatürre nasıl bedensel hastalıklarsa depresyon, distimik bozukluk, tükenmişlik sendromu da aynı şekilde sık yakalanılabilecek fakat psikolojik rahatsızlıklar. Bunları yenmek mümkün. Yeter ki tıbba, psikolojiye inanın, kafanıza estiğinde ilaç kullanmayı, psikolojik danışma sürecini yarım bırakıp gitmeyi düşünmeyin. Bu, silahlı çatışma sırasında "savaş kötü bir şey" veya "yoruldum" deyip tüfeğinizi bırakmaya, kurşunlarınızı üzerinizden çıkarıp başınızı ellerinizin arasına alıp oturmaya benzer. Karşınızdaki düşmanın (yani hastalığın) insafına bırakmış olursunuz kendinizi. Sizi esir alabilir, işkence edebilir hatta öldürebilir. Arkadaşlarınız gelip sizi tekrar savaşmaya ikna edinceye kadar acı çekersiniz, bazen bu bile gerçekleşmeden kendinizi birden (intihar) ya da yavaş yavaş (uyuşturucu bağımlılığı ya da alkolizm) öldürmüş olursunuz.
                              Dünya çok kötü bir yer olmayabilir fakat asla bir gül bahçesi de değil. Sizin hayatınızı kurtaracak ya da düzeltecek veya daha iyiye götürebilecek olan en etkili ya da önemli kişi yine sizsiniz. Bunu asla unutmayın.
                              Last edited by counselor; 24-12-2011, 12:44 AM.

Yorum

• öncelikle geçmiş olsun simge. ben 4 yıldır efexor kullanıyorum senin yaşadıklarının aynısını bende yaşadım. içmediğim zamanlar aşıırı mide bulandısı başdönmesi yere düşecekmiş gibi olma doktorlara çok yalvardım değiştirmediler. sonra başka doktora gittim doktor başka ilaç verdi 2 ay devam ettim ama efexoru unttum ama efexor kadar etkili yani hastalığıma kaşrı etkili olmadığıını gördüm. tekrar efexora döndüm. şimdi kendimi iyi hissediyorum. ben derimki doktor devam et diyorsa et tamamen iileşince bırakmak kolay olucak. buna emin ol.
                                <div><strong>Bir g&uuml;n d&uuml;nyaya ait b&uuml;y&uuml;k bir derdin olursa</strong><br /><strong>rabbine d&ouml;n&uuml;p, &laquo; benim b&uuml;y&uuml;k derdim var ! &laquo; deme</s

Yorum

İşleniyor...
                                X